Ha kérik, adnak adatokat

A Medián és a Gallup is készít a választások első fordulója előtt felmérést a pártok jelenlegi támogatottságáról. A nyolcnapos moratórium miatt az eredményeket nem publikálhatják, de a választók kérésre megismerhetik az adatokat. A Medián emelt díjas telefonvonalon, a Gallup e-mailben tájékoztatja az érdeklődőket.

2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdától él az az emelt díjas telefonvonal, amelyen kérésre bármelyik választópolgár megtudhatja, hogyan áll a pártok támogatottsága a választások előtti utolsó héten – tudta meg lapunk Hann Endrétől, a Medián igazgatójától. A szakember közölte: bár a voksolást megelőző nyolc napon keresztül a közvélemény-kutató cégek nem hozhatnak nyilvánosságra politikai témájú felmérést, a választópolgár saját kérésére telefonon adott információ csak tájékoztatásnak minősül, így az nem sérti a törvényt. A Medián a miniszterelnök-jelölti vita megítélését is vizsgálja majd, az erről készült felmérés eredményeit pénteken közlik majd az említett telefonvonalon. A cég az utolsó napokban készíti el a voksolás várható eredményét tükröző reprezentatív felmérését.
A Gallup is készít a kampány finisében felmérést. A cég honlapján lehet feliratkozni arra az internetes hírlevélre, amelyben kérésre az intézet tájékoztatja a polgárokat a felmérések eredményeiről. Az adatokat várhatóan a hét második felében közlik az érdeklődőkkel.
Závecz Tibor, a Szonda Ipsos véleménykutatási igazgatója lapunk érdeklődésére azt mondta: a választási nagygyűlések megítélését nem vizsgálják. Arról később döntenek, hogy a miniszterelnök-jelölti és a pártelnöki viták hatásáról készítenek-e felmérést. Pénteken, szombaton és a választások napján végzik el reprezentatív mérésüket.
A Tárki szerint értelmezés kérdése, hogy mit tekintünk nyilvánosságra hozatalnak, és mit nevezünk politikai kérdésnek, ezért a cég hétközben nem készít felmérést. Idén ugyanakkor csak a Tárki készít kísérleti exit pollt, amelynek eredményeit a TV2 vasárnap esti választási műsorában mutatják be. Sík Endre, a közvélemény-kutató cég szociológusa lapunknak azt mondta: a felmérés ugyanazzal a módszerrel készül, mint a hagyományos exit poll, vagyis a szavazókörökből kijövő embereket kérdezik meg a biztosok. A különbség annyi, hogy nem az ország egész területén, csak bizonyos körzetekben vizsgálódnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.