Dráguló bizonyosság

Legalább tizenötezer forintot kell fizetnie annak a Lyme-kóros betegnek, akinek vérmintáját mostanáig az egyik budapesti magánlaboratórium ingyen vizsgálta. Értesülésünk szerint az országos egészségbiztosítási pénztár ezentúl nem finanszírozza ezeket a kezeléseket. Az OEP illetékese viszont állítja: ezek az intézmények továbbra is hozzájuthatnak az állami támogatáshoz.

2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak saját költségükön végeztethetik el a kullancsok terjesztette Lyme-kórt kimutató vérvizsgálatot azok, akik szeretnék megtudni, hogy használt-e nekik a hosszadalmas kezelés – közölte lapunkkal egy 67 éves budapesti aszszony. M. V.-t tavaly csípte meg egy kullancs, mostanra jutott túl a több hónapos antibiotikumos kúrán. Amikor azonban felülvizsgálatra jelentkezett a szakorvosnál, kiderült, hogy ha biztosat akar tudni egészségi állapotáról, neki kell előteremtenie legalább 15 ezer forintot.
– A vizsgálatokat eddig a néhány állami intézmény mellett az egyik világszínvonalon felszerelt magánlaboratórium végezte, amely ezentúl ezért a munkáért nem kap állami támogatást. Így ott kénytelenek a betegre terhelni a sok esetben megismételt vizsgálat árát – tájékoztatta lapunkat egy Lyme-kórral is foglalkozó bőrgyógyász-allergológus. Elmondta: az említett laboratórium által használt Western blot nevű technika alkalmas arra, hogy a kórokozó-hordozást és a gyógyulás mértékét is megítélhessék. A beteg állapotát a rendszeres laboratóriumi vizsgálatokkal mérik fel, de ezeknek összehasonlíthatóknak kell lenniük, azaz csak akkor érvényesek, ha ugyanott, ugyanazzal a technikával készültek. A most felvetődött finanszírozási gondok viszont azzal járhatnak, hogy a kezelés alatt álló betegek állapotváltozását csak akkor tudják megbízhatóan követni, ha azoknak lesz 15 ezer forintjuk az eljárásra.
Kapiller Zoltán, az orvosok, állatorvosok és biológusok alapította Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület vezetője lapunknak megerősítette, hogy valóban gondok vannak a laboratóriumok állami finanszírozásával.
Ismeretes: a Lyme-kór kötelezően bejelentendő, állatról emberre terjedő betegség, de megelőzésére még nem létezik védőoltás. Ha időben felfedezik gyógyítható, de a késlekedés a betegek életébe kerülhet. Közép-Európa a világ egyik legfertőzöttebb területe, Magyarországon évente körülbelül tízezer új fertőzés fordulhat elő, amit sok esetben sajnos nem ismernek fel. A betegség diagnosztizálása igen bonyolult – tette hozzá a szakember –, de annál fontosabb és hasonlóképpen elengedhetetlen, hogy a már lejárt kúra után újra laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizzék a beteg állapotát, ha kell, több esetben is.
Molnár Attila, az OEP főosztályvezető-helyettese lapunknak elmondta: viszonylag drága, és magas szakmai, illetve technikai felkészültséget igénylő vizsgálatról van szó. Az OEP által finanszírozottak listáján jelenleg csaknem húsz erre alkalmas intézmény szerepel, számuk az utóbbi években nem csökkent. Hozzáfűzte: a hozzájuk forduló betegek számára ezek a vizsgálatok térítésmentesek.

Hónapokig lappanghat. A Lyme-kór a kullancscsípés után hónapokkal vagy akár évekkel később is jelentkezhet, a kórokozó bármely szervünknél idült gyulladást válthat ki, és igen súlyos szövődményekkel, maradandó károsodásokkal járhat. Ideggyulladást, agyhártya- és agyvelőgyulladást, krónikus, sok helyütt ízületi gyulladást, íngyulladást, bénulásokat okozhat, de megtámadhatja az izomrendszert, a szívet és a bőrt is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.