Ki védi meg a kicsiket?

Nem a jelentős piaci erő szabályozásának célját, hanem a megvalósítás módját vitatja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ), ezért az Alkotmánybírósághoz fordul a passzus megsemmisítése érdekében.

2006. 05. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi nagyvállalatok által működtetett nagy üzletláncok üzletpolitikája Európa-szerte, így hazánkban is komoly kihívások elé állította a beszállítókat. Érdekellentétek alakultak ki többek között a Coca-Cola és a Tesco között a polcpénz, a raktározási és marketingköltségek áthárítása miatt. Ám nemcsak a multikat érintette hátrányosan a kereskedelmi láncok kemény üzletpolitikája, hanem a magyar beszállítókat is, különösen a kis tőkeerejű vállalkozásokat. Emlékezetes, hogy a gazdák tüntetéseket szerveztek az egyik áruházlánc üzletei előtt, mert a cég a beszerzési ár alatt árusított egyes mezőgazdasági terményeket.
Az új, június 1-jén életbe lépő kereskedelmi törvény egyik célja éppen az, hogy a hipermarketláncok túlhatalmának visszaszorítására szabályozza a jelentős piaci erővel történő visszaélést. A törvényszövegben a jelentős piaci erőt nem piaci részesedéshez vagy százalékos értékhez kötik, hanem abszolút számokkal, árbevételi küszöbbel határozzák meg. Ezek szerint egy vállalkozás jelentős piaci ereje akkor áll fenn, ha az előző évben kereskedelmi tevékenységéből származó nettó árbevétele 100 milliárd forint felett volt. Emellett azok a vállalkozások, amelyek megkerülhetetlen szerződéses partnernek minősülnek, s így a piacra jutást széles körben képesek befolyásolni, különös figyelemmel kötelesek eljárni.
A törvény előkészítése óta tiltakoztunk a jelentős piaci erő fogalmának bevezetése ellen ebben a formájában – mondta el kérdésünkre Vámos György, az OKSZ főtitkára. Ám a tiltakozás nem a hipermarketek piackorlátozó gyakorlata szabályozásának szólt. Ellenkezőleg, épp az a problémánk vele, hogy nem veszi figyelembe a piaci valóságot – mondta Vámos György. A törvény általában a beszállítót védi, míg a kereskedelmi egység tevékenységét szabályozza. Ez azért nem helyes, mert a beszállítók jelentős része, például a magyar élelmiszeripar túlnyomó része nemzetközi nagyvállalatok kezében van. Ezeket a cégeket felesleges védeni, mert meg tudják védeni magukat. Épp ezért azt javasoljuk, hogy ezekben az esetekben a versenytörvény szabályai legyenek mérvadók – mondta a főtitkár. A szabályozás ellenben nem tér ki a kis tőkeerejű beszállítók védelmére. Az OKSZ néhány napon belül eljuttatja beadványát az Alkotmánybírósághoz, melyben a jelentős piaci erő szabályozásával foglalkozó bekezdések megsemmisítését kéri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.