Levegősre sikerült a kereskedelmi törvény

Ma lép hatályba az új kereskedelmi törvény, amely az ellentétes érdekek egymásnak feszülése miatt kevés területen hoz jelentős változást. Az biztos, hogy a Gazdasági Versenyhivatal ezután jelentős piaci erővel való visszaélés esetén eljárhat a kereskedelmi láncokkal szemben. A földművelésügyi miniszter ismét megrótta a cégeket, amiért nem írták alá a tárca etikai kódexét.

2006. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Habár néhány év alatt szinte teljesen átalakult Magyarországon a kiskereskedelem – megjelentek és egyre nagyobb teret nyertek a hipermarketláncok, harddiszkontok, majd egyes multinacionális szereplők a városszéli áruházak megépítése után a városközpontok felé vették az irányt –, a jogi szabályozás nem követte a változásokat. Tegnap éjfélig ugyanis egy 1978-ban hatályba lépett törvény szabályozta a magyar kereskedelmi folyamatokat, még ha alacsonyabb szintű jogszabályok szép számban születtek is az utóbbi években.
A forgalom jelentős részét lebonyolító hipermarketláncok újfajta szemlélettel és eszközökkel igyekeznek jelentős piaci részesedést biztosítani maguknak. Míg a vásárlók érdeklődését folyamatos akciókkal és nyomott árszínvonallal igyekeznek fenntartani, addig beszállítóiktól rendkívül alacsony árat, rugalmasságot a fizetési feltételekben, valamint különféle jogcímeken pénzbeni hozzájárulást követelnek.
Az ellátási lánc elején a többnyire magyar alapanyaggyártó kistermelők vannak, majd a túlnyomórészt multinacionális feldolgozóipar következik, s ezek a kereskedelmi láncok a beszállítói. A magyar termelők azt követelték a törvényalkotóktól, hogy tiltsák meg a beszerzési ár alatti árusítást, azonban ez végül kimaradt a törvényszövegből.
A kisebb tőkeerejű üzletek védelmében született az a paragrafus, amely elrendeli, hogy a háromezer négyzetméteresnél nagyobb eladóterű boltok számára az önkormányzat csak a regionális fejlesztési tanácsok véleményének kikérése után adhat ki építési engedélyt. Ettől azt várják a piaci szereplők, hogy a városszéli megaüzletek nem lehetetlenítik el egy-egy településen a kis boltokat.
A törvény tiltja, hogy megsértsék a munkavállalók személyiségi jogait, például nem kötelezhetik a nő dolgozókat, hogy egészségügyi okok miatt megkülönböztető jelzést viseljenek.
Nem sikerült törvénybe foglalni a boltok nyitva tartását: a karácsony esti korai zárás kivételével ezt a helyi önkormányzatok hatáskörébe utalja a jogszabály.
– Az új kereskedelmi törvény legfőbb erénye, hogy megszületett, s hatályba lép – mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. A törvény céljaival egyetértünk, a megvalósítás módjával azonban nem. Ezért a napokban az Alkotmánybírósághoz (AB) fordulunk a jelentős piaci erővel rendelkező vállalkozásokra vonatkozó paragrafus megsemmisítése érdekében – mondta el a szakember. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) pedig az egész jogszabályt töröltetné az Alkotmánybírósággal.
Addig is, amíg az AB dönt, a ma hatályba lépett kereskedelmi törvény megtiltja a jelentős vevői erővel rendelkező kereskedők beszállítókkal szembeni visszaélő magatartását. Az érintett kereskedők felett a visszaéléssel kapcsolatos, a kereskedelmi törvény rendelkezésein alapuló felügyeletet a Gazdasági Versenyhivatal látja el. A hivatal a versenytörvényben található, az erőfölénnyel való visszaélés vizsgálata esetén irányadó eljárásjogi rendelkezéseket alkalmazza – tudatta közleményében a GVH.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.