A stabilizációt nem lehet kikoplalni

2006. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tiltott történelmünk 1945–1947 címmel készített kötetet Horváth János, amely a napokban látott napvilágot a Századvég Kiadó gondozásában. A neves közgazdász és politikus, a parlament és a Fidesz-frakció legidősebb és egyik legaktívabb képviselője megjárta mind a nyilasok, mind a kommunisták börtönét, majd 1956-ban emigrált Amerikába. Tevékeny részese volt a koalíciós éveknek, többek között mint a Független Kisgazdapárt gazdaságpolitikai bizottságának tagja. Alkotótársaival, többek között Babirák Hajnalkával, Barta Róberttel, Csicsery-Rónay Istvánnal, Ignácz Károlylyal, Orosz Istvánnal, Szőke Domonkossal, Szombat Tamással, Völgyesi Zoltánnal arra törekedtek, hogy a magyar történelemnek e héroszteremtő, nagyszerű korszakát hitelesen, végre a bolsevizmus időszakától elkülönítve mutassák meg az olvasóknak.
A Tiltott történelmünk 1945–1947 című kötetben Horváth Jánosnak három kiváló dolgozata szerepel. A címadó előtanulmány mellett a Jalta hozadéka: a Szovjetunió szétesése és a megszállt országok felszabadulása, valamint a Hiperinflációból stabilizáció: magyar csoda 1946-ban a tárgyalt korszakról vall összetett, közgazdasági és történeti szempontból is újszerű megközelítésben. Horváth János lapunknak elmondta: úgy érzi, történelmünket nem ismerjük, vagy rosszul tudjuk, ami a társadalomban feszültséget, bizalmatlanságot szül. Könyvének egyik vezérgondolatával eloszlatja azt a tévhitet, amely szerint a kommunista diktatúra 1945-ben, a szovjet megszállás évében nyomban elkezdődött. Horváth János nemegyszer találkozott még a 2002-es szocialista választási csalásokról szóló viták kapcsán is kirívó pontatlansággal, amely szerint a kék cédulás választási csalások 1945-ben történtek, miközben a valódi dátum 1947. Az állampárti diktatúrának és jogutódainak kapóra jön e pontatlanság, hiszen szimbolikusan is, valóságosan is eltünteti, eltagadja az 1945-től 47-ig tartó hősi helytállást, amit az úgynevezett koalíciós korszakban a polgári erők – élükön a Kisgazda Párttal – folytattak az előrenyomuló moszkovita zsarnokság ellen. Amikor 1947-ben a szovjet katonaság puccsszerűen átadta a hatalmat a kommunista pártnak, a magyar nemzet számára még nyilvánvaló volt, mi történt, s amint 1956-ban lehetőség adódott a dolgok újragondolására, akkor cselekedett. Legnagyszerűbb nemzeti forradalmunk szervesen következett abból, hogy akkor a nemzet még pontosan és hitelesen tudta a történelmét. Ezért a kommunisták a forradalom után ördögi leleményességgel hagyták abba az 1947-ig tartó függetlenségi mozgalmak ócsárlását. Ehelyett agyonhallgatták s lassan eltüntették a koalíciós korszakot a nemzet emlékezetéből.
A korszakról szóló másik közkeletű tévhit szerint „Jaltában a Nyugat eladott bennünket a Szovjetuniónak”. Horváth János a Jalta hozadékáról és a Szovjetunió széteséséről szóló elemzésében briliáns logikával bizonyítja, hogy ez a tévedés is a kommunisták érdekeit szolgálja, ugyanis azt sugallja, mintha Amerika és a nyugati hatalmak szentesítették volna a moszkovita diktatúrát. A jaltai egyezmény szövegéből ugyanis világosan kitűnik, hogy abban a három aláíró fél, köztük Sztálin, garantálja a szuverenitást, az emberi jogokat és a választásokon alapuló többpárti demokráciát a szovjet zónában. Magyarán: 1945–1947-ig a magyarországi, viszonylag demokratikus berendezkedés a jaltai egyezmény szellemében történt, az más kérdés, hogy a szovjetek 1947-től kezdve azt nem tartották be. A rendszerváltozási folyamatokat épp az indította el, hogy Amerika és a NATO a nyolcvanas években eléggé megerősödött ahhoz, hogy a Szovjetuniót visszatérítse a jaltai egyezmény szellemiségéhez, ami végül a birodalom széthullásához vezetett.
Kiváltképpen revelációerejűnek és aktuálisnak érezzük Horváth Jánosnak az 1946-os magyar csodáról szóló írását. A jeles tudós elmondta: abban a reményben írta meg munkáját, hogy a történettudomány és a gazdaságpolitika hamarosan ráébred az esemény korszakos jelentőségére. Eme csodálatos közgazdasági teljesítmény párját ritkítja. 1946-ban Horváth Jánosék ráébredtek, hogy az inflációt lehetetlen úgy megfékezni, ahogy például a jelenlegi kormány is teszi: fogjuk meg az embereket, és takarékoskodjunk. A Bokros-csomag és az első világháború előtt a fuziokraták kudarca is bizonyítja, hogy a kereslet visszaszorításával eredményt elérni lehetetlen. Koplalással, véres verejtékkel az emberek soha nem fogják kiizzadni a stabilizációt. Ők úgy gondolták, hogy ezt a folyamatot másképpen kell kezelni. Nevezetesen: a pénz úgy költessék el, hogy annak nyomában érték termelődjön, ezért azt 1946-ban olyan magyar vállalkozók kezébe adták, akik munkahelyeket teremtettek belőle. Miközben a jövedelem eljutott a munkaadótól a munkavállalóig, a termelt értékek az ország felvirágzását és stabilizálódását eredményezték. Az emberek anyagilag is gyarapodtak, gazdagodott az ország, s létrejött a fejlett gazdasághoz szükséges infrastruktúra. Egyszerűen szólva: az infláción csak a kínálat növelésével lehet úrrá lenni. A jelenlegi kormány gazdaságpolitikája nem hajlandó tudomásul venni, hogy akkor szűnik meg az infláció, és stabilizálódik az ország, ha a javak mennyisége, a kínálat növekszik. Ha az 1946-os gazdasági csoda emlékeztet a Fidesz gazdaságpolitikájára, az nem a véletlen műve. A jövő útja a termelt javak becsületét visszaadó szemlélet, amely édestestvére a mezőgazdaság fejlesztésének, újjáélesztésének. A kis családi gazdaságok fejlesztése önmagában is eredményezheti, hogy Magyarország újra a saját lábára állhasson. Erről Horváth János számtalanszor mondott beszédet a parlamentben, de kormánykörökben süket fülekre talált.
Horváth Jánosnak és alkotótársainak a kötete árnyalja a képünket az elfeledett koalíciós korszakról és a múltunkról, de zsinórmértékül szolgál a jövő számára is. Az alkotó reményei szerint a kötet gondolatai megérintik a nemzet legjobbjait, s talán elindítanak egy folyamatot, amely magát a nemzetet is történelmének megismerésére és újragondolására készteti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.