Töredék áron kelt el az Euro Möbel Line

Az egykori belügyminiszter érdekeltségébe tartozó Immobil 2000 Kft. vette meg – a menekülési ár tizedéért – az évek óta felszámolás alatt álló kecskeméti Euro Möbel Line bútorgyártó kft.-t. Pintér Sándor cége kiárusította a gyár felszereléseit, majd az ingatlant tovább is adta egy kis tőkeerejű cégnek. A „kísértetgyár” kálváriája a jelek szerint folytatódik.

2006. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sokadik sikertelen kísérlet után ez év januárjában értékesítette a felszámoló Duna Libra Közgazdász Rt. az Euro Möbel Line (EML) bútorgyártó telephelyét, ám a tranzakció – miként a korábbi felszámolói tevékenység – számos kérdést vetett fel. A rendszerváltozás előtt a Szék- és Kárpitosipari Vállalat gyáraként működő bútorüzem kálváriájáról – amely a kecskeméti Jakab József, illetve a közvetve állami tulajdonú Magyar Befektetési Vagyonkezelő Rt. tulajdonában állt – lapunkban többször beszámoltunk (2005. június 22., 2006. január 18.). A felszámoló hatszor kísérelte meg értékesíteni a résztulajdonos Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által úgynevezett menekülési értéken 922 millió forintosra taksált komplexumot, amely a pályázati kiírás szerint tartalmazza a „Kecskemét belterületi 4,6 hektáros iparterületet, rajta irodaépülettel, műhelyekkel, termelőgépekkel és berendezésekkel, egy Visegrád-Lepence belterületi üdülőtelket, valamint különféle gépjárműveket”.
A januári kiírás szerint nettó 395 millió forint volt az eladási ár, de a vevőknek nem volt kötelező ezt megajánlaniuk. A pályázatok beadását és a tenderbontás aktusát „balkáni színjátéknak” minősítette a Figyelőnetnek nyilatkozó egyik pályázó. Tény, hogy a csaknem egymilliárdra értékelt vagyont az Immobil 2000 Kft. – amely Pintér Sándor érdekeltségébe tartozik, s amelyben felesége ügyvezető – nettó 80 millió forintért vásárolta meg.
A vevő ráadásul biztosra mehetett: az üzemcsarnokban ott álltak a termelőüzem használaton kívüli berendezései. Borbély József, a társaság volt ügyvezetője szerint az idézett MFB-értékelés 360 millió forintra taksálta a gépek árát. Az új tulajdonos első dolga a berendezés kiárusítása volt, és ha többet nem is, de az EML vételárát bizonyosan megkapta értük – vélte Borbély. Ugyancsak a portéka értékét növeli, hogy a gyár területén 100 millió forint értékben találhatók a felszámoló érdekeltségébe nem tartozó gépek, alkatrészek, sablonok, kész bútorok és faanyag. A volt ügyvezető szerint ezek értékesítése is megkezdődött.
A tranzakció itt nem ért véget: a berendezések után az Immobil 2000 magát a 4,6 hektáros ingatlant is továbbadta, meg nem erősített információink szerint 220 millió forint plusz áfa áron az Andévi Kft.-nek. A vevő kis tőkeerejű cég, még a vételár kifizetéséhez is bankkölcsönt kell felvennie – állítják informátoraink. Bizonyosan nem ez az a befektető tehát, amelyik akár ipari üzemként, akár logisztikai vagy kereskedelmi célú komplexumként hasznosítja a területet. Emellett azt is tudni vélik forrásaink, hogy maga az Immobil 2000 Kft. is eladó.
A volt bútorüzemért utolsó csepp véréig harcoló ügyvezető, Borbély József szerint Pintér Sándornak tudnia kellett, hogy olyan céget vesz meg, amelynek a felszámolása során törvénytelenségek történtek. A felszámolócég vezetője ellen tavaly májusban vádat emelt az ügyészség, és rendőrségi nyomozás is folyik hűtlen kezelés, csődbűntett és sikkasztás gyanújával. Emellett Borbély azt állítja, munkatársai révén ő maga is tájékoztatta Pintér Sándort az anomáliákról.
Az, hogy az egykori belügyminisztert, ma biztonsági cégekkel vállalkozó üzletembert hosszabb idő óta foglalkoztatta az EML sorsa, bizonyítja a kecskeméti telephely őrzésével korábban megbízott cég felvásárlása. Az exbelügyminiszter tulajdonában lévő Civil Biztonsági Szolgálat Rt. ugyanis felvásárolta a Berta Biztonsági Szolgálat Kft.-t. Az utóbbi céget Berta Attila nyugalmazott dandártábornok – aki korábban Tolna megye, Fejér megye és Budapest rendőri vezetője is volt – alapította 2000-ben. A felvásárlás után új őrző-védő cég került a kecskeméti gyárhoz.
A fenti információk hitelességéről Pintér Sándort is meg akartuk kérdezni, azonban sem a Civil Biztonsági Zrt., sem az Immobil 2000 Kft. telefonvonalán nem sikerült utolérnünk, csupán üzenetet hagyhattunk.
Az Euro Möbel Line bútoripari kft. – miként lapunkban többször beszámoltunk róla – a csődbe ment Glória Bútoripari Rt. felszámolási eljárásban 2001-ben kivásárolt üzemét működtette tovább. A hányatott sorsú bútorgyár hajdan ezer embernek adott munkát. A kilencvenes évek végén privatizálták, ekkor már csak kétszázan dolgoztak az üzemben. A 2002-es kormányváltás előtt úgy látszott, a Magyar Fejlesztési Bank hitelével sikerül talpra állítani és felfelé ívelő pályára hozni a bútorgyárat. A bank azonban a választások után visszavonta korábbi ajánlatát, és ezzel a tönk szélére került a cég. A fizetésképtelenné vált EML Kft. felszámolását 2003. március 10-én rendelte el a bíróság, a cég felszámolójának a piacvezető budapesti felszámolócéget jelölte ki.
Az első felszámolóbiztos a termelés folytatása mellett döntött, ám alig három hónapig végezhette munkáját. 2003 májusában jött utódja, de az ő mandátuma sem tartott három hónapnál tovább. A harmadik felszámoló 2003 augusztusában látott munkához, és az adós EML Kft. régi menedzsmentjével együttműködve kidolgozta a termelés folytatásához szükséges üzleti tervet. Végül a harmadik felszámoló is dolgavégezetlenül adta vissza megbízatását.
A negyedik felszámoló 2004 májusában látott munkához. 2004 júliusában a bíróság összeférhetetlenségre hivatkozva nem jogerős ítéletével felmentette. A felszámoló még 2004 júliusa végén 380 millió forintért hirdette meg eladásra a cég vagyonát, annak ellenére, hogy nem sokkal korábban a cégbíróságon keresztül arról kapott tájékoztatást, hogy a vagyon másfél milliárd forintot ér. Ez az értékesítési kísérlet eredménytelenül zárult – legalábbis a felszámolócég szempontjából. A negyedik felszámoló is szedte a sátorfáját, és 2005 márciusában ismét új felszámolóbiztos próbált szerencsét a kecskeméti bútorgyárban. A immár ötödik válságmenedzser sokadik próbálkozásra végül ez év januárjában túladott a kecskeméti bútorgyáron. Az EML kalandjai azonban ezzel még nem értek véget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.