Nagy kihívással kell megküzdenie a választások után az újraválasztott kormánynak a magas költségvetési hiány miatt – nyilatkozta Lars Christensen, a koppenhágai Danske Bank elemzője a portfolio.hu internetes szakportálnak. Kifejtette: a koalíció újraválasztása azt is magában hordozza, hogy az utóbbi évek „gazdaságpolitikai gyakorlata” folytatódik, vagyis magas lesz, és a kitűzött célokat rendre meghaladja majd a deficit. A dán szakértő szerint valószínűtlen, hogy az MSZP–SZDSZ-koalíció érdemben le tudná szorítani a hiányt, ami az idén akár a GDP 10 százalékát is meghaladhatja. Az őszi önkormányzati választások előtt aligha lesz érdemi kiigazítás, noha a kormánykoalíció pártjainak képviselői a választási kampány során utaltak egy szigorúbb költségvetési gazdálkodásra. Christensen hozzátette: továbbra is szkeptikusak egy költségvetési reform esélyeit illetően, de Gyurcsány Ferenc bizonyára elkezd majd hallgatni az SZDSZ tanácsaira. – Tartjuk a forinttal kapcsolatos negatív megítélésünket, és továbbra is elképzelhetőnek tartjuk, hogy kamatemelésre lehet számítani a következő hónapokban – mondta.
Ivailo Vesselinov, a Dresdner Kleinwort Wasserstein munkatársa úgy tartja: az MSZP–SZDSZ-koalíció győzelme összhangban van azzal, amit a leginkább valószínűnek tartott a piac. Szerinte a Fidesz erősen populista ígéretekkel kampányolt. Hangoztatta: megítélése szerint az elszaladó hiányt mutató költségvetés konszolidációjával kapcsolatos hírek kiemelt figyelmet kapnak majd a befektetők részéről. Ha bármilyen további romlás következik be a büdzsében, akkor piaci volatilitásra, vagyis jelentős mértékű árfolyam-ingadozásra lehet számítani. Vesselinov is úgy tartja, hogy az őszi önkormányzati választások miatt pesszimisták a tekintetben, hogy rövid távon bármilyen jelentős kiadáscsökkentést bejelentene a koalíció. – Fenntartjuk azon véleményünket, hogy – függetlenül a rövid távú piaci stabilitástól – a hazai és külső kockázati tényezők a következő hónapokban leértékelődési nyomást fejtenek ki Magyarország irányában. A svédországi SEB Bank rövid kommentárjában ugyancsak kiemeli, hogy bár a költségvetési konszolidáció igen sürgős lenne, az őszi önkormányzati választások előtt erre nem sok esély van. A hazánkban is jelen lévő belga KBC bank friss elemzése szerint Budapest elfelejtheti a 2010-es eurót. Ennek hátterében az állam drága működése, túlköltekezése áll. A KBC kitér arra is, hogy a négy évvel ezelőtti köztisztviselői fizetés 50 százalékos megemelése nagy teher a büdzsének. Az euró bevezetésének esetleges csúszását a nemzetközi pénzügyi élet és a befektetők elfogadják, amennyiben az kiszámítható gazdaságpolitikával párosul – teszik hozzá.
Reinhard Cluse, a UBS bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci szakértője az MTI-nek azt mondta: piaci szempontból pozitív a koalíció győzelme, „ha nem is elsősorban remek – költségvetési –teljesítménye” miatt, hanem azért, mert a Fidesz ígérgetései jóval nagyvonalúbbak voltak, és e tekintetben a piacok most megkönnyebbültek. Cluse szerint Gyurcsány Ferenc a következő napokban várhatóan piacbarát nyilatkozatokat tesz, „de ezek igen elvontak lesznek, nem sok konkrétummal”. A piacnak azonban rövid távon, néhány napra, egy hétre ez is támogatást ad. A UBS elemzője szerint ugyanakkor a piac legfeljebb hat-nyolc hetet ad arra, hogy a kormány erőteljes jelzéseket adjon költségvetési terveiről. Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke úgy nyilatkozott: a választások után kezdődött piaci erősödés valószínűleg elsősorban „a Fideszhez társított negatívizmus, a Fidesz által az utóbbi hónapokban előterjesztett sok populista javaslat” tükröződése, és az azzal kapcsolatos optimizmusé, hogy „végül nem a Fidesz győzött”. Evans szerint a kormánytól a piac és a hitelminősítők valószínűleg legkésőbb júniusig vagy júliusig konkrét reformtervekről szóló bejelentéseket várnak; ezután már fennáll a veszélye az ország leminősítésének és a piaci gyengülésnek. A bank vezető londoni elemzője szerint nem valószínű, hogy a piac és a minősítők hajlandók lennének megvárni az őszi önkormányzati választásokat.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!