Luxusadó alig félszáz érintettel

A tegnapi határidő reggeléig mindössze 48 budapesti ingatlantulajdonos vallotta be, hogy százmillió forintnál értékesebb lakásban lakik. A városházán eredetileg néhány százra becsülték az érintett adózók körét.

2006. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapig nyújthatta be luxusadóról szóló bevallását az, akinek az ingatlana százmillió forintnál többet ér. Az adó mértéke a százmillió feletti rész fél százaléka. A törvény meghatározza, hogy a fővárosi kerületek, illetve a megyék milyen határok között kalkulálhatják a négyzetméterárakat, a konkrét összegeket viszont a helyi önkormányzatok állapítják meg. A fővárosi önkormányzathoz tegnapig 48 bevallás érkezett – mondta kérdésünkre Deli Lajos, a városháza adóügyosztályi vezetője. Ez még nem a végleges szám – tette hozzá a szakember, hiszen a határidő a bevallás postára adására és nem a beérkezésre vonatkozik. A fővárosi luxusadózók végleges számáról csak a jövő hét elején adhat pontos számot a hivatal.
Mindezek következtében még korai értékelni, hogy milyen sikert ért el az új adófajta bevezetése – mondta Deli Lajos. Az valószínűnek látszik, hogy a bevallást adók száma elmarad attól a néhány száztól, amit a szakemberek előzetesen vártak Budapesten. Ennek az az oka, fejtegette az osztályvezető, hogy egy új adónem beállási ideje két év. Valójában jövő ilyenkor lesz értelme értékelni az adónem bevezetésének sikerességét – mondta Deli. Az új adónem bevezetéséről hozott döntés időpontjában a kabinet országosan még 30 ezer érintett ingatlantulajdonossal és 1400 önkormányzattal számolt. A budapesti önkormányzat honlapján megtekinthetők azok az irányadó számok, amelyeket a luxusadó kiszámításánál figyelembe kell venni. A táblázat egytől tizenötig sorolja értékövezetbe a budapesti utcákat, és négyzetméterenkénti árakat ad meg 130 ezertől 800 ezer forintig. A legolcsóbb az 1. övezet, amelyben az átlagos négyzetméterár többlakásos épületben lévő lakásnál 130 ezer, míg az egylakásosnál 150 ezer forint. A 8. övezetben – az előbbi különbségtételnek megfelelően – 350 és 400 ezer forint, míg a 15. értékövezetben 700 és 800 ezer forint az átlagos négyzetméterár.
Az első kerületben például az Anjou-bástya a 10., az Anna utca a 12., míg az Országház utca a 15. értékkategóriába tartozik, a Szentháromság tér pedig a 14. kategóriába került. A második kerületben a Pasaréti út 14. kategóriás, a belvárosban pedig a Deák tér és a Dorottya utca egyaránt 10. kategóriás. Ugyanakkor Újpesten nincs 5. kategóriánál értékesebb utca.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.