Kivetik az ingatlanadót

Szakmai háttérbeszélgetést választott a pénzügyminiszter, hogy megszellőztesse: a kormány tervei között szerepel az általános ingatlanadó bevezetése. A lapunk által megszólaltatott szakértő szerint nincs akadálya, hogy akár már két év múlva az ingatlanadó jelentse az önkormányzatok fő bevételi forrását.

2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ördögtől való az ingatlanadó ötlete – vetette fel Veres János a Friedrich Ebert Alapítvány minapi szakmai tanácskozásán. A pénzügyminiszter utalt rá, hogy a régióban és a nyugati országokban elfogadott a vállalati, lakossági és állami ingatlanadózás. Szerinte ez a kérdés hazánkban hosszú évekig indokolatlanul volt tabutéma. Veres egyetértett Vértes Andrásnak, a GKI Gazdaságkutató Rt. elnökének a rendezvényen elhangzott azon javaslatával, hogy ezt az adónemet be kell vezetni.
Az ingatlanadó nemcsak Nyugat-Európában, de Magyarországon is ismert helyi adófajta – mondta el kérdésünkre Vadász Iván, az Adótanácsadók Egyesületének alelnöke. Ma is sok önkormányzat van, amelyik építményadót, telekadót alkalmaz. A kormány által most mérlegelt adó azonban általános, azaz megfelelő feltételek fennállása esetén minden ingatlanra vonatkozik. Ez a fajta adó legutóbb hazánkban a második világháború előtt létezett.
Vadász Iván szerint az európai példák azt mutatják, hogy az ingatlanadó – a személyi jövedelemadóval együtt – megteremtheti a központi kormányzattól független helyi önkormányzás feltételeit. Fontos ismérve ennek a bevételek automatikus, a mindenkori államhatalomtól független megléte. – Legjobb tudomásom szerint ebben a témában nem készült átfogó felmérés, hatástanulmány – jelentette ki Vadász Iván. Ennek ellenére a szakember nem látja akadályát annak, hogy akár 2007-ben kihirdessék a törvényt, és 2008-ban már fizetniük is kelljen az ingatlantulajdonosoknak.
Kérdésünkre, hogy a luxusadó látványos kudarca nem fenyeget-e hasonló fiaskóval ebben az esetben is, Vadász Iván elmondta: az ingatlanadó meghatározásakor nem kell feltétlenül a forgalmi árat alapul venni. Meghatározható olyan objektív adottságok segítségével, mint az elhelyezkedés, a méret, a komfortfokozat, a használat jellege, amelyek nem képezhetik vita tárgyát. De a forgalmi ár is egy szempont lehet a többi között, hiszen ne felejtkezzünk el az állami tulajdonú föld- és illetékhivatalok hálózatáról. Az itt lévő adatbázisokból olyan információhoz juthatnak az önkormányzatok – vélekedett Vadász Iván –, hogy nem jelenthet akadályt számukra az egyes ingatlanok forgalmi értékének felmérése sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.