Venezuela: befolyásolt választások?

2006. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Venezuelában is meghosszabbított választási – utó- és előzetes – kampány zajlik: a tavaly decemberi törvényhatósági választások szünet nélkül belefolytak a hivatalosan még el sem kezdődött év végi elnökválasztási hadjáratba. Decemberben addig példátlan módon a venezuelai polgárok túlnyomó többsége (75 százaléka) tartózkodott a szavazástól. Hugo Chávez elnök azonban nem ismételtette meg a választást, hanem szentesítette az eredményeket, amivel kiváltotta a demokratikus országok rosszallását, bár így a parlamentben mindenképpen megszabadult ellenzékétől. A megosztott ellentábor azóta sem tud vagy akar egységesen fellépni, ezért Chávez már jó előre közölte: amennyiben ismét bojkottálni fogják a választásokat, attól fogva – akár 2031-ig – népszavazásokkal határoz az országos tisztújításokról.
Az Egyesült Államok feszülten figyeli, hogyan alakulnak a venezuelai események, mert Chávezt vádolja, amiért veszített sokáig megkérdőjelezhetetlen latin-amerikai befolyásából. A két amerikai állam viszonya Hugo Chávez 1998-as megválasztása óta szinte másból sem áll, mint folyamatos és kölcsönös vádaskodásból: Washington szerint „totalitárius szándékok” vezérlik a venezuelai elnököt, amire válaszul Chávez „imperialistának és intervencionistának” nevezi az éppen kormányzó amerikai elnököt.
Az év során eddig két diplomáciai incidensre került sor. Februárban a meghiúsított venezuelai fegyverzetvásárlások miatt amerikai és venezuelai diplomaták kölcsönös kiutasítására került sor. Áprilisban pedig az amerikai nagykövet országon belüli mozgásának akadályozása miatt tiltakozott az Egyesült Államok. Hugo Chávez azért lépett fel William Brownfield utazásai és nyilvános szereplései ellen, mert gyanúja szerint keresi a kapcsolatot a venezuelai elnökkel szemben álló ellenzékkel.
Márciusban a Maracaibói-öböl partján fekvő Zulia állam, Venezuela legnagyobb nyersolaj-kitermelésével rendelkező országrésze bejelentette, hogy szabadpiaci viszonyokat és nagyobb önállóságot szeretne (a spanyol autonóm területek mintájára). Mivel ez a tartomány adja a venezuelai olajkitermelés több mint felét, Hugo Chávez azonnal megvádolta az Egyesült Államokat, hogy ilyen destabilizáló tervekkel akarja megdönteni hatalmát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.