Anomáliák a pályázaton

Győztest hirdetnek ma a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által kiírt, 1,8 milliárd forintos nanotechnológiailabor-pályázaton. A nyertesnek a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén, annak intézményi keretén belül kell létrehoznia a kutatóközpontot.

2006. 05. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pályázat célja nemzetközi színvonalú nanotechnológiai kutatólaboratórium létrehozása és kutatás-fejlesztési projektek működtetése. A magyar–orosz üzleti-tudományos együttműködés olyan, egészen a piaci hasznosításig terjedő kutatási és fejlesztési együttműködésre teremt lehetőséget a nanotechnológia területén, amely új exportlehetőséget, és ezzel a nemzetgazdaság számára is érzékelhető bevételnövekedést jelenthet – tájékoztatott az NKTH.
Mint lapunk korábban beszámolt róla, a kiírás során egyes pályázók meglepetéssel vették tudomásul, hogy győzelmük esetén a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvánnyal (BZAKA) kell együttműködniük. Azt is furcsállották, hogy az NKTH-tól rendkívül nehezen jutottak információhoz. Azt pedig különösen aggályosnak vélték, hogy a pályázatok elbírálásának napja április 21-re, az országgyűlési választások előtti utolsó munkanapra esett. Azt feltételezték, hogy a választások kimenetelétől függően esetleg a kormányzat még gyorsan kiutalja a pénzt az általa kiválasztott pályázónak. Azt is felrótták, hogy Hajtó János, a BZAKA igazgatója több szerepben feltűnt a projektben: részt vett a pályázatok elbírálásában, s kapcsolatai révén befolyása volt a bírálóbizottság összetételének meghatározására.
Cikkünk nyomán lapunkat megkereste Pungor Ernő akadémikus, az Antall-kormány minisztere, a Bay Zoltán-alapítvány létrehozója. Hangsúlyozta, hogy alapítványuk politikailag semleges, kizárólag tudománnyal, kutatással, illetve a kutatási eredmények ipari hasznosításával foglalkozik. Abban semmi kivetnivalót nem talált a professzor, hogy az NKTH az alapítványon belül jelölte ki a nanotechnológiai labor kereteit, hiszen épp ez a célja az intézménynek. Pungor Ernő ezzel kapcsolatban nemzetközi példákra is hivatkozott. A pályázat időbeli lefolyásáról azt mondta, féléves késésben van az egész projekt, s teljesen véletlen, hogy a választások idejére esett az elbírálás. Az akadémikus hangsúlyozta, hogy a közalapítványon belül teljesen elkülönítik a nanotechnológiai laboratórium megvalósítására szánt pénzt. Az NKTH által meghirdetett 1,8 milliárd forintot a lehető legszigorúbban tudományos kutatásra fordítják – jelentette ki Pungor Ernő.
Mint ismert, a magyar–orosz nanotechnológiai együttműködésről szóló megállapodást Vlagyimir Putyin orosz elnök magyarországi látogatásának alkalmával írta alá a két szakminiszter. A program része a laboratórium létrehozása. Az orosz kutatók – együtt az Egyesült Államok, valamint Kína és India tudósaival – élen járnak a legparányibb méretekkel foglalkozó nanotudományok szakterületén, az atom-, illetve a molekulaegyesítés technológiájának alkalmazásában kimagasló eredményeket értek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.