Botrányos jelenetek a City Rt. közgyűlésén

Zárt közgyűlést tartott a City Kárpótlási Jegy Befektető Rt. és a Pannonholding Kereskedelmi és Befektetési Rt. A közgyűlésekre csak azokat a részvényeseket engedték be, akik a dematerializálásról és értékpapír-letétkezelőnél való elhelyezésről igazolással rendelkeztek. A kint rekedt részvényesek kiabálását rezzenéstelen arccal hallgatták az öltönyös testőrök.

2006. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségbeesett, túlnyomórészt nyugdíjas emberek zsúfolódtak be tegnap délelőtt a fővárosi Kossuth Klub aulájába, mert be szerettek volna jutni a City Kárpótlási Jegy Befektető Rt., majd a Pannonholding Rt. közgyűlésére. Az emeletre vezető lépcső aljánál azonban megtermett testőrök álltak fenyegetően sorfalat. A bűvös vonalon csak az léphetett át, akit a City Rt. által megbízott ügyvéd arra jogosultnak minősített. A fiatalember nem volt irigylésre méltó helyzetben, amikor a feldühödött embereknek el kellett magyaráznia, hogy bár részvényesek, és kezükben szorongatják a rendezvényre meghívó levelet, mégsem vehetnek részt a közgyűlésen.
– Vége a bujkálásnak! – hadonászott egy ősz hajú úr, aki azzal fenyegetőzött, hogy nyilvánosságra hozza mindazoknak a személyeknek, ismert üzletembereknek és politikusoknak a nevét, akik meggazdagodtak a kárpótlási jegyeken.
– Engem halálra ítéltek! – kiáltotta egy fölindult férfi, s az egész dossziét, amelyben a céggel folytatott levelezését tartotta, az ügyvéd kezébe nyomta. – Tudja maga, mi az? Dehogy tudja! És ami kárpótlási jegyet a meghurcolásomért kaptam, azt maguk elcsalták, ellopták. Adják vissza a pénzünket! Elég volt a hitegetésből!
A fiatalember azonban nem fogadta el az iratcsomót, ő csupán két papírt kért: banki igazolást arról, hogy a dematerializálás (elektronikus nyilvántartásba vétel) megtörtént, illetve egy friss banki igazolást arról, hogy a részvény a közgyűlés pillanatában a részvényes tulajdonában van. A megjelentek többségének azonban papírrészvények lapultak a táskájában. – Ennek több oka is van – mondta egy Gyöngyösről érkezett hölgy. – Nyugdíjasok vagyunk, nincs pénzünk a dematerializálásra, a banki számla nyitására, a havidíj kifizetésére. Többségünk egyszerű ember, nincsenek tőkepiaci ismereteink. A legtöbbünknek beletörik a nyelvünk a dematerializáció szó kiejtésébe.
A City Rt. ügyvédjének azonban volt módja csiszolni a kiejtését, percenként többször kellett elmondania, hogy a tőkepiacról szóló 2001. évi törvény értelmében kötelező volt a dematerializálás. A megjelentek közül azonban azon kevesek is csalódottan voltak kénytelenek várakozni, akik banki számlán tartják részvényeiket, mert nem hoztak igazolást arról, hogy nem adták el azokat. Ez aztán többeknél kiverte a biztosítékot: hát hogy lehetne ezt a papírt bárkinek is eladni? Épp az a probléma, hogy ezek a részvények – ha papíron, ha bankszámlán leledzenek – semmit sem érnek.
A befektetőcégek a kárpótlási jegyeket tíz évvel ezelőtt bevették, azokat értékesítették, üzletet csináltak, meggazdagodtak belőle, a részvényesek ellenben nem kaptak semmit: sem osztalékot, sem mást. Legfeljebb nyugtató szavakat, hogy érdeklődjenek egy vagy két hónap múlva. Mostanában azt közölték a telefonon vagy személyesen érdeklődő részvényesekkel, hogy majd a közgyűlésen minden kérdésükre választ kapnak. Sokan olyan értesítést szorongattak, mely szerint a papírrészvényt birtoklók is részt vehetnek a közgyűlésen, csak nem szavazhatnak. Ennek ellenére nem engedték be őket. A City Rt.-t képviselő ügyvéd szerint azért, mert zárt közgyűlést tartanak, s azon csak a szavazati joggal rendelkező részvényesek vehetnek részt.
– Az egész arra megy ki, hogy dobjuk ki a szemétbe a részvényeinket, és felejtsük el az egészet. Hagyjuk a fenébe a kárpótlást, várjuk otthon a halált! – mondta elkeseredetten egy idős hölgy. Egy vérvörös arcszínű úr ellenben arra próbálta rávenni a többieket, hogy cseréljenek címet, szervezkedjenek, pereljenek. Ha összefognak, több az esélyük, mint külön-külön.
A hozzáértők szerint a kisrészvényesek későn kaptak észbe. A kárpótlási jegy hasznosítására szakosodott cégek a kilencvenes évek közepén találták ki a megfelelő konstrukciót. Miként lapunk több alkalommal – 2003. augusztus 1-én, 2005 december 7-én megjelent cikkeiben – megírta, a City Kárpótlási Jegy Befektető Rt. papírjait cserélték kárpótlási jegyekre a VWM Lízing-botrányban elhíresült City Bróker Kft. segítségével. A City Rt. tíz év alatt hat székhelyen fordult meg, a cégjegyzésre jogosult személyek száma 21 fő. Egyik olvasónk azért fordult a cégbírósághoz, mert úgy tapasztalta, hogy a cég vezető tisztségviselői nem elérhetők. A főrészvényes, a PH Alfa Tanácsadó Kft. nem változott: kezdettől birtokolja a részvények 50,067 százalékát.
A City-ügyleten szakértői becslések szerint több mint egymilliárd forintot veszítettek a kisbefektetők. A jegyüzlethez az MSZP közelinek tartott Leisztinger Tamás nagyvállalkozó birtokában lévő Arago-csoportnak is volt köze. (Megkeresésünkre az üzletember nem reagált.) Egyebek mellett az e cégcsoporthoz tartozó Eravis-szállodapapírokat vásárolták fel a kisbefektetőktől megszerzett kárpótlási jegyekért. A trükkös ügyletsor lényege: papíron 170 százalékon kicserélték a kárpótlási jegyet City-részvényre. A City Rt. vagyona lényegében az így összegyűjtött kárpótlásijegy-tömeg volt. Majd a kárpótlási jegyeket tényleges árfolyamértékükön Eravis-papírra váltották, s kis nyereséggel azon is túladtak. Mi maradt a cégben vagyonként? A csekély, egy-két százalékos nyereség, amit felemésztett a City Rt. működtetése. Mi maradt a kárpótlási befektetőnek? A kiüresített City Rt. elértéktelenedett részvénye. A pórul járt részvényesek közül többen a PSZÁF-hez fordultak segítségért, de hiába. A rendőrség is megszüntette a nyomozást. A City Rt. vezetőinek nincs más dolguk, mint ügyesen elkerülni a kisrészvényesekkel való személyes találkozást, és kivárni, amíg végleg elmegy a kedvük a cég háborgatásától. A City Rt. egyetlen budapesti telefonszámán tegnap csak egy faxkészülék sípoló hangja jelentkezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.