Visszaléptek a Közháló eladásától

Mégsem értékesítik a közintézményeket internetes kapcsolattal ellátó Közhálót – tudta meg lapunk Magyar Bálint oktatási minisztertől. A Fidesz azt várja, hogy ennek szellemében felülvizsgálják a Nemzeti Tankönyvkiadó továbbértékesítését, a magántőkéből megvalósított beruházásokat és a diákigazolvány-tendert is.

2006. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tárgyalt a kormány a Közháló értékesítéséről, és végül úgy döntött, hogy mégsem kerül sor a rendszer értékesítésére, vagyis minden iskolai informatikai berendezés és internetes végpont állami tulajdonban marad – jelentette ki a Magyar Nemzet érdeklődésére Magyar Bálint oktatási miniszter. Hozzátette: a kabinet azért döntött a Közháló megtartása mellett, mert megtalálta a költségvetésben a forrást a működési költségek finanszírozására. Arra a kérdésünkre, hogy ez esetben visszavonják-e az értékesítésre kiírt közbeszerzési eljárást, a tárcavezető azt válaszolta: elegendő erre a kiírás módosítása és a jelentkezési határidő meghoszszabbítása.
A tender kiírója, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium írásbeli válasza szerint tegnap lezárultak az egyeztetések a tárca, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, valamint az Oktatási Minisztérium között, melynek révén pontosították a részleteket.
Ennek értemében az iskolák és közintézmények a jövőben is ingyenesen jutnak internethez. Hozzáteszik: a tenderekből kikerült a végponti berendezések értékesítése, mert a költségvetési törvényben meghatározott bevételi előirányzatot más módon biztosítja a kormány. Ugyanakkor leszögezik: annak érdekében, hogy az iskolák részére internetszolgáltatást közmű jelleggel lehessen biztosítani, a minisztérium előkészíti a végponti berendezések térítéses vagy térítésmentes átadását az iskoláknak és a közintézményeknek.
A Fidesz örül a kormány döntésének, bár szerintük nem csak a választási kampány finisében kellene szem előtt tartani a közpénzek hatékony felhasználásának elvét. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője megjegyezte: kár, hogy a szabad demokrata tárcavezető csak egy botrány után, a koalíciós partner nyomására állt el az eladástól. Az ellenzéki politikus ugyanakkor leszögezte: ennek szellemében hasonlóan kellene eljárni a Nemzeti Tankönyvkiadó értékesítése, valamint a több milliárd forintos diákigazolvány-tender ügyében, és felül kellene vizsgálni a befektetőknek busás hasznot hozó felsőoktatási infrastruktúra-fejlesztési programokat is.
Emlékezetes: a Magyar Nemzet közölte elsőként a hírt, hogy az informatikai tárcának gondot okoz a Sulinet Közháló üzemeltetési számlájának kifizetése, ezért a tárca az MSZP–SZDSZ-kormány egyik legnagyobb beruházásának eladása mellett döntött. Lapunk számításai szerint jelenleg a 2004-es piaci ár tízszeresét fizeti ki a tárca minden egyes iskola internetes elérhetőségének biztosításáért. A tárca könyv szerinti értéken akarta eladni a 7300 végponti berendezést, ám – tizenegymilliárdért – rögtön vissza is bérelte volna a hálózatot három évre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.