Befektetésialap-láz

A befektetési alapok az utóbbi évtizedekben világszerte hatalmas fejlődésen mentek keresztül: minden fejlett országban népszerű és széles körben alkalmazott pénzügyi termékké váltak. Hazánkban a lakossági megtakarításokon belül tízszázalékos arányt mondhatnak magukénak. A befektetési alapok összvagyona már meghaladja a 2020 milliárd forintot.

2006. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan szabályozott, a befektetők pénzének összegyűjtésére és befektetésére alkalmas portfóliók a befektetési alapok, amelyek létezhetnek önálló jogi személyként (mint társaságok), vagy önálló jogi személyiség nélküli intézményként. Hazánkban is törvény szabályozza az alapok alapítását, működését, kapcsolatát a tőkepiacokkal, ami rendelkezik a befektetők védelmét érintő kérdésekben is. Habár történetük Magyarországon még csak alig több mint egy évtizedre terjed ki, fejlődésük hazánkban is látványos volt, mára a lakossági megtakarításokon belül tízszázalékos arányt mondhatnak magukénak. A befektetési alapok összvagyonáról csak februári adat van, amely szerint az már elérte 2020 milliárd forintot – tette közzé a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz).
Sikerüket egyértelműen azoknak az előnyöknek köszönhetik, amelyekkel az alapok rendelkeznek az egyéb befektetési lehetőségekkel összehasonlítva. Röviden néhány szó azokról a tényezőkről, amelyek ezeket az előnyöket biztosítják: méretgazdaságosak és költséghatékonyak, továbbá megoszlanak a kockázatok is. A nyílt végű befektetési alapok egyik behozhatatlan előnye minden más megtakarítási formával szemben az egyedülálló likviditás, azaz a befektetők minimális költséggel, rugalmasan tudják változtatni a befektetésük nagyságát. A befektetési alapokra, alapkezelőkre – mint említettük – törvényi szabályozás vonatkozik, amit tovább erősít, hogy mind az alapok, mind az alapkezelők működése az egyéb pénzügyi intézményekkel összehasonlítva sokkal áttekinthetőbb és ellenőrizhetőbb. A befektetések biztonságát az alapok esetében szigorúan szabályozott intézményrendszer garantálja.
A befektetési alapoknak különböző szempontok szerint több fajtája is létezik: tőkeszerkezet alapján: nyílt (open-end) és zárt végű (closed-end); befektetési portfólió alapján: értékpapír-, ingatlan-, pénzpiaci, határidős, fedezeti (hedge fund), illetve kockázatitőke-befektetési alap; befektetési politika alapján: növekedési, jövedelmi és kiegyensúlyozott (balanced) alap, illetve nem aktívan kezelt indexalap, amely valamilyen index követését végzi; a kötvényeknél teljes megtérülésre (total return), kamatbevételre vagy felértékelődésre fókuszáló alapokat különböztetünk meg. Beszélünk még nemzetközi, globális, fejlődő piaci, regionális és ágazati alapokról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.