Schmuck Andor volt MSZP-s politikus alapította a mintegy 140 ezer idős tagot számláló Tisztelet Társaságát, ám kora tavasz óta Gosztonyi János színművész az elnöke. Az MDF és a civil szervezet a választási kampány során négyszer is megtöltötte a Papp László-sportarénát nyugdíjasokkal, ahol többek között Korda György, Solymos Tóni, Bálint Antónia, Soltész Rezső szórakoztatta a több tízezer, buszokkal felszállított embert, s Dávid Ibolya mondott mindegyik alkalommal kortesbeszédet. Az időskorúak rendszerint MDF-es kampányanyagokkal, brosúrákkal térhettek haza. Érdekesség ugyanakkor, hogy az MDF-fel választási szövetségre lépő Tisztelet Társasága – amely utóbbit Schmuck korábbi nyilatkozata alapján párton kívüli vállalkozók hozták létre – Gosztonyi Jánoson kívül négy fiatal-, illetve középkorú személyt terjesztett fel a demokrata fórum országos listájára, tehát nem a társaság időkorú tagjait.
*
Az MDF listáján a 9. helyre Vas János került, a 10.-re Rózsa István, a 11.-re Szabó Katalin, a 13.-ra Jagarics Ferenc, míg a 14. helyre Gosztonyi János. Valószínűsíthetően e jelöltek közül Vas, Rózsa és Szabó mandátumot szerez az új Országgyűlésben. Lapunk megtudta, Szabó Katalin – aki önéletrajza szerint jelenleg gyesen van – korábban annak a Platánus Hotelnek volt az igazgatója, amelyik a szocialista közeli Leisztinger Tamás érdekeltségét képező szállodaláncolathoz tartozik. Rózsa Istvánnal kapcsolatban azt tudtuk meg, hogy korábbi cége, az Econorg Kft. – amely Leisztinger Tamás érdekeltségeivel együtt tulajdonosa volt a Budapesti Árutőzsde Rt.-nek és a Budapesti Értéktőzsde Rt.-nek is – vásárolta meg négymilliárd forintért a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium két belvárosi épületét. A nyertessel a Kincstári Vagyoni Igazgatóság írta alá a szerződést, ahol vagyonkezelési főosztályvezetőként is dolgozik Vas János képviselőjelölt.
A Heti Válasz csütörtökön megjelenő számából még az is kiderül: Rózsa István akár a szocialista kötődéseiről ismert Leisztinger Tamás egyik csendestársa is lehet, hiszen az Econorg Kft. 2004 májusáig kistulajdonos volt az akkor Leisztinger által ellenőrzött Budapesti Értéktőzsde Rt.-ben, valamint a Budapesti Árutőzsde Rt.-ben. Az Econorg később Moons Kft.-re változott, amelyben 80 százalékos részesedése volt egy ciprusi off-shore társaságnak. Utóbbi kézbesítési megbízottjaként azt a Jeszenszky és Hoffmann Ügyvédi Irodát tüntették fel, amelynek egyik névadója (Jeszenszky Zoltán) korábban Leisztingert és partnereit képviselte a Budapesti Értéktőzsde igazgatóságában. Emellett Rózsa István lánya máig ügyvezetője annak a 290 millió forint jegyzett tőkéjű, korábban Formix, jelenleg Raritét 2005. néven futó vagyonkezelő kft.-nek, melyben a felügyelőbizottsági tagok mindegyike Leisztinger-érdekeltségnél szolgál, a társaság székhelye pedig korábban ugyanabban az ingatlanban volt, ahol az MSZP közeli üzletember cégbirodalmának központja is található.
– A Tisztelet Társasága jelöltjeit megismerte az MDF, s nem emelt ellenük vétójogot – jelentette ki lapunknak Hock Zoltán, a demokrata fórum elnökhelyettese. A politikus nem tud arról, hogy a jelöltek közül egyeseknek üzleti kapcsolata van, vagy volt Leisztinger Tamással. Arra a felvetésünkre, hogy az öt személy közül mindöszsze egy tagja az időskorúakat tömörítő társaságnak, Hock azt mondta, a többiek pártoló tagok. Hozzátette: a Tisztelet Társaságának több javaslatát építette be az MDF a programjába.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat