Érthetetlen kiválasztás

Meglepően gyakran fordul elő két transzplantációt végző hazai klinikán, hogy a veseátültetésre várók közül az orvosok olyan betegnek adják a donorszervet, aki viszonylag hátul szerepel a várólistán – derül ki a lapunk birtokában lévő dokumentumok alapján készített összegzésből.

2006. 07. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén május végéig 132 beteg kapott agyhalott donorból származó vesét Magyarországon a körülbelül ezer várakozóból. A transzplantáción átesettek több mint ötven százaléka a 8. helynél hátrébb szerepelt a várólistán. Húsz százalékuk a 11. helynél is hátrébb volt, s akadt olyan páciens, akit a 21. helyről választottak ki az orvosok a műtétre. A helyezésszám nem az országos, hanem egy annál lényegesen szűkebb várólistán értendő. A kiválasztás ugyanis a következőképpen történik. A számítógép az országos várólistáról kiad körülbelül harminc-ötven nevet, azokét, akik immunológiai tulajdonságaik alapján alkalmasak az adott szerv befogadására. Minden szempontot – a várakozási időt is – figyelembe véve leginkább az első helyen lévő beteg jogosult a szervre, s elvileg az ő biológiai paraméterei egyeznek legjobban a donoréval. A harminc-ötven beteg nevét tartalmazó listát tovább szűkítik azokéra, akik abba a régióba tartoznak, amelyikbe a beültetést végző intézmény, azaz a budapesti, a szegedi, a pécsi vagy a debreceni klinika. A szűkített, úgynevezett szelekciós listáról (az összeállításunkban szereplő adatok erre vonatkoznak) elvileg sorrendben kellene riasztania a beültetést végző intézmény orvosának a betegeket.
*
Ha az egyik beteg nem veszi föl a telefont, vagy halaszthatatlan programja van, például esküvőn vesz részt, esetleg azt mondja, hogy lázas, akkor a következőt kell hívni. A kiválasztást végző orvosnak ugyan dokumentálnia kell, ha valakit nem tudott elérni, vagy behívni, de a feltüntetett indokok valódiságának ellenőrzése meglehetősen nehéz. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) ellenőrizheti ugyan, hogy a dokumentációban mivel magyarázták a listán hátrébb lévő betegek behívását. 2002-ben volt is ilyen vizsgálat, ami akkor mindent rendben talált, noha megállapította, hogy a betegkiválasztás utólagos rekonstruálása nehézkes. Mivel az ÁNTSZ-nek nincs nyomozati jogköre, nehezen képes hitelt érdemlően meggyőződni a dokumentációban szereplő indokok valódiságáról. Ahhoz ugyanis ellenőriznie kellene a híváslistákat, hogy kiderüljön, valóban megpróbálták-e értesíteni a listán előrébb szereplő betegeket. Őket is föl kellene keresni, hogy ha például az indok egy esküvő volt, akkor elmondhassák, hogy valóban ott voltak-e.
(A 21. helyről kiválasztott beteg előtt tehát 20-an maradtak le valami miatt a műtétről. Mindannyian olyanok, akiknek immunológiailag legalább annyira, de feltehetően még inkább alkalmas lett volna az adott szerv. Náluk a jobb biológiai egyezés miatt a kilökődés esélye is kisebb lehet.)
A lapunk birtokában lévő dokumentumokból kiderül: a vesetranszplantációt végző kórházakban eltérő gyakorisággal fordul elő, hogy a várólistán viszonylag hátrébb lévő betegnek adják a donorszervet. Budapesten, a Semmelweis Egyetem Sebészeti és Transzplantációs Klinikáján tavaly a kiválasztottaknak 20 százaléka a 8., 5 százaléka pedig a 11. helynél hátrébb szerepelt a szelekciós várólistán. Az idén ez az arány még magasabb, 33, illetve 17 százalék volt május végéig (közülük egy beteget a 21. helyről választottak ki). A debreceni és a pécsi orvostudományi egyetemen tavaly egyszer sem fordult elő, hogy a 8. helynél hátrébb lévő beteget hívtak volna be, s 2006-ban is csak egy-egy ilyen eset volt. Szegeden viszont tavaly a vesetranszplantáltak 21 százaléka a 8.-nál, 5 százaléka pedig a 11. helynél hátrébb szerepelt a szelekciós listán. Az idén valamivel alacsonyabb volt Szegeden ez az arány, 10, illetve 3 százalék.
Megdöbbentő, hogy a hét nyugat-európai országot – Németországot, Ausztriát, Szlovéniát, Horvátországot, Hollandiát, Belgiumot és Luxemburgot – tömörítő Eurotransplant Nemzetközi Szervcsereszervezetnél szinte soha nem fordul elő, hogy a 8. helynél hátrébb szereplő beteg kapjon új szervet – derül ki a szervezet adataiból. Náluk egyébként a kiválasztás is másként történik. A donor paraméterei alapján a számítógépes rendszer nem 30-50 nevet ad ki, hanem csak kettőt. Ha a két beteg nem elérhető vagy alkalmatlan a műtétre, akkor újabb kettőt dob ki a rendszer.
Magyarországon a jogi szabályozás is hiányos. Egy 2003-as miniszteri rendelet ugyan kimondja, hogy a transzplantációs (várólista) bizottságoknak meg kell határozniuk a szervbeültetés szakmai szabályait, a várólistáról való kiválasztás menetét, megegyezés hiányában azonban ez a mai napig nem történt meg. Ugyanez a jogszabály azonban azt rögzíti, hogy csak szakmai szempontok alapján történhet a kiválasztás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.