Szolnoki hangárháború a szandai réten

Bírósági úton akar kizavarni egy hetvenéves múlttal rendelkező repülőklubot a Honvédelmi Minisztérium (HM) egy olyan épületből, amelyet az egyesület épített a hatvanas években. A HM állítja, hogy a Szolnoki Repülő Egyesület szandai repülőtéren álló kőhangárja a jogutód nélkül megszűnt Magyar Honvédelmi Szövetségtől került állami tulajdonba, vagyis joggal dönthetnek az épület kiürítéséről. A megyei önkormányzat már korábban rátette a kezét egy értékes holt-Tisza-parti ingatlanra is, amelyet a repülőegyesület állítása szerint szintén magánvagyonból építettek a háború előtt.

2006. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel Szolnok belvárosához van egy hatalmas mező. A szandai rét valaha árterület volt, ezért nem épült ide semmi, csak a hobbirepülősök fahangárjait telepítették ide. Ezt is többször elöntötte a víz, ezért a repülőklub 1967-ben úgy döntött, hogy kilenc méter magas betonlábakon álló, 1400 négyzetméter alapterületű épületet húznak fel, amelynek kettős ajtajától mintegy ötven méter hosszú lejtős lehajtón juthatnak ki a repülőgépek a kifutónak használt rétre. A létesítményt 1968-ban állami hozzájárulással át is adták, és a finanszírozásba beszállt a Magyar Honvédelmi Szövetség (MHSZ). A rendszerváltozásig nem jelentett gondot, hogy a hangárt és a repülőteret az egyesület használja, amely úgy vélte, a saját épületében tarthatta a repülőgépeit és vitorlázórepülőit. A rendszerváltozás után a szolnoki repülőklub kezdeményezte, hogy sok államosított ingatlanhoz hasonlóan ruházzák át rájuk mint használókra a hangár tulajdonjogát, de a Kincstári Vagyoni Igazgatóság elutasította a kérelmet, mert nála ilyen épület nem szerepelt a nyilvántartásban. Lassan mindenki kezdett beletörődni, hogy ez az épület papíron nem létezik, de a szolnoki repülősök egy idő után azon kapták magukat, hogy sorra kezdik kiszorítani őket minden ingatlanból. A repülőtér közelében például használtak egy régi iskolaépületet, amely attól vált rendkívül értékessé, hogy a festői Holt-Tisza-partra épült. Az ingatlant még 1943-ban építették fel a Horthy Miklós Nemzeti Repülőalap támogatásával, de a háború után államosították, és az MHSZ kezelésébe került. A rendszerváltozás utáni állapotokra jellemző, hogy az ingatlan tulajdonjogát első számú kedvezményezettként Szolnok megyei jogú város szerezhette volna meg, második helyen a megyei önkormányzat állt, és csak harmadikként szállhatott ringbe az épületért a szolnoki repülősök egyesülete.
Szolnok lemondott az épületről, de a megye megtartotta a tulajdonát, és 2009-ig használati szerződést kötöttek a szolnoki repülőklubbal. Az egyesület elnöke, Ignácz Ervin szerint erre azért kényszerült az állam, mert a törvény értelmében 15 évig csak sportcélokra lehetett használni az ingatlant. Mint elmondta, három évvel ezelőtt a HM a szolnoki egyesülettel szemben kezdeményezte azt is, hogy fizessen bérleti díjat a tárcának a szandai repülőtér használatáért. Az egyesület aláírta a szerződést, a HM azonban nemcsak a területért, hanem az egyesület által épített hangár használatáért is pénzt kért, amelyet már nem voltak hajlandók kifizetni. A szaktárca ezután azt követelte, hogy az egyesület július 31-ig ürítse ki az épületet, és a bírósághoz fordult.
A HM a keresetében állítja, hogy a szaktárca kezelésében lévő szandai repülőtéren lévő ingatlanok automatikusan az állam tulajdonába kerültek. A hangár korábban ugyanis az MHSZ tulajdona volt, és nem valamilyen egyesületé. Az MHSZ viszont jogutód nélkül megszűnt, vagyis a HM joggal dönthet az épület kiürítéséről.
Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára lapunkkal közölte: a szolnoki szandai rétre az MHSZ Szolnoki Megyei Repülő Klubja kapott engedélyt 1968-ban sportrepülőhangár építésére. Itt ugyanis akkoriban ez az egy repülőklub volt, a Szolnoki Repülő Egyesületet csak 1991-ben jegyezte be a nyilvántartásba a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Bíróság. A hangár építtetője tehát az MHSZ megyei központja volt. Az ingatlant viszont nem tüntették fel a nyilvántartásban, mert első számú különleges katonai célú területnek számít.
Az államtitkár szerint a közeli iskolaépület tulajdonjogát is a törvény előírásainak megfelelően rendezték.
Szolnok belvárosától nem messze most csendes a szandai rét. Amikor meglátogattuk a repülőteret, csak néhány ejtőernyős végzett ugrásokat egy katonai helikopterből, de a vitorlázógépeken karbantartás folyt. A szerelők szerint azonban a repülősök egy része keserű szájízzel készül az idei szezonra, mert eddig álmukban sem gondolták, hogy egyszer majd a bíróságon dől el a jövőjük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.