A hatalom rátelepedhet az uniós forrásokra

Decentralizáció helyett központosítás – egyelőre ennyi olvasható ki az új kormány fejlesztéspolitikájának szerkezeti átrendezéséből. A miniszterelnök lényegében a saját kezébe vonja a vezénylést; az ellenzék attól tart, hogy a megaprojektek előnyt élveznek majd a sok kis pályázattal szemben.

2006. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a kormányprogram részleteit nem ismerjük, a koalíciós megállapodás már tartalmaz támpontokat a fejlesztéspolitikáról. A koalíciós pártok egyezségének értelmében a kormány létrehozza a nemzeti fejlesztési tanácsot. A testület elnöke a miniszterelnök, tagjait a kormányfő, alelnökét a koalíciós partner jelöli – áll a megállapodásban. A szabad demokraták Magyar Bálintot bízták meg ezzel a feladattal. Az uniós pénzek fölött ezután a Miniszterelnöki Hivatalon belül létrehozandó nemzeti fejlesztési ügynökség diszponál majd: a pénzosztó szervezetet a hírek szerint ismert üzletemberek – például Bajnai Gordon, a Wallis Rt. vezérigazgatója – irányítják majd.
– Soha nem látott erőkoncentráció játszódik le az uniós pénzek befogadására szolgáló intézményrendszerben – mondta el kérdésünkre Nógrádi László, a Fidesz szakpolitikusa. A korábbi intézményi döntéshozatal helyett a miniszterelnök személyes döntései lesznek a meghatározók. Ez előrevetíti, hogy koncentrálódnak a pénzek is, és előnybe kerülnek a megaprojektek, az eurómilliárdos infrastrukturális beruházások. Ugyanakkor háttérbe kerülnek a kis- és középvállalatok, a munkahelyteremtés szempontjai – fejtegette Nódrádi, aki szerint a fejlesztések haszna egy szűk réteghez kerül majd.
– Mindannyiunk közös érdeke, hogy a kormány jól végezze az uniós pénzek befogadásának feladatát, de félek, hogy nem jó irányba mennek a dolgok – mondta Boros Imre, az Orbán-kormány PHARE-pénzekért felelős tárca nélküli minisztere. Először is tabula rasát kellene csinálni, tisztázni, hogy az első Nemzeti fejlesztési terv hárommilliárd eurós leszerződött keretéből menynyi pénzt utaltak ki valójában a pályázóknak. A Baráth-féle adminisztráció ugyanis olyan lassan dolgozott, hogy több pályázó tönkre-ment, mire megkapta a támogatást.
– A második Nemzeti fejlesztési terv során évente több támogatás fogadását kell majd levezényelni, mint amennyi eddig összesen érkezett. Ha nem akarjuk, hogy ezek kárba vesszenek, ki kell építeni a regionális és kistérségi szervezeteket. Csakhogy – fejtegette Boros Imre – e tekintetben nagy a bizonytalanság a végeken. Boros attól tart, hogy a nemzeti fejlesztési tanács mint afféle tárcaközi szervezet a szokásos huzakodások színtere lesz, a fejlesztési ügynökség pedig olyan távol van a helyi szinttől, hogy ez akadályozza a munkát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.