Vidéken nagyobb az inflációs nyomás

Bár erre az esztendőre rekordalacsony inflációt jósol a Pénzügyminisztérium, a jelek szerint negatív meglepetésekre is fel kell készülnie a lakosságnak. Februárban például az élelmiszerárak nőttek a vártnál jobban, de további drágulást hozhat a forintgyengülés okozta folyamat is. Az inflációs nyomástól leginkább a vidéken élők tartanak.

2006. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy csinnadratta közepette jelentette be tavaly nyáron Veres János pénzügyminiszter a rekordalacsony drágulás eljövetelét. „A jövő évre a jelenlegi információk szerint két százalékot el nem érő inflációval számolunk, ez alattival mindenképpen. Úgy is fogalmazhatnék, hogy optimális esetben ez akár a nulla százalékhoz közelebbi lehet, mint kettőhöz” – mondta Veres. A pénzügyi tárca vezetője az általános forgalmi adó legmagasabb kulcsának ötszázalékos, január elsejétől tervezett csökkentésével magyarázta a várható, „minden eddiginél alacsonyabb” 2006-os inflációt. A Pénzügyminisztérium (PM) irányítója úgy fogalmazott: az áfacsökkentés 1,7 százalékkal mérsékli majd a fogyasztói árak emelkedését az eredetileg kalkulált mértékhez képest. Ehhez képest februárban az élelmiszerárak vártnál nagyobb emelkedése miatt haladta meg az infláció a várt 2,3 százalékot, s lett a drágulás mértéke 2,5 százalékos – állítják a témával foglalkozó szakemberek, akik szerint az élelmiszerárak 1,1 százalékos havi emelkedése negatív meglepetés. Utóbbi kategóriába tartozik az is, hogy a felső áfakulcs csökkentésének további ármérséklő hatására már nem igazán lehet számítani.
A közgazdászszakma e vélekedését a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számításai is megerősítik. Felettébb kétséges az is: márciusban „esik-e”, azaz mérséklődhet-e a drágulás jelenlegi üteme, ugyanis az utóbbi napokban meggyengült forint hatását ez idáig nem lehetett felmérni. Lapunk szakértői arra is felhívták a figyelmet, hogy egyes idényáras élelmiszerek 12 havi ármutatója kiugróan magas. Például a burgonya ára egy esztendő alatt 55, míg a friss zöldségeké 65 százalékkal emelkedett. Amúgy az elemzők úgy tartják: az áfacsökkentésnek alig a fele jelent meg az árakban. Egyébként az esetleges gyengülő árfolyam miatt a 2006-ra várt infláció két százalék fölé kúszhat, s a jövő évben 3,6 százalékra emelkedhet.
Ide vonatkozó információ, hogy a felmérések szerint leginkább a vidéken élő kis jövedelműek fogyasztói kosarában meghatározó súlyú termékek és szolgáltatások ára emelkedik, vagyis ők vannak leginkább kitéve az inflációs nyomásnak. A vidéki nagyvárosokban élők tartanak leginkább az inflációs nyomástól, ugyanakkor a budapestiek – legalábbis a GfK Hungária Piackutató Intézet felmérései szerint – kifejezetten optimisták ezen a téren. Lapunk szakértői a témával kapcsolatosan kifejtették, hogy az inflációs folyamatokat erősen befolyásolja még a kiskereskedelmi láncok saját márkás termékeinek mind nagyobb térnyerése is.
A Napi Gazdaság című lap összeállítása szerint a GfK fogyasztói bizalmi index kutatássorozata arra mutat rá, hogy a kistelepüléseken élők a múlt év végén átlagosan 5,9 százalékos áremelkedést vártak a következő tizenkét hónapra. A vidéki lakosok esetében ez az érték magasabb, főleg a nagyvárosokban élők pesszimistábbak e téren. A vizsgálatok helytállónak mutatják azt a feltételezést, hogy a nagyjából egyharmaddal az országos vásárlóerő-átlag felett élő budapestiek alacsonyabb inflációs nyomásnak vannak kitéve, mint a vidékiek. A GfK decemberi felmérése szerint a Budapesten élők ötöde úgy nyilatkozott, hogy szerinte az árak 2006 decemberére csökkenni fognak. Ehhez képest a tízezer fő alatti településeken csak minden tizennegyedik ember vélekedett így. A társadalmi státus is meghatározza, hogy mekkora árszínvonal-növekedést érzékelnek a fogyasztók. Az alacsonyabb társadalmi státusban élőknek általában erősebb árdrágulásérzetük van. Ráadásul az elérhető áruválaszték is befolyásolja az inflációt.
Tőlünk nyugatra, vagyis az euróövezetben februárban átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak – közölték az EU statisztikai hivatalában. Egyébként az egész Európai Unióban átlagosan szintén 0,3 százalékos havi drágulást mértek. A kimutatások alapján tavaly 2,1 százalékos volt az átlagos infláció. A tizenkét havi infláció februárban Lengyelországban és Svédországban volt a legkisebb, az EU-szabvány szerint számolva 0,9, valamint 1,1 százalékos, és a leggyorsabb Lettországban és Észtországban, hét, illetve 4,5 százalékos. Öt tagállamban gyorsult, tízben pedig lassult az infláció a januárihoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.