Banki fókuszban

A kis- és közepes vállalkozások finanszírozása terén egyre nagyobb a verseny, ami jót tesz a piacnak. Az ügyfelek így nem- csak az árakat nézik, hanem a szolgáltatás minőségét is. Az MKB Bank erőssége, hogy magas színvonalú, egyedi kiszolgálást nyújt ügyfeleinek, rugalmas tud lenni a az árakban, és átláthatók a díjai – fejtette ki lapunknak Szabó Balázs, a hitelintézet igazgatója.

2006. 06. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi az oka annak, hogy a legtöbb bank, köztük az MKB is a kis- és közepes vállalkozásokra (kkv-k) fókuszál: netán „elfogytak” volna a nagyvállalatok?
– Az egyik ok az, hogy szélesedik a vállalati szektor és minden bank számára egyre vonzóbbak a kis- és közepes vállalkozások, amelyek gazdasági értelemben erősödő réteget is jelentenek. Vagyis célpiaccá váltak, ráadásul egyre kevesebb a bizonytalanság ebben a szegmensben. Sok esetben annak tulajdonítható a kkv-k erősödése, hogy egyre több hazai cég válik beszállítójává az ide érkező multinacionális külföldi nagyvállalatoknak. Nem biztos, hogy ez „hagyományos” bővülésnek tekinthető, ám tény, hogy a beszállítói pozíció segíti helyzetüket. Szerencsére a „tradicionális” kkv-szektor is fokozatosan erősödik, az ügyfélkörünkben is számos ilyen, forgalmát az elmúlt években megtöbbszöröző kis- és közepes vállalkozás található.
– Az MKB arról ismert, hogy a nagyvállalatokat magához csalogatta, ám tudják-e hasznosítani a kicsik esetében is tapasztalataikat?
– A bank egyik nagy erőssége az, hogy azt a minőséget nyújtjuk a kkv-k számára, amit a nagyvállalatok megkövetelnek tőlünk. A kisebb cégek azt értékelik, hogy ugyanolyan minőségi kiszolgálást kapnak tőlünk, mint a nagyvállalatok. Ügyfeleink visszaigazolásai szerint rugalmas kiszolgálásra van szükség mindkét vállalati körben. A korábbi években – első körben – elsősorban nagyvállalati ügyfeleink partnereit, beszállítóit tudtuk megkeresni. Az elmúlt hónapok azt bizonyítják, egyre ismertebbek vagyunk a piacon, ma már meglévő kkv-ügyfeleinken keresztül, az ő ajánlásukkal jutunk el új partnereinkhez. Erre büszkék vagyunk, mert azt jelzi, hogy elégedettek velünk. Egyébként a számaink is alátámasztják az erősödést: tavaly már 35 ezer kkv-ügyfelünk volt, míg 2004-ben 30 ezer. Eközben a hitelállomány 289 milliárd forintra bővült az egy évvel korábbi, 208 milliárd forintról. Látványos a betét- és számlaállományunk gyarapodása is: a 2004-es 109,8 milliárdról 172,4 milliárdra nőtt ennek az összege.
– Milyen banki szolgáltatásokat igényelnek a kkv-k?
– Elsősorban hiteligényekkel keresnek meg bennünket, ami természetes is, de eközben egyre professzionálisabb számlavezetési, megtakarítási szolgáltatásokat kell nekik nyújtani, befektetési lehetőségeket, avagy elektronikus szolgáltatásokat. Persze a finanszírozás mindezek közül a legfontosabb.
– Elképesztő a verseny a hitelezés piacán, tudják tartani a tempót?
– Nem könnyű, mert nagy a verseny, ami jót tesz a piacnak és a kisvállalkozásoknak. Az ügyfelek nemcsak az árakat nézik, hanem a szolgáltatás minőségét is. Ebben pedig úgy gondolom, kifejezetten versenyképesek vagyunk, személyre szabott, egyedi, magas színvonalú kiszolgálást nyújtunk, egyúttal a bank nagyon rugalmas az árak tekintetében, díjaink átláthatóak. A piac nem szereti, ha bújtatott költségek jelennek meg a finanszírozásban; ebben az MKB hagyományosan konzervatív politikát folytat, látható költségekkel dolgozunk.
– Az MKB-nál vannak nagyobb, és lefedettebb fiókhálózattal rendelkező pénzintézetek is. Ezen a téren pótolják a lemaradást?
– Hatvanegy fiókunk van az országban, igyekszünk állni a versenyt. Idén már kilenc fiókot nyitottunk, s még további hét átadása várható az év végéig. Vagyis bővítjük a hálózatot. A kkv-k esetében ilyen mértékű lefedettség elégséges.
– A kis- és közepes vállalkozások esetében hosszabb távon mire számít a bank? Erős, nyugat-európai szintű fejlődés is bekövetkezhet?
– Jelentős bővülést várunk. Ebben különösen sokat segíthetnek az uniós pályázatok. A következő költségvetési időszakban évente hozzávetőleg 1000 milliárd forint forrás áramlik hozzánk a pályázatokban, ennek egy része infrastrukturális fejlesztésekre megy el. Ám innovációra, kutatás-fejlesztésre is jelentős pénzek érkeznek majd, amelyek erősítik a szektor versenyképességét. A bank széles körű szolgáltatásokat nyújt az EU-s pályázatokhoz kapcsolódóan. Reméljük, hogy ezek segítenek ügyfeleinknek és a teljes hazai kkv-szektornak a további erősödésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.