A jövő év elején a nagyközönség is birtokba veheti a tizenegyezer négyzetméteres létesítményt, amelynek alapkövét a napokban rakta le Mitnyan György XII. kerületi polgármester és Pokorni Zoltán, a Hegyvidék országgyűlési képviselője. A statisztikák szerint Magyarországon a férfiaknak a húsz, míg a nőknek a tizenhárom százaléka sportol rendszeresen. A vizsgálatok azt mutatják, az életkor emelkedésével ezek az arányok tovább romlanak. E negatív tendencia megállítását, illetve megfordulását megfelelő számú és minőségű sport, illetve rekreációs célú ingatlan építésével lehet elérni. A testnevelés és a sport fejlesztése ugyan közügy, ennek ellenére a fővárosi önkormányzat lényegében semmit nem áldozott e célra. A margitszigeti futókör kiépítésén túl jelentős sport célú beruházást nem tud felmutatni a 16 éve Demszky Gábor által irányított Főpolgármesteri Hivatal. Sőt az előző évtizedben számos fővárosi vagy kerületi fenntartású sportpálya, sporttelep szűnt meg – pláza, lakópark, áruházépítés következtében –, vagy lett az enyészeté, mint például a XIX. kerületi BKV-sporttelep.
A Gesztenyéskert és Csörsz utca térségében épülő sportcsarnokkal az önkormányzatnak az a célja, hogy a Hegyvidék rendelkezzen egy olyan sportlétesítménynyel, amely egyrészt a kerület sport- és szabadidő-tevékenységének színteret, másrészt az élsportnak és az utánpótlás-nevelésnek edzéslehetőséget teremt. Mitnyan György lapunknak kifejtette, a terület és a csarnok komplexitása lévén több sportág rajongói látogathatnak el a Csörsz utcai létesítménybe. A kihasználtság céljából a kerületi iskolák a sportegyesületekkel még szorosabbra fűzik a kapcsolatot, valamint alkalmat adnak az oktatási intézményeknek, a civil sportköröknek rendezvények és a kerületi diákolimpia versenyeinek a lebonyolítására – jegyezte meg a fideszes polgármester. Külön kiemelte, hogy a létesítmény nemcsak a sportágakat versenyszerűen űzők számára nyújt majd lehetőséget, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen vagy egészségügyi okokból kívánnak mozogni. A legfiatalabbaktól a legidősebbekig várnak mindenkit. Az önkormányzat és a tervezők a fogyatékkal élőkre is gondoltak, akik azonos feltételekkel használhatják a létesítményt, mint bárki más, hiszen teljes mértékben akadálymentesített lesz a csarnok. A Testnevelési Egyetem hallgatói kedvezményesen sportolhatnak a Csörsz utcai centrumban, az új létesítményben több olyan pálya is lesz, amely sem az egyetem területén, sem a környéken nem található. Ilyen például az extrém sport kedvelőinek szánt terem, ahol gördeszkások, falmászók igényeit elégítik ki. A fedett sportcsarnokban nyolcpályás, 25 méteres medence épül, továbbá egy tanmedence, egy wellnessmedence, szauna és gőzfürdő, valamint az ehhez kapcsolódó lelátó. A húszszor negyven méteres küzdőtéren a kézi- és kosárlabdán túl akár harcművészeti sportversenyek is szerepelhetnek majd a csarnok programjában. Mindehhez ugyanis lehetőséget teremt a kétezer fős mobil lelátóhely. A tizenegyezer négyzetméteres sportcsarnok azonban nemcsak fedett, hanem kültéri sportpályákat is magában foglal majd. Ezek közé tartozik például az a két műfüves futballpálya, amelyet télen úgynevezett légtartásos sátorral fednének be. A tenisz szerelmeseit is több pálya várja a jövő évtől, mint ahogy 2007 nyarától a strandolni vágyókat is szabadtéri medence fogadja a sportkomplexumban. Látványos és praktikus megoldás, hogy a csarnoképület tetején egy gumiborítású futópályát alakítanak ki, a kocogók tehát a futóútvonalukat így összekapcsolhatják a Gesztenyéskerttel.
A sportcentrum finanszírozása szintén egyedülálló, hiszen a beruházáshoz sem állami, sem fővárosi önkormányzati, sem pedig magánforrásokat nem vont be a Hegyvidék. A több mint négymilliárd forintos költségeket a XII. kerületi önkormányzat biztosítja: két és fél milliárd forintot kötvénykibocsátásból, míg 1,76 milliárd forintot saját költségvetéséből.
Az építkezés megkezdése előtt az önkormányzat részéről nagy figyelmet szenteltek a környezetvédelemnek, hiszen a szomszédságában helyezkedik el Budapest egyik legnagyobb közparkja, a Gesztenyéskert. Fákat természetesen nem kell kivágni, külön hatástanulmányban gondoskodtak arról, hogy az építkezés a legkisebb mértékben se zavarja meg a zöld terület növényvilágát. A Jagelló út elején, a jelenlegi csúnya aszfaltburkolat helyén egy 15 ezer négyzetméteres mélygarázs épül, ez szolgálja majd ki többek között a sportcentrumba gépkocsival érkezők parkolási igényét, a felette lévő részt pedig parkosítják. A sportcentrum működtetését közbeszerzési pályázat útján egy magáncégre bízza az önkormányzat, s az így befolyó bérleti pénzből tudja fedezni várhatóan nullszaldósan a hitelfinanszírozást.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!