Őrző-védő cégekre költ el 6,368 milliárd forintot az adófizetők pénzéből a Honvédelmi Minisztérium (HM) a tervek szerint ebben az évben. A honvédségi kezelésben lévő objektumokat ugyanis az úgynevezett önkéntes hivatásos haderő megszületése óta civil társaságokkal őriztetik.
A HM szóvivője, Bocskai István szerint ez az összeg ingatlanok eladása után is legfeljebb félmilliárd forinttal csökkenhet az idén. A következő esztendőkben tovább faraghatják a laktanyák őrzésének költségeit, de ehhez át kell adni az önkormányzatoknak, vagy értékesíteni kell mintegy ötven objektumot. Jelenleg ugyanis számos olyan létesítménye van a honvédségnek, amelyeket már nem használnak katonai célokra, de a kezelői jogokat nem sikerült átadni senkinek. Az őrzés költségeit viszont a kezelő fizeti akkor is, ha már nem tud mit kezdeni az ingatlanokkal.
Bocskai tájékoztatása szerint a haderő-tervezési főcsoportfőnökség elődje több koncepciót dolgozott ki a katonai objektumok őrzésére. A szakemberek állítása szerint az bizonyult a legjobb megoldásnak, ha civilekkel őriztetik a laktanyákat, az elhagyott katonai raktárakat vagy telkeket, mert ez kétszer-háromszor olcsóbb, mintha szerződéses katonák védenék az objektumokat.
Egy laktanya őrzéséhez ugyanis több száz emberre van szükség, a katonáknak viszont magasabb a fizetése, mint a civil őrző-védőknek. Egy cég megbízása esetén nem kell fizetni az egyéb járulékos költségeket sem, például az őrök ellátását.
Arra a kérdésünkre, hogy egyéb tevékenységeik mellett miért nem lehet állandó feladata a katonáknak az őrzés is, a szóvivő azt válaszolta: a szerződéseseket nem vehetik ki a kiképzési feladatokból.
*
Miközben a HM idei 33-34 milliárd forintos intézményi kiadásainak csaknem húsz százalékát az őrzés-védelemre szánt összegek teszik ki, katonai lakások építésére és vásárlására mindössze 122 millió forintot, lakástámogatásra pedig 500 milliót terveztek be a szaktárca költségvetésébe. Bocskai István ezzel kapcsolatban kijelentette: nem szerencsés ilyen összehasonlítást tenni, hiszen a szolgálati lakások építésére szánt források kiegészülhetnek az ingatlaneladásokból származó bevételekkel. Ez a szaktárca reményei szerint több milliárd forint is lehet az idén. A HM-nek ugyanakkor a törvény szerint nem a lakást kötelessége biztosítani, hanem a lakhatást, és ennek számos további formája működik.
Megbízás MSZP-s képviselő cégének. Szombathelyen egy szocialista önkormányzati képviselő által vezetett cég szerzett megbízást katonai objektumok őrzésére a HM társaságától. Mint megírtuk, a vagyonvédelmi munkát a HM Elektronikai és Vagyonkezelő (EI) Rt. alvállalkozójaként nyerte el a Vasi Nyugalom Kft., amelynek a megbízás idején ügyvezetője volt Szűcs Gábor, a szombathelyi szocialista frakció vezetője, a helyi önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke. A kft. őrizte az ország egyik legkorszerűbb katonai létesítményének számító Savaria Kiképzőközpont egy részét, amely a HM fennhatósága alól az Igazságügyi Minisztérium felügyelete alá került, mert börtönné alakítják. Szűcs lapunknak állította: nem összeférhetetlen, hogy megkapták az állami megbízást, hiszen a munkának semmi köze az önkormányzathoz.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak