Tegnapig nyújthatta be luxusadóról szóló bevallását az, akinek az ingatlana százmillió forintnál többet ér. Az adó mértéke a százmillió feletti rész fél százaléka. A törvény meghatározza, hogy a fővárosi kerületek, illetve a megyék milyen határok között kalkulálhatják a négyzetméterárakat, a konkrét összegeket viszont a helyi önkormányzatok állapítják meg. A fővárosi önkormányzathoz tegnapig 48 bevallás érkezett – mondta kérdésünkre Deli Lajos, a városháza adóügyosztályi vezetője. Ez még nem a végleges szám – tette hozzá a szakember, hiszen a határidő a bevallás postára adására és nem a beérkezésre vonatkozik. A fővárosi luxusadózók végleges számáról csak a jövő hét elején adhat pontos számot a hivatal.
Mindezek következtében még korai értékelni, hogy milyen sikert ért el az új adófajta bevezetése – mondta Deli Lajos. Az valószínűnek látszik, hogy a bevallást adók száma elmarad attól a néhány száztól, amit a szakemberek előzetesen vártak Budapesten. Ennek az az oka, fejtegette az osztályvezető, hogy egy új adónem beállási ideje két év. Valójában jövő ilyenkor lesz értelme értékelni az adónem bevezetésének sikerességét – mondta Deli. Az új adónem bevezetéséről hozott döntés időpontjában a kabinet országosan még 30 ezer érintett ingatlantulajdonossal és 1400 önkormányzattal számolt. A budapesti önkormányzat honlapján megtekinthetők azok az irányadó számok, amelyeket a luxusadó kiszámításánál figyelembe kell venni. A táblázat egytől tizenötig sorolja értékövezetbe a budapesti utcákat, és négyzetméterenkénti árakat ad meg 130 ezertől 800 ezer forintig. A legolcsóbb az 1. övezet, amelyben az átlagos négyzetméterár többlakásos épületben lévő lakásnál 130 ezer, míg az egylakásosnál 150 ezer forint. A 8. övezetben – az előbbi különbségtételnek megfelelően – 350 és 400 ezer forint, míg a 15. értékövezetben 700 és 800 ezer forint az átlagos négyzetméterár.
Az első kerületben például az Anjou-bástya a 10., az Anna utca a 12., míg az Országház utca a 15. értékkategóriába tartozik, a Szentháromság tér pedig a 14. kategóriába került. A második kerületben a Pasaréti út 14. kategóriás, a belvárosban pedig a Deák tér és a Dorottya utca egyaránt 10. kategóriás. Ugyanakkor Újpesten nincs 5. kategóriánál értékesebb utca.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó