Véget ér csütörtökön a kecskeméti maffiaper a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon: a büntetőtanács elsőfokú ítéletet hirdet R. László és tíz társa ügyében. Az ügyész vádbeszédében arra kérte a bíróságot, hogy az öt fővádlott bűnösségét bűnszervezetben, társtettesként elkövetett emberölés előkészületében, lőfegyverrel visszaélésben és folytatólagosan elkövetett fegyvercsempészetben mondja ki. A törvény szerint ha egy bűncselekményt a terhelt bűnszervezetben követ el, akkor a kiszabható büntetés felével emelhető a szabadságvesztés mértéke, és a vádlott kizárható a feltételes szabadulás lehetőségéből.
Az ügyész vádbeszédében fenntartotta, hogy az R. László és tíz társa alkotta bűnszervezet központja a fővárosi Zsiráf étterem, illetve a csopaki Garda Hotel volt. Innen szervezték két éve nyáron ellenlábasuk, T. Tibor megölését, ami végül meghiúsult. Előtte fegyvereket csempésztek be Szerbiából. Szabó Ferenc megyei főügyészhelyettes javarészt a bűnszervezet meglétét próbálta igazolni, mivel ez bizonyítható a legnehezebben. Ezt azzal magyarázta, hogy a legálisan működő társaságnál iratokat, szerződéseket, dokumentumokat lehet lefoglalni, viszont a vádlottak által cégnek nevezett szervezetben az embereket a pénz, a félelem, a fegyelem, illetve a hallgatás törvénye tartotta össze. Az ügyész szerint a vádlottak munkamegosztását nem lehet pontosan körülírni, az viszont tény, hogy minden esetben R. László mondta ki a végső szót.
Az elsőrendű vádlott védője R. László felmentését kérte. Az ügyvéd szerint pletykák alapján indult az ügyfele elleni büntetőeljárás. Maga a történet oly mértékben hihetetlen, hogy a bíróság felmentő rendelkezésen kívül mást nem hozhat – vélte Jován László. Azt állította, hogy R. László semmilyen fegyvercsempészési ügyről nem tudott, és kétséget kizáró bizonyítékot a vád képviselője sem tudott felmutatni. Az ügyvéd leszögezte: a Szerbiából becsempészett fegyvereket a tanúk állításával szemben nem védence rendelte meg.
A másodrendű vádlott védője, Kamarás Péter bizonyíték hiányában kérte M. Péter felmentését. Gyuris Ágnes, a harmadrendű vádlott, Cs. Zsigmond védője bűncselekmény hiányában kért felmentést. Szerinte a Magyarországról tavaly megszökött szerb koronatanúval, Szlobodan Sztojanovicscsal a nyomozó hatóság jogellenesen kötött vádalkut. Az együttműködő gyanúsított ellen ugyanis már két éve több emberen elkövetett emberölés kísérlete miatt folyik eljárás, így a tőle szerzett vallomás bizonyítékként nem használható fel.
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten