Bár a Karsai József-féle kínos zendülésen sikerült túllendülniük a szocialistáknak, Bajnai Gordonnak még várhatóan többször felelnie kell a Hajdú-Bét károsultjainak kérdéseire. A lapunkhoz eljutott információ szerint például a felszámolás alatt álló baromfifeldolgozó egyes vagyonelemei a fő hitelező Raiffeisen Banktól több tranzakción keresztül egy ciprusi off-shore céghez kerültek. Ennek a társaságnak – egyes károsultak értesülései szerint – egyik tulajdonosa maga Bajnai Gordon. A tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón bemutatkozó kormánybiztos kérdésünkre tagadta, hogy tulajdonosa lenne a cégnek. Azt azonban megerősítette, hogy a Wallis Rt. tulajdonolt egy ciprusi off-shore társaságot.
A fejlesztések kormányzati centrumát irányító volt üzletember előadásában név említése nélkül bírálta az elődje, Baráth Etele vezette Nemzeti Fejlesztési Hivatal tevékenységét. Mint mondta, elvetették az NFT II. korábban kidolgozott két változatát. Le kell szűkíteni a lehetséges célokat, és nagyobb erőt kell koncentrálni egy-egy területre – indokolt a kormánybiztos.
A másik törekvés, hogy központosítani kívánják a fejlesztéspolitikát, magasabb szintre hozzák a döntéseket. Ezt azzal magyarázta Bajnai Gordon, hogy arra törekednek, hatékonyabb, gyorsabb, átláthatóbb és eredményesebb legyen az európai források befogadása. Ennek másik következménye az lesz, hogy a strukturális és kohéziós milliárdok sorsa felett a kormány, végső soron pedig Gyurcsány Ferenc rendelkezik majd.
Ez pedig nem kevés pénz: az EU a következő hét év alatt nyolcezer-milliárd forint fejlesztési összeget folyósít számunkra, és ennek fogadására felkészült intézményrendszer kell – mondta Bajnai Gordon. Emellett a költségvetésnek tartalmaznia kell az évenként mintegy 150 milliárdos önrészt – amelyet az önkormányzatoknak ezután maguknak kell előteremteniük.
A kormány fejlesztési döntéseit a Nemzeti Fejlesztési Tanács készíti elő. A kormány, illetve az NFT irányításával működik majd a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület (FIT). A FIT elnöke a miniszterelnök lesz, alelnöke Magyar Bálint, tagjai között szerepel Baja Ferenc, Burány Sándor, Kolber István és Németh Imre. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke Vági Márton, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. jelenlegi vezérigazgatója lesz.
A Magyar Nemzet információi szerint az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatói posztjának két komoly várományosa van: Somkuti István, az ÁPV Zrt. tranzakciós vezérigazgató-helyettese, illetve Deák Péter vezető jogtanácsos.
Bajnai Gordon utalt arra, hogy készül, és hamarosan végső szakaszába jut a II. Nemzeti fejlesztési terv, amelynek társadalmi vitáját a kormány két nyári hónap alatt, augusztusban és szeptemberben kívánja lebonyolítani, majd szeptember végén az Európai Unió testületeihez benyújtani.
Itt a lúzerkormány. Átláthatatlan és ellenőrizhetetlen – ezek a Fidesz legfőbb kifogásai a Bajnai Gordon által ismertetett struktúrával kapcsolatban. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy a formális miniszterekből álló látványkormánya mellett Gyurcsány Ferenc egy bukott tárcavezetőkből (Magyar Bálint, Kolber István, Németh Imre, Draskovics Tibor) verbuvált árnyékkormányt is létrehozott, Fejlesztéspolitikai Irányító Testület címen. Ez utóbbi grémiumot egyszerűen „lúzerkormánynak” titulálta Répássy. Szerinte nem jó előjel, hogy egy pusztán politikusokból álló testület irányítja az uniós pénzek elosztásának folyamatát, és hasonlóan vélekedett arról is, hogy a kormánytöbbség hétről hétre leszavazza az Országgyűlésben a Fidesz javaslatát, amely egy eseti bizottság létrehozását célozza az átláthatatlan intézménydzsungel parlamenti ellenőrzésére. Utalva az ügy fontosságára, a nyolcezermilliárd forintnyi uniós fejlesztési forrás sorsára, Répássy közölte, hogy hétfőn ismét próbát tesznek, és beterjesztik a Háznak az indítványt. A Fidesz ugyanis csak ezen testület működésében lát garanciát az uniós pénzek kontrolljára. Ha a kormánynak nincs takargatnivalója a nemzeti fejlesztési politikában és az európai uniós fejlesztési pénzek elosztásában – jegyezte meg –, akkor nem lehet ellenére a Fidesz által kezdeményezett eseti bizottság. Répássy kitért arra is, azt sem tartja kedvező előjelnek az ügy kapcsán, hogy a fejlesztési pénzek elosztása körül megjelentek egyértelműen az MSZP-hez köthető üzletemberek és üzleti körök. – A sok ezer milliárd forintra megérkeztek a húsosfazék körüli érdeklődők – fogalmazott a Fidesz frakcióvezető-helyettese.

„Ő adja az erőt, a mosolya a szemében az akarat” – szülei mindent megtesznek a halva született Nolináért