Három minisztériumot kap az SZDSZ az új kormányban, Kóka János és Persányi Miklós marad gazdasági, illetve környezetvédelmi miniszter, míg az egészségügyi tárcát Molnár Lajos vezetheti – jelentette be tegnap Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke, miután Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az SZDSZ-frakcióval tárgyalt Velencén. A gyors megállapodás azután történt, hogy csütörtökön a szabad demokraták vezetése rábeszélte Magyar Bálintot, mondjon le az oktatási tárca irányításáról. Az SZDSZ-es minisztériumok tisztán szabad demokrata vezetésűek lesznek, tehát ők adják az államtitkárokat is. Az MSZP és az SZDSZ hétfőn írja alá a koalíciós megállapodást, és akkor nyújtja be a kormányprogramot is a parlamentnek – közölte Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök elmondta: 11 plusz egy minisztériumból (kancellária) áll majd az új kormányzat struktúrája. Kormányfő-helyettesi poszt nem lesz.
A kormányfő kitért arra, hogy a minisztériumok szerepe jelentősen meg fog változni, érdemben átalakul a kormányzati felelősségből való részesedés mértéke, erőteljesebben jelenik meg az összkormányzati felelősség érvényesítése. Megváltozik majd a minisztériumok irányítási szerkezete is, ennek körében érdemben átalakul a miniszterek feladatköre és az államtitkárok szerepköre, új javaslataik lesznek ebben – tette hozzá.
Jövő hét kedden a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt tárgyalja majd a parlament. A kormányprogram egésze a jövő hét elején, a benyújtást követően lesz megismerhető a nyilvánosság számára.
A kormányalakításokról szóló tárgyalások legnagyobb vesztese Fodor Gábor lett, akinek neve felmerült korábban lehetséges igazságügyi és környezetvédelmi miniszterként is. Az SZDSZ belső ellenzékéhez tartozó politikus azonban nem az MSZP ellenállása miatt nem lett egyik tárca vezetője sem. Fodor Gábor „kudarca” a Kuncze Gábor, Pető Iván, Horn Gábor, Magyar Bálint alkotta szűk pártvezetésnek köszönhető, akik nem kívánták pozicionálni a politikust. Korábban azért nem őt választották meg az Országgyűlés szabad demokrata alelnökének, mert a párt irányítói Világosi Gábort támogatták, aki így a frakción belül tartott szavazáson minimális többséget szerzett.
Gyurcsány Ferenc az SZDSZ-szel folytatott tanácskozás után Balatonőszödre vonult át, ahol megkezdődött a szocialista frakció kétnapos ülése. Ismert: eredetileg közös frakcióülést szerettek volna a szabad demokratákkal, ám a kisebbik koalíciós partner ezt elutasította. A tegnap délután kezdődött egyeztetésen a szocialista párt képviselőcsoportját a miniszterelnök, Hiller István pártelnök és Lendvai Ildikó frakcióvezető tájékoztatta a koalíciós tárgyalások eredményéről, majd a kormányprogramról konzultáltak a frakció tagjai, amiről a képviselők kérdéseket tehettek fel – mondta a kormányüdülő bejárata előtt Nyakó István, az MSZP szóvivője az MTI-nek.
Gyurcsány internetes blogjában azt írja, hogy most véglegesítik a kormányzati struktúrát, és a jövő héten alakul ki a kormány névsora. Ez a szabad demokrata miniszterjelöltekre nyilvánvalóan nem igaz, hiszen azok neveit már Kuncze Gábor bejelentette. A legutóbbi információk szerint marad a kormányban és posztján (amelyet lehet, másként hívnak majd) Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, illetve Veres János pénzügyminiszter. Az is biztos, hogy Hiller István lesz az összevont kulturális és oktatási tárca vezetője. Szilvásy György szilárd kancelláriaminiszter-jelölt, Kiss Péter is stabil tagja a kabinetnek, de nem tudni még, hogy pontosan milyen poszton, hiszen jelenlegi helyét Szilvásy foglalja el. Kiss neve felmerült egy kibővített munkaügyi tárca élén, ám pontosan még nem tudni, hogyan is fog ez a minisztérium kinézni. A belügy- és az igazságügyi minisztérium státusa is kérdéses, nem tudni, hogy átkerülnek-e a rendvédelmi szervek a BM-től az IM-be. Biztosan megszűnik a két tárca nélküli miniszteri poszt, Kolber István és Baráth Etele valószínűleg nem lesz az új kormány tagja. Megszűnik az informatikai és az önálló kulturális tárca is, ám ezeken kívül még egy minisztériumot meg kellene szüntetni ahhoz, hogy kialakuljon a Gyurcsány által bejelentett 11 tárcát plusz a Miniszterelnöki Hivatalt fedő kormányszerkezet.
Ugrál-e még a Pannon Puma? Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő szerint a miniszteri eskü letétele előtt Kóka Jánosnak meg kellene ragadnia az alkalmat színt vallani arról, ugrál-e még a pannon puma, dübörög-e a gazdaság, illetve szükség van-e megszorításokra. Az ellenzéki politikus úgy látja, a gazdasági tárca szabad demokrata várományosának fel kellene oldania az ellentétet a választások előtti nagy jólétről szóló, és a választások utáni, a megszorítások szükségességét hangsúlyozó kommunikációja között. Mint Szijjártó fogalmazott, választ várnak arra, hogy Kóka János volt-e az, aki félrevezette Gyurcsány Ferencet az ország gazdasági helyzetét illetően, avagy magát a minisztert vezették félre. Mindkét forgatókönyv arról tanúskodik – jegyezte meg Szijjártó Péter –, hogy Kóka János alkalmatlan a gazdasági miniszteri poszt betöltésére. (T. G.)
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le