PC-tender „esélyeseknek”

Biztonsági kockázat miatt nem szállíthat az amerikai kormányhivatalokba számítógépet az IBM, amelynek többségi tulajdonosa a kínai Lenovo lett. Budapesten különös körülmények között írtak ki, majd vontak vissza egy PC-tendert, ráadásul a kiválasztott gépek akár filmes utómunkálatokra is alkalmasak – nyilván a kormányzati spórolás jegyében.

2006. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának bizalmas belső hálózatában nem lehetnek kínai gyártmányú számítógépek – döntött a kongresszus szakbizottsága. A testület aggályosnak találta, hogy amerikai kormányhivatalokban előfordulhatnak külföldi gyártmányú számítógépek. A gyanúsnak talált gépeket az IBM gyártotta, ám a „kék óriás” személyiszámítógép-üzletágát tíz hónapja 1,7 milliárd dollárért a Kínai Tudományos Akadémia többségi tulajdonában lévő Lenovo cégnek adta el. Az amerikai külügyminisztérium 16 ezer számítógépet rendelt a Lenovótól, s ezek közül 900 darabot bizalmas anyagok kezelésére akart használni. Mindez a minisztérium költségvetését felügyelő kongresszusi bizottságnak tűnt fel, amely biztonsági aggályokra hivatkozva kitiltotta a külföldi gépeket a titkosnak minősített munkakörökből. A Lenovo képviselői tagadják, hogy bármilyen kémkedésre alkalmas szoftvert rejtettek volna el a számítógépekben. Ezek után a kínai kereskedelmi minisztérium azzal vádolta meg az amerikai külügymisztériumot, hogy hidegháborús szellemiséget követ, amikor korlátozza a kínai gyártmányú Lenovo számítógépek használatát.
A jelenség hátterében egyrészt a növekvő kínai politikai és gazdasági előretöréstől való amerikai félelem húzódik meg. Tavaly az amerikai kongresszus éles ellenállását váltotta ki a szándék, hogy a kínai állami olajtársaság, a CNOOC felvásárolja a kaliforniai Unocal társaságot. A két ország között vitatott a számítógépes kalózkodás kérdése is: ez ügyben a Lenovo példamutató vállalat, mivel jóval a kínai információs minisztérium áprilisi döntése előtt, már november elejétől kizárólag legális szoftverekkel előfeltöltött számítógépeket kezdett értékesíteni. A Lenovo egyébként sem járt jól az IBM-mel: a cég a március 31-én véget ért negyedévben 24,4 milliárd hongkongi dollár bevétel mellett 903 milliós deficitet ért el, ami közel háromszorosa az elemzők által várt 390 milliónak. A vállalat közleménye szerint az IBM PC-részlegének beolvasztásával, az átszervezésekkel és elbocsátásokkal kapcsolatos egyszeri költségek 543 millió hongkongi dollárt tettek ki. Egy évvel korábban a Lenovo még 166 milliós profitot ért el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.