Közönségmeccs lesz a Hiénával

A hivatásos ökölvívás nagy pénzek és szenzációhajhász marketing alkotta útvesztőjében bolyongva nem mindig egyértelmű, mi a szakmailag értékes, és mi nem. Ami tény: Nagy János az első magyar profi bokszoló, aki az Egyesült Államokban szállhat harcba egy komoly szervezet világbajnoki címéért. Csonttörő szombaton az argentin Jorge „La Hiena” Barrios ellen a WBO nagypehelysúlyú vb-övét célozza meg a Los Angeles-i Staples Centerben.

2006. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha csak a világklasszis elődöket nézzük, Papp László vagy Kovács István profiként soha nem szerepelt a tengerentúlon, a harmincas években Kocsis Antal vagy a közelmúltban Erdei Zsolt többször, de csak felhozó összecsapásokon. Az amerikai vb-címmérkőzéshez a nemrég visszavonult Bognár László állt a legközelebb, ám a 2001 tavaszán tervezett derbi elől az utolsó pillanatban visszalépett a WBO akkori nagypehelysúlyú világbajnoka, a brazil Acelino Freitas. Ugyanennél a szervezetnél ugyanebben a kategóriában ma a Hiéna becenévre hallgató argentin Jorge Rodrigo Barrios az úr, s ő nem akart, nem is tudott eltáncolni kötelező kihívója, Nagy János elől. Így „Csonttörő” az első magyar hivatásos ökölvívó, aki világbajnoki övért szállhat ringbe az Egyesült Államokban.
– Kötelező kérdés: egészségesen, sérülésmentesen zajlottak április végi mérkőzését követően a felkészülés utolsó hetei?
– Köszönöm, jól vagyok, elkerültek a sérülések. Múlt csütörtökön, az utolsó otthoni kemény edzésen a tizenkét menetes kesztyűzés során ugyan kaptam egy kis „szemfestéket”, ám ennek hamarosan nyoma sem lesz.
– Profiként még sohasem szerepelt a tengerentúlon, de amatőrként igen. Milyen benyomásokat szerzett?
– Alapvetően pozitívakat. Négyszer bokszoltam eddig az Egyesült Államokban, az atlantai olimpián, ahol negyeddöntős voltam, a houstoni vb-n, Louisville-ben a Muhammad Ali-kupán, valamint egy amerikai–magyar válogatott csapattalálkozón. Az én harcos, küzdős stílusom mindig tetszett az ottani szurkolóknak, nekem meg az a közvetlenség, ahogy viselkednek. Megragadott például, hogy ha az ember elment futni, minden szembejövő rámosolygott, ráköszönt.
– Akárhogy is, önnek most válhat valósággá az „amerikai álom”. A páratlan lehetőség, a vb-cím tétje nyomasztja, vagy ellenkezőleg, inkább inspirálja?
– Arra törekszem, hogy inspiráljon, el akarom kerülni, hogy a kelleténél nagyobb nyomás legyen rajtam. Régen rossz, ha a tét miatt emészteni kezdi magát az ember, de szerencsére van már elég tapasztalatom, hogy ezt kizárjam a fejemből. Az utolsó pillanatig aktívan foglalkoztam a mindennapi ügyeimmel, a családommal, tettem-vettem, ahogy szoktam.
– Mire számít a Barrios elleni mérkőzésen?
– Hatalmas csatára, igazi közönségmeccsre. Mind a ketten harciasan küzdünk a szorítóban, de ez önmagában kevés, bizonyos taktikai lépéseket is meg kell tenni a győzelem érdekében. A magam bunyóját akarom csinálni, de pár olyan új mozdulatot is begyakoroltunk edzőmmel, Klein Csabával, amiket hatásosan használhatok. Persze az is lehetséges, hogy nem.
– Riválisa igazi bombázó, 45 diadalából 32-t aratott K. O.-val. Gondolt már arra, hogy jól jöhet ellene az ön ütésállósága? Szemtanúként soha nem felejtem el, még amatőrként a 2000-es tamperei Eb-n egy román kétszer is leütötte, de ön felállt, s nagy hajrával csak a bírók szerint nem fordította meg az állást.
– Bár én a meccs után csak egy leütésre emlékeztem, bizonyára tényleg kettő volt, ez már csak így szokott lenni… Végül egy ponttal hozták a győztesnek a románt, pedig az utolsó menetet végigütöttem, a szívem vitt előre. Most is úgy készülök, hogy bent a ringben az életben maradás a tét.
– Gondolkodott már rajta, hogyan tovább, ha nyer, s ha veszít?
– Nem szoktam előre lejátszani a variációkat. Az biztos, hogy az eredménytől függetlenül hosszabb szünetet tartok. Általában két hetet pihenek a mérkőzéseim után, de a legutóbbit csak egy nap lazítás követte, éppen a vb-címmeccs miatt.
– Pályafutása nagy lehetősége sok ezer kilométerre Magyarországtól jön el. Milyen érzés itt hagyni a családot?
– A párom szerencsére velem tarthat, a gyerkőcöket pedig a mamáékhoz szoktattuk, hogy ne legyen gond. A nyolcévessel biztos nem is lesz, s talán a kisebbel sem, aki két nappal a mérkőzésem után lesz hét hónapos. Ajándékba biztos tetszene neki egy díszes világbajnoki öv.

Még egy magyar Nagy. Nagy János mellett a Felix-Promotion egy másik versenyzője is bokszolhat a Staples Centerben. Nagy József (13-0) hatmenetes mérkőzést vív a haiti Julio Jeannal (7-8-1) nagyközépsúlyban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.