Független lesz Gibraltár?

Gibraltár ügye több mint háromszáz éve foglalkoztatja a spanyol uralkodókat. Az egyetlen (brit) európai gyarmat 1704 augusztusában foglalta el a spanyol államtól a stratégiai fontosságú erődöt, és Nagy-Britannia azóta ellenőrzi a „Sziklát”, a Földközi-tenger bejáratát. Hamarosan népszavazást tartanak a koronagyarmat új alkotmányáról, amely az önrendelkezés kimondásával már csak egy lépésre lesz a függetlenségtől – jelentette be meglepetésszerűen a minap a brit gyarmat főminisztere.

2006. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Spanyolország valójában sohasem mondott le Gibraltárról. Se háborúkkal, se diplomáciával nem sikerült elérnie, hogy visszaszerezze a Gibraltári-szorost ellenőrző földnyelvet. Franco diktátor a második világháború közben kapott esélyt, hogy elérje az áhított célt. Többek között azt az ajánlatot kapta Sir Winston Churchill akkori brit miniszterelnöktől, visszaadja Gibraltárt Spanyolországnak, ha nem lép be a háborúba Hitler mellett. A háború után Churchillnek azonban esze ágában se volt teljesíteni ígéretét, ezért Franco végül az ENSZ-hez fordult, amely 1964-ben, majd 1967-ben is a spanyol állam mellett döntött. Eszerint Nagy-Britanniának tárgyalásokkal kell rendeznie a brit koronagyarmat sorsát Spanyolországgal az 1713-ban kötött utrechti békeszerződés alapján. London úgy vélte, tudomásul veszi a döntést, de nem hajtja végre. Megerősítette a gyarmat azonosságtudatát és gazdasági kapcsolatait az anyaországgal, 1969-ben pedig alkotmánnyal ajándékozta meg. Ebben adott némi engedményt Spanyolországnak.
A legkedvezőbb alkalom az ezredforduló után nyílt a koronagyarmat státusának közös rendezésére. Nagy-Britanniában az iraki háború előtt a munkáspárti Tony Blair még többséggel bírt az alsóházban, és különösen jó viszonyban állt az előző spanyol kormányfővel, José María Aznarral. A gibraltáriak azonban egyáltalán nem akartak megosztott fennhatóság alá kerülni, és a 2002 novemberében az erről a kérdésről tartott gibraltári népszavazáson elsöprő többséggel elutasították a brit– spanyol javaslatot.
Mivel a spanyol területi egység újrateremtésének folytonos hangoztatása kiváló ürügyet adott a marokkói nacionalista törekvéseknek is, három évvel ezelőtt egy volt spanyol szocialista nagykövet bátor javaslattal állt elő. Ennek értelmében a spanyol államnak le kellene mondania a „Szikla” elvesztését pótló két úgynevezett Spanyolországon kívüli enklávéról, a Marokkó közvetlen szomszédságában fekvő Ceutáról és Melilláról. A spanyol állam így egy csapásra legalább két legyet ütne, hosszú időre elkötelezné maga mellett Marokkót, és akár együtt nagyobb nemzetközi nyomást gyakorolhatnának Gibraltárra és Nagy-Britanniára. Egyelőre Peter Caruana figyelmeztetőt kapott Londonból, miszerint a tervezett népszavazást alá kell vetni a már említett utrechti szerződés egyes pontjainak. A felek sziklaszilárdan kitartanak álláspontjuk mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.