Szerdán kezdi tárgyalni a Fővárosi Bíróság a móri bankrablás új elsőfokú perét, amelyben az ügyészség nyolc gyilkossággal vádolja a jogerősen tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélt Kaiser Ede társának tartott Hajdú Lászlót.
Az évszázad bűntényének tartott, s máig vitatott körülmények között elkövetett bankrablást 2002. május 9-én, déltájban hajtották végre. A jogerős bírói döntés szerint az egyik elkövető Kaiser Ede. Legalábbis több tanú őt azonosította, mint aki a bank bejárata előtt, biztonsági őrnek öltözve, műszaki okokra hivatkozva elküldte az ügyfeleket, míg társa a helyiségben nyolc embert agyonlőtt. A pénzintézetből a rablók 7,3 millió forinttal távoztak. Ötvenmillió, könnyen megszerezhető forintot azonban otthagytak. Mintha mi sem történt volna, Kaiser két nap múlva már Nickelsdorfban tűnt fel, hogy május 12-én kifosszon egy pénzváltót, ahonnan csaknem 40 millió forintnak megfelelő valutát vitt magával.
Soha nem látott hajsza kezdődött a bankrablás elkövetői után. A rendőrség először az ismert zálogházi fosztogatót, Horváth Szilárdot és Farkas Róbertet vette elő. Horváth napokkal később feladta magát, míg az utóbbiról a mai napig nincs hír. Két és fél hónappal a móri bankrablás után a pénzváltók, pénzszállítók és ékszerüzletek elleni támadásokból élő Kaiser Ede bűntársa, Kiglics Attila terhelő vallomása alapján elfogták a „móri tetteseket.” A koronatanú megkapta minden idők legmagasabb pénzjutalmát: 25 millió forintot fizetett ki neki a rendőrség.
A végig szoros ügyészi felügyelet alatt zajló nyomozás után a rendőrséget is hideg zuhanyként érte a vádhatóság 2004 tavaszi bejelentése: csak Kaisert vádolták a móri bankrablással. Társa ismeretlen maradt. Hajdú szerepe csak arra korlátozódott, hogy ő szerezte be és tüntette el a gyilkos fegyvereket. Bizonyíték híján azonban a bíróság még ezért sem ítélte el. Azokra az adatokra, amelyek Hajdú ellen szóltak, nem alapult vád. A másodfokon eljáró táblabíróság 2005 októberében ezért arra utasította a Fővárosi Bíróságot, hogy új elsőfokú eljárásban tisztázza Hajdú szerepét. Kaisert viszont jogerősen tényleges életfogytiglani fegyházra ítélték.
A következő fordulatot szintén az ügyészség produkálta, amikor az év elején gondolt egyet, és új bizonyítékok nélkül kiterjesztette a vádat: a meglévő adatok alapján mind a nyolc gyilkosság elkövetését Hajdú számlájára írta.
Hab a tortán, hogy Kaiser perújítást kezdeményezett ügyében arra az eljárásjogi helyzetre hivatkozva, amely Hajdú megvádolásával keletkezett. A perorvoslatot
első fokon elutasították, de Kaiser védője, Dezső Antal fellebbezett, így a Legfelsőbb Bíróság kezében van a döntés. Ha elrendelik a perújítást, akkor Kaiser ügye is újra első fokra, azaz a Fővárosi Bíróságra kerül. Akkor azonban ismét Hajdú mellé ül a vádlottak padján, s az egész móri per kezdődik elölről.
Orbán Viktor a diplomáciai csúcsról: Mindenki úgy megy innen el, hogy egy nagy népnél járt