Egyeztetés eredmény nélkül

Csalódottan távozott tegnap két tucat kórházigazgató az egészségügyi minisztertől, akit megpróbáltak szembesíteni azzal, hogy a finanszírozási megszorítások miatt számos intézmény a csőd felé halad, s várólisták alakulnak ki. Molnár Lajos nem látja ilyen súlyosnak a helyzetet, s nem ígért központi intézkedést.

2006. 07. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csalódottak vagyunk, mert nem volt érdemi párbeszéd, szinte semmire sem kaptunk konkrét választ – így fogalmazott a megbeszélés után Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a fővárosi Uzsoki Kórház főigazgatója. A találkozót a megyei fenntartású kórházak vezetői kezdeményezték, többek között azért, mert úgy látták, hogy a finanszírozási megszorítások miatt tovább nő az intézmények adóssága, s nem tudják garantálni a megfelelő betegellátást.
A kórházvezetők már előzetesen írásban összegezték azokat a súlyos problémákat, amelyekben sürgős kormányzati intézkedést vártak volna – mint kiderült: hiába. Az egyik pontban a júliusi finanszírozási változások szerepelnek, amellyel szerintük milliárdokat vonnak el az intézményektől. Golub Iván hangsúlyozta, hogy a kórházak már nem bírják sokáig. A minisztertől központi intézkedést nem remélhetünk, be kellett érnünk egy baráti biztatással – tette hozzá.
Hasonlóképpen jártak az ügyelet kérdéskörével is. Mint ismert: a Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy a jelenlegi gyakorlattal ellentétben az ügyeletet teljes egészében munkaidőnek kell tekinteni. A kórházigazgatók felhívták a figyelmet arra, hogy a dolgozók ellenük indítják a pereket az elmaradt ügyeleti díjak miatt. Központi intézkedést ez ügyben sem remélhetnek, mint ahogy a színlelt szerződések megszüntetéséből adódó helyzet rendezéséhez sem.
Varga Ferenc, a siófoki kórház főigazgatója úgy fogalmazott: nemcsak a megyei fenntartású kórházak vannak nehéz helyzetben. Azt is hangsúlyozta, hogy az intézményvezetők nem reformellenesek.
Lapunk munkatársa arra kérte a kórházigazgatókat, hogy fogalmazzák meg, miként hatnak a betegellátásra intézményükben a változások. Varga Ferenc még nem tudja, mekkora veszteséget kell elkönyvelniük. Egyelőre nem küldenek el senkit, de várólisták kialakulására számítani kell – szögezte le.
Baráth Lajos, a makói kórház főigazgatója elmondta: körülbelül 180 millió forinttól esnek el a változások miatt. Ehhez jön még az áfaemelésből, az infláció miatti általános drágulásból és az energiaárak emeléséből adódó többletkiadás. A fővárosi Rókus-kórházban a változások 10-15 százalékos finanszírozáscsökkenést eredményeznek – mondta Domján Gyula főigazgató, aki az adósságállomány növekedésére számít.
Molnár Lajos elismerte, hogy a kórházaknak sok problémájuk van, de nem látja ilyen súlyosnak a helyzetet. A megbeszélést követően úgy fogalmazott: meg kell vizsgálni, hogy miért képes az intézmények egy része a jelenlegi finanszírozással is kiegyensúlyozottan működni, míg a másik részük folyamatosan adósságot halmoz föl. Kérdés, hogy ebben mennyiben felelősek a kórházvezetők – tette hozzá. A működési nehézségek kapcsán utalt a fenntartók, vagyis az önkormányzatok felelősségére is, hiszen támogatásuk nélkül a közvetlen betegellátásra szánt finanszírozásból kell a kórházaknak pénzt elvenniük a beruházásokhoz. A színlelt szerződésekkel kapcsolatban a miniszter azt mondta: a jelenlegi jogszabályok lehetőséget adnak a megoldásra. Molnár Lajos a hatékonyabb kórházi struktúra kiépítéséről is beszélt a sajtónak. Példaként említette, hogy bizonyos intézményeknek profilt kell váltaniuk, s az aktív ellátás helyett a rehabilitációt és az idősápolást kell választaniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.