Nyolcszáz magyar katona teljesít jelenleg szolgálatot külföldön, és közülük mindössze 537 fő szolgál NATO-misszióban. A szerződéses, hivatásos katonai pálya legnagyobb vonzereje pedig éppen a külszolgálat, ahol itthoni fizetésük többszörösét kereshetik meg a katonák. A missziós létszám csökkenése főként annak köszönhető, hogy az iraki szállítóalakulat hazatért Magyarországra, a helyére viszont csupán 22 törzstisztet, kiképzőt és összekötő tisztet küldött a kormány, mert a NATO bagdadi kiképzőközpontjába felajánlott őrszázadunkra nem tartottak igényt. A honvédelmi vezetés jelentősen növelni kívánta a szerepvállalásunkat a Balkánon is, de egyelőre ez sem valósult meg, és az afganisztáni békefenntartók létszáma sem emelkedett, pedig Kabulban egy tartományi újjáépítési csoport támogatására készül Magyarország.
Mint ismeretes, az Országgyűlés 2003. június 2-án járult hozzá egy 300 fős szállítóalakulat Irakba küldéséhez. A magyar kontingens mandátumát a parlament 2003 őszén 2004. december 31-ig meghosszabbította, de ezek után hazahívták a katonáinkat. A misszió a hivatalos közlések szerint 28 milliárd forintba került.
A közelmúltban tért vissza az első magyar csoport az afganisztáni ISAF-misszió nyugati működési területéről, az úgynevezett „Stage 2-ből”. Eddig a magyar katonák a keleti (Stage 1) területen, valamint a fővárosban és környékén szolgáltak, de a múlt év nyara óta hárman képviselik a nemzeti színeket az afgán–iráni határ mentén fekvő Herat tartomány azonos nevű székvárosában is. Kabulban jelenleg egy 135 fős könnyűgyalog-század szolgál, amely járőrözik, objektumokat véd és szállítási feladatokat lát el. Egyedi beosztásokban ezenkívül 30-40 tiszt teljesít szolgálatot a térségben. Az afganisztáni misszió szintén több milliárd forintjába kerül az államnak. Felmerült egy tartományi újjáépítési csoport magyar támogatása is Afganisztánban, de erről egyelőre még nem döntött a kormány.
A Balkánon egy 105 fős alakulatunk teljesít szolgálatot Szarajevóban, és 282 katonánk vesz részt a Pristinában szolgáló őr- és biztosító századunkban. Fokozatosan csökkentik a magyar békefenntartók jelenlétét Cipruson is, ahol pillanatnyilag 83 fegyveresünkkel vagyunk jelen. Ezenkívül 41 békefenntartó szolgál a Sínai-félszigeten, összekötők, megfigyelők dolgoznak Grúziában, a Nyugat-Szaharában, Tbilisziben, Tadzsikisztánban, Szudánban, Kongóban, Albániában és Floridában is.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le