Így bármilyen tb-támogatott medicinát váltanánk ki a patikában, biztosan 100, 600 vagy 1200 forintot fizetnénk érte. Molnár Lajos egészségügyi miniszter megemlítette, hogy létezik más európai országban is ez a rendszer, ahol úgy tették még inkább áttekinthetővé, hogy a recepteket háromféle színben nyomtatták, s így a beteg rögtön tudta, hogy mennyit kell majd fizetnie a kék, a piros és a sárga vény után. Lapunk kérdésére, miszerint kell-e majd a jelenleg 100 százalékban támogatott, tehát térítésmentes orvosságokért is 100 forintot fizetni, Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára úgy felelt: erről még nincs döntés, mint ahogy arról sem, hogy áttérjünk-e az említett módszerre.
Nem vetette el azt a lehetőséget sem az Egészségügyi Minisztérium, hogy alapjaiban megtartsa a jelenlegi rendszert, s azon csak kisebb korrekciókat hajtson végre. Lapunk információja szerint szakértői anyagok ez esetben számolnak a támogatási mértékek általános csökkentésével. A 100 százalékos támogatási kategória 98 százalékosra, a 90 százalékos pedig 80 százalékra változhatna. Felülvizsgálnák a kiemelt támogatással kapható orvosságok körét is. A jelenleginél több gyógyszercsoportban alkalmaznák a fix összegű támogatási módszert. Ez azt jelenti, hogy az állami hozzájárulás összegét az egyik legalacsonyabb termelői árú gyógyszerhez igazítják, s csak ezt az összeget biztosítják a drágább készítményekhez is, amelyekért így a betegeknek többet kell fizetniük. Szélesebb körben alkalmaznák azt az intézkedést is, amely teljesen megvonja a tb-támogatást azoktól a túl drága medicináktól, amelyeknek mondjuk 20 százalékkal magasabb a termelői áruk a referenciakészítménynél.
Továbbá vizsgálják annak lehetőségét, hogy előírják: az orvosok a receptre csak a hatóanyagot írhassák fel, a gyógyszer konkrét nevét ne. Ez alapján pedig a patikusoknak az azonos hatóanyagúak közül a legolcsóbbat kellene kiadniuk.
Bármilyen irányt is vegyen a reform, a kormány fő célja az, hogy megállítsa, de legalábbis lassítsa a gyógyszerár-támogatásra fordított állami kiadás növekedését. Horváth Ágnes szerint elképzelhető, hogy a kormány már augusztus végén dönt az alapkérdésekről.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú