Negyedével esett a tőzsdézők vagyona

Csúnyán megégették magukat a részvényesek az utóbbi napokban-hetekben a pesti tőzsdén, hiszen – az árfolyamzuhanásnak tulajdoníthatóan – vagyonuk negyedével ér kevesebbet, mint korábban. Ráadásul a krízishelyzetre csak ráerősít a kormány, miután hamarosan bevezeti az árfolyamnyereség-adót.

2006. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagosan vagyonuk negyedét veszítették el az utóbbi hetek alatt a magyarországi tőzsdei befektetők. Legalábbis ezt jelzi a Budapesti Értéktőzsde mutatója, a BUX index. (A BUX a pesti tőzsdén lévő részvényekből összeállított csomag; ezzel fejezhető ki, hogy mennyit emelkedik vagy éppen esik a tőzsde. A legnagyobb súllyal az úgynevezett blue chipek, az OTP, a Mol, a Richter, a Matáv-Telekom szerepelnek benne, tehát ezek emelkedése vagy esése mozgatja leginkább a mutatót, mondhatni: 99 százalékban.) Míg május elején több mint 25 ezer pont volt az irányadó mutató értéke, addig a hét elejére 19 ezer pont alá esett be. A zuhanás 26 százalékos. Nem tudni azonban, hány napig tart még az esés. Szakértők szerint a külföldiek pénzkivonása nem biztos, hogy megállt, így hosszabb távon – jobb esetben – tartós stagnálást vagy igen enyhe emelkedést valószínűsítenek az elemzők. Hazánk szempontjából a zuhanás intő jel arra, amire már a Magyar Nemzeti Bank is felhívta a figyelmet: van lehetőség a tőkekivonásra.
Egyébként hozzávetőleg 7000 milliárd forint a tőzsdei parketten forgó értékpapírok összértéke, és ebből 280 milliárdot érhet a lakosság kezében lévő részvények állománya – derül ki a jegybank legutóbbi statisztikájából. Kik vásárolnak a pesti börzén? Főként a külföldiek. Mint említettük, az MNB kimutatásai szerint a részvények 80 százaléka az ő tulajdonukban van, a papírok alig négy százaléka van a háztartásoknál. Hozzávetőleg a részvények három százalékát birtokolják a hazai biztosítók és nyugdíjpénztárak, míg a fennmaradó hányad az úgynevezett pénzügyi befektetőké, például a befektetési alapoké. Az említett arányszámok régiós viszonylatban is alacsonyak – a Lajtán túl a lakossági megtakarítások 20–35 százaléka részvényben fekszik – , nyugat-európai összevetésben pedig elképesztően nagy lemaradásról tanúskodnak. Jogos a kérdés: miért tartja magát távol a magyar ember a tőzsdétől, és mibe fekteti a pénzét? Nos, kétféle magyarázat létezik.
Részint honfitársaink keveset takarítanak meg, és a spórolt pénzt inkább bankbetétbe helyezik, másrészt az 1998-as orosz válság nyomán sok magyar kisbefektető pórul járt. Előbbi kapcsán érdemes a GKI gazdaságkutató felméréséből idézni: a hazai háztartások 56 százaléka egyáltalán nem takarít meg, 15 százaléka bár képes rá, a pénzt egyáltalán nem fekteti be, s 12 százalék nem is törődik a kérdéssel. A fennmaradó 17 százalék tudatosan alakítja ugyan a megtakarításait, ám nem fekteti be korszerű formába. És sokaknak az emlékezetükben él az is, hogy az első valódi nagy krach, az orosz válság kisöpörte a piacot. A krízis idején több százan vesztették el vagyonukat, el kellett adniuk a házukat, autójukat, mert veszteségeik az árfolyamzuhanás miatt jelentősen túllépték letétük nagyságát.
A kimutatások szerint nyolc éve még a háztartások kilenc százalékának voltak részvényei. Jelenleg a börzén forgó papírok alig négy százaléka van a családoknál. A kialakult helyzeten tovább ront az ősztől bevezetendő árfolyamnyereség-adó, amelynek mértéke húsz százalék lesz, ami aligha készteti vásárlásra a hazai polgárokat.
Akárhogyan is, jelenleg csak a merészebbeknek ajánlják az elemzők a magyar részvények vásárlását. Bár szakértők elsősorban a külföldi hatásokkal indokolják az árfolyamok esését, a magyar kormány intézkedései, valamint a reálgazdaság helyzete is játszik némi szerepet az esésben. Annál inkább is, mert néhány cég nyereségességét valószínűleg lerontják majd a megszorítások.
A Financial Times a magyar piac zuhanásáról azt írta: kevés hasonló történt. Részben nemzetközi, részben hazai okok miatt az egyik legerőteljesebben sújtott ország Magyarország volt az előző hetek piaci korrekciójában – írta a pénzügyi napilap szerdai számában. A Financial Times utalt a jelentős hazai részvény- és devizapiaci korrekcióra, és megjegyezte azt is, hogy május ötödike óta a BUX 26 százalékot zuhant, a múlt csütörtöki hiánybejelentés óta a forint pedig csaknem három százalékkal két esztendővel ezelőtti mélypontja alá esett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.