Csalók a géplízingben

Leginkább a használt, tíz-húsz millió forint értékű termelő- berendezések esetében fenyegeti a lízingcégeket, hogy a finanszírozásért folyamodók félrevezetik őket – állítják a témával foglalkozó szakemberek, akik közös adatbázis létrehozásával küzdenek a csalók ellen.

2006. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Főként a gépjárműlízinghez kapcsolódnak a köztudatban a visszaélések, ám valójában a lízingcégeknek gondot okoznak a gépek, berendezések is. Ezeknél az jelent többletkockázatot, hogy a tulajdonjogot és az azonosítást nem lehet hatósági okmányokkal bizonyítani úgy, ahogy a gépjárművek esetében a törzskönyv és a forgalmi engedély, az ingatlanoknál pedig a földhivatali tulajdoni lap. Így aztán a bankközi adósnyilvántartás – BAR – sem jelent segítséget.
Egyes cégek úgy igyekeznek pénzhez jutni, hogy a megvásárolandó termelőeszközeikre a valódi vételárnál lényegesen nagyobb összegű szerződést kötnek. Mások ugyanazt az eszközt több lízingcéggel is megfinanszíroztatják. Megint mások a birtokukban lévő berendezést eladják, majd visszabérlik, és ekkor igyekeznek a valóságosnál magasabb értékű finanszírozáshoz jutni.
A fenti jelenségek miatt a lízingcégek nem engedhetik meg maguknak, hogy látatlanban, íróasztal mellől kössenek szerződéseket – mondta el lapunknak Strbka János, az IKB Leasing értékesítési igazgatója. A legnagyobb a kockázat a tíz-húsz millió forintos használt berendezések finanszírozásánál. Gyanús, ha a cég frissen alakult, vagy a tulajdonosi körében a közelmúltban változás történt. Azok a lízingcégek képesek hatékonyabban kiszűrni a problémás eseteket, amelyek közvetlen ügyfélkapcsolatra, valamint rendszeres szállítói és díler-vissza-
csatolásra törekszenek – mondta Strbka János.
A lízingesek összefogással tehetik eredményesebbé a csalók elleni fellépésüket, és ezért közös számítógépes adatbázist, afféle feketelistát készítenek a csalási kísérletek alapján. A Magyar Lízingszövetség több osztályba csoportosítja az eszközöket. Megkülönböztetnek nyomdaipari, fém-, műanyag-, építő- és faipari berendezéseket. Emellett az anyagmozgatás, a mezőgazdaság, az egészségügy berendezései, valamint elektronikai kategóriák szerint tartják nyilván az eszközöket. Ezek tartalmazzák a gépek azonosító jegyeit, így a lízingcégek szerződéskötés előtt ellenőrizhetik, az adott lízingtárgy szerepel-e az adatbázisban. Ezzel csökken a lízingügyletek kockázata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.