Közbeszerzési botrány készül Kecskeméten

Bár a legolcsóbb ajánlatot választotta a kecskeméti önkormányzat új komposztálótelepének kivitelezőjéül, mégis aggályos, hogy nem tiszta körülmények között nyert a GHV Verbau konzorcium. A polgármester elhallgatta azt a szakvéleményt, amely szerint a nyertes pályázó ajánlatában a technológia nem megfelelő.

2006. 05. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kecskemét város közgyűlése a múlt hónap végén tárgyalta és el is fogadta az új komposztálótelep építésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményét. A beruházást uniós pénzből finanszírozzák. A pályázóknak a kiírásban szereplő paraméterek figyelembevételével kellett a megvalósítás technológiai részleteiről beszámolniuk és árajánlatot tenniük. Az önkormányzat a kiírásban rögzítette, hogy az értékelési szempontok között a legnagyobb súllyal az ajánlati ár szerepel (60 százalékkal), ezután következik a megvalósítás időtartama és a jótállás (15-15 százalékkal), majd a napi kötbér mértéke (10 százalékkal).
A pályázatban megadott határidőig hét pályázó adott be érvényes ajánlatot. Ezek a beadás sorrendjében: Betonút Zrt., az Aqua–Innoterv–Profikomp konzorciuma, a Bilfinger Berger vezette Kecskemét 2006 konzorcium, a DHV Verbau konzorcium, a Vegyépszer Zrt., a Mota-Engil SA és a Polydom Rt. A pályázatoknak műszaki, technológiai szempontból előminősítésen kellett átesniük. A lebonyolító több szakértőt is felkért a pályázatok előminősítésére. Az egyik szakértő – lapunkat tájékoztató informátorunk szerint – gyakorlatilag nem emelt kifogást egyik pályázat megvalósíthatósága ellen sem. Így a pályázatok között csak az ár döntött. A közgyűlés elé kerülő értékelés szerint a legkedvezőbb árajánlatot a DHV Verbau konzorcium tette 3 879 833 euró értékben. A második legolcsóbb ajánlat az Aqua– Innoterv–Profikomp konzorciumától érkezett 3 944 270 euró értékben.
Csakhogy a közgyűlés tagjait a városvezetés elmulasztotta tájékoztatni arról, hogy más szakértői értékelések is születtek. A lapunk birtokába került szakvélemény szerint a pályázók a műszaki, technológiai szempontból három csoportba sorolhatók. Az elsőbe tartoznak azok, amelyek az ajánlatkérő által megjelölt technológiát követték megoldásukkal. Ezek közé tartozik a Vegyépszer és a Mota. A második csoportba azokat sorolta a szakértő, amelyek kisebb mértékben eltértek a kiírásban szereplő megoldásoktól. A harmadik körben azok vannak, amelyek a kiírástól lényegében eltérő technológiát alkalmaztak.
A harmadik csoportba tartozik mind a két befutó, vagyis a legolcsóbb ajánlatok, azaz a DHV Verbau konzorciumé és az Aqua–Innoterv–Profikomp konzorciumáé is. Csakhogy a szakértő szerint a két ajánlat értékelése teljesen eltérő: míg az Aqua–Innoterv– Profikomp technológiája korszerű, egyenértékű a kiírásban szereplő technológiával, addig a DHV technológiája nem felelt meg a követelményeknek. A szakértő rámutat, hogy míg a kiíró szalma adalékanyagot igénylő technológiát kért a kivitelezőktől, mert valószínűleg ezt az anyagot tudja gazdaságosan beszerezni, a DHV faaprítékot alkalmazna. Ha azonban szalmaadalékkal kell mégis működtetni a komposztálót, akkor a berendezések méretezése nem megfelelő. A szakértő emellett hat pontban sorolta ellenvetéseit és kifogásait a DHV által ajánlott megvalósítással kapcsolatban.
Mivel a fenti szakértői jelentés információink szerint nem került a döntés idején a városatyák elé, megszavazták, és a DHV Verbau konzorcium nyerte el a munkát. Lapunk információi szerint több pályázó arra készül, hogy bíróságon támadja meg Kecskemét város közgyűlésének döntését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.