Felkészülés terrorelhárításra

Világkatasztrófákban bevethető globális mentőcsapat képzése folyt a héten Székesfehérvár mellett. A Magyar Baptista Szeretetszolgálat által rendezett tréningen hat ország speciálisan képzett szakemberei vettek részt, de velük gyakorlatoztak a magyar rendőrség terrorelhárító csoportjának munkatársai is.

2006. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Piros-fekete egyenruhás emberek kapaszkodnak fel a csopaki vár sziklafalán, lejjebb pedig kutyás nyomkeresők járkálnak a bozótban. A fehérvárcsurgói víztározó vizét búvárok kutatják át, a bodajki falutáborban pedig olyan víztisztító berendezést üzemelnek be, amely a mocsárból is képes emberi fogyasztásra alkalmas vizet varázsolni. A kommunikáció nyelve az angol, de ez érthető: japán, szingapúri, ausztrál, német, amerikai és magyar szakemberek gyakorlatoznak. Egy a közös bennük: mindannyian Rescue 24 – International team feliratú logót viselnek ruhájukon. A résztvevők egy része főállásban is humanitárius szakember, az önkéntesek pedig mind rendelkeznek valami speciális képesítéssel: orvosok, tűzoltók, ápolók vagy speciális egységek munkatársai.
Szilágyi Béla, a Magyar Baptista Szeretetszolgálat igazgatója az étkezőben beszerelt ideiglenes irodában dolgozik határidős pályázati anyagokat gyártva. Két nyomtatás között tudunk beszélgetni arról, hogy a táborban éppen egy világkatasztrófánál bevethető globális mentőcsapat formálódik. A magyar ötletet felkarolták a különböző nemzetek baptista szövetségei, a hétfő óta tartó, egyhetes képzés a második ilyen alkalom. A csapatot különben már élesben is kipróbálták: a pakisztáni földrengés idején a magyar mentőkhöz amerikai szakemberek társultak, a Katrina hurrikánnál pedig három magyar csatlakozott az észak-karolinai és virginiai baptisták humanitárius egységeihez. Szilágyi Béla szerint nemcsak összetételében, hanem szakmai színvonalában is nemzetközi gárdát akarnak összekovácsolni, amely huszonnégy óra alatt képes eljutni a világ bármely pontjára. Hoszszú távú céljaik között ezért saját repülőgép beszerzése is szerepel. A költségeket egyelőre a magyarok állják, de a jövőbeli bevetések részleges finanszírozásában számítanak a külföldi testvérszervezetek anyagi támogatására is.
Elindulok végigjárni a hat szakág gyakorlóhelyeit. Az udvaron az orvosi és ápolói csoport épp azt gyakorolja egyik társukon, hogy mi a teendő motoros baleset esetén. Egy sátor alatt az amerikai John Adams a mobil konyha beüzemelését tanítja – a modern berendezést nemrég a magyar nemzeti légitársaság hozta el Amerikából, és arra képes, hogy vészhelyzet esetén négy óra alatt ezer embert lásson el meleg élelemmel (a berendezés szolgáltatásait különben felajánlották a Körös menti falvakból kitelepített emberek ellátására, de ezt most nem igényelték az érintett önkormányzatok). A férfi korábban az amerikai speciális erők alkalmazottja volt, ám jó néhány éve humanitárius munkára cserélte a katonai egyenruhát – legutóbb éppen a magyar csapattal közösen vett részt egy mentésben a kasmíri hegyekben a pakisztáni földrengés idején.
A csókakői vár szikláin a magyar rendőrség terrorelhárítási osztályával közösen folyik a gyakorlat. A hivatásosokat nem lehet fényképezni, mert munkájuk alapkövetelménye az anonimitás és a médiajelenlét elkerülése. A köteleken a sérültek mélyből és magasból való mentését gyakorolják, a vár alatt pedig a kutyások keresik a nyomokat. Átautózunk a fehérvárcsurgói víztározóhoz, ahol éppen a szeretetszolgálat mentési igazgatója, Pavelcze László szemlézi a búvárokat. Egy csendesebb pillanatban arra kérem, leltározzuk fel, milyen képzéseket kap itt a több mint ötven résztvevő. A szakember szerint az egy hét együttlétnek az a lényege, hogy mindenki belekóstoljon a másik munkájába, szakterületébe, hiszen katasztrófahelyzetben előfordulhat, hogy az orvosnak is le kell mennie a barlangba a beszorult sérülthöz, vagy a logisztikusoknak kell tudniuk stabilizálni egy súlyosan sérült ember állapotát. Fontos az is, hogy összecsiszolódjanak a csoportok, hiszen a katasztrófákhoz általában vegyes csapatok mennek: a speciálisan képzett mentőket orvosok, ápolók és humanitárius munkások is elkísérik. A hat csoport különben a következő: kutyás keresők és mentők, vízi mentők, egészségügyi csoport, alpintechnikusok, logisztikai munkatársak (ide tartozik a mobil konyha üzemeltetése és a víztisztító is), valamint műszaki mentők.
Pavelcze László szerint a képzés kulcsnapja a mai lesz: a hajnali ébresztő után többféle katasztrófahelyzetet is imitálni fognak. A teljes felszereléssel kivonuló egységnek először olyan hidat kell ácsolnia a Galya patak fölé, amelyen a teherautók is át tudnak hajtani, majd kötélpályán kell eljuttatni a teljes felszerelést és csapatot egy képzelt földrengés helyszínéhez. Utána a víztározóba csapódik be egy kisrepülőgép, sérüléseket okozva a szárazföldön is. Eltűnt személyeket is kell keresni, és itt főzi meg a mobil konyha az ebédet. A szervezők egyéb meglepetéseket is belekalkuláltak a késő éjszakáig tartó gyakorlatba, így ma az is megeshet, hogy terroristák támadják meg a globális segélyszervezet konvoját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.