Úszómedencék, futópálya a tetőn

2006. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövő év elején a nagyközönség is birtokba veheti a tizenegyezer négyzetméteres létesítményt, amelynek alapkövét a napokban rakta le Mitnyan György XII. kerületi polgármester és Pokorni Zoltán, a Hegyvidék országgyűlési képviselője. A statisztikák szerint Magyarországon a férfiaknak a húsz, míg a nőknek a tizenhárom százaléka sportol rendszeresen. A vizsgálatok azt mutatják, az életkor emelkedésével ezek az arányok tovább romlanak. E negatív tendencia megállítását, illetve megfordulását megfelelő számú és minőségű sport, illetve rekreációs célú ingatlan építésével lehet elérni. A testnevelés és a sport fejlesztése ugyan közügy, ennek ellenére a fővárosi önkormányzat lényegében semmit nem áldozott e célra. A margitszigeti futókör kiépítésén túl jelentős sport célú beruházást nem tud felmutatni a 16 éve Demszky Gábor által irányított Főpolgármesteri Hivatal. Sőt az előző évtizedben számos fővárosi vagy kerületi fenntartású sportpálya, sporttelep szűnt meg – pláza, lakópark, áruházépítés következtében –, vagy lett az enyészeté, mint például a XIX. kerületi BKV-sporttelep.
A Gesztenyéskert és Csörsz utca térségében épülő sportcsarnokkal az önkormányzatnak az a célja, hogy a Hegyvidék rendelkezzen egy olyan sportlétesítménynyel, amely egyrészt a kerület sport- és szabadidő-tevékenységének színteret, másrészt az élsportnak és az utánpótlás-nevelésnek edzéslehetőséget teremt. Mitnyan György lapunknak kifejtette, a terület és a csarnok komplexitása lévén több sportág rajongói látogathatnak el a Csörsz utcai létesítménybe. A kihasználtság céljából a kerületi iskolák a sportegyesületekkel még szorosabbra fűzik a kapcsolatot, valamint alkalmat adnak az oktatási intézményeknek, a civil sportköröknek rendezvények és a kerületi diákolimpia versenyeinek a lebonyolítására – jegyezte meg a fideszes polgármester. Külön kiemelte, hogy a létesítmény nemcsak a sportágakat versenyszerűen űzők számára nyújt majd lehetőséget, hanem azoknak is, akik hobbiszerűen vagy egészségügyi okokból kívánnak mozogni. A legfiatalabbaktól a legidősebbekig várnak mindenkit. Az önkormányzat és a tervezők a fogyatékkal élőkre is gondoltak, akik azonos feltételekkel használhatják a létesítményt, mint bárki más, hiszen teljes mértékben akadálymentesített lesz a csarnok. A Testnevelési Egyetem hallgatói kedvezményesen sportolhatnak a Csörsz utcai centrumban, az új létesítményben több olyan pálya is lesz, amely sem az egyetem területén, sem a környéken nem található. Ilyen például az extrém sport kedvelőinek szánt terem, ahol gördeszkások, falmászók igényeit elégítik ki. A fedett sportcsarnokban nyolcpályás, 25 méteres medence épül, továbbá egy tanmedence, egy wellnessmedence, szauna és gőzfürdő, valamint az ehhez kapcsolódó lelátó. A húszszor negyven méteres küzdőtéren a kézi- és kosárlabdán túl akár harcművészeti sportversenyek is szerepelhetnek majd a csarnok programjában. Mindehhez ugyanis lehetőséget teremt a kétezer fős mobil lelátóhely. A tizenegyezer négyzetméteres sportcsarnok azonban nemcsak fedett, hanem kültéri sportpályákat is magában foglal majd. Ezek közé tartozik például az a két műfüves futballpálya, amelyet télen úgynevezett légtartásos sátorral fednének be. A tenisz szerelmeseit is több pálya várja a jövő évtől, mint ahogy 2007 nyarától a strandolni vágyókat is szabadtéri medence fogadja a sportkomplexumban. Látványos és praktikus megoldás, hogy a csarnoképület tetején egy gumiborítású futópályát alakítanak ki, a kocogók tehát a futóútvonalukat így összekapcsolhatják a Gesztenyéskerttel.
A sportcentrum finanszírozása szintén egyedülálló, hiszen a beruházáshoz sem állami, sem fővárosi önkormányzati, sem pedig magánforrásokat nem vont be a Hegyvidék. A több mint négymilliárd forintos költségeket a XII. kerületi önkormányzat biztosítja: két és fél milliárd forintot kötvénykibocsátásból, míg 1,76 milliárd forintot saját költségvetéséből.
Az építkezés megkezdése előtt az önkormányzat részéről nagy figyelmet szenteltek a környezetvédelemnek, hiszen a szomszédságában helyezkedik el Budapest egyik legnagyobb közparkja, a Gesztenyéskert. Fákat természetesen nem kell kivágni, külön hatástanulmányban gondoskodtak arról, hogy az építkezés a legkisebb mértékben se zavarja meg a zöld terület növényvilágát. A Jagelló út elején, a jelenlegi csúnya aszfaltburkolat helyén egy 15 ezer négyzetméteres mélygarázs épül, ez szolgálja majd ki többek között a sportcentrumba gépkocsival érkezők parkolási igényét, a felette lévő részt pedig parkosítják. A sportcentrum működtetését közbeszerzési pályázat útján egy magáncégre bízza az önkormányzat, s az így befolyó bérleti pénzből tudja fedezni várhatóan nullszaldósan a hitelfinanszírozást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.