Jelentést kell tennie keddtől minden kórháznak délelőtt 10 óráig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megyei szervezeteinél, hogy megfelelően tudja-e ellátni a betegeket, s nincs-e létszámgondja – tájékoztatta lapunkat Ritoók Emese, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szóvivője. Mint mondta: ez a kötelezettség csak átmeneti, s főként azt a célt szolgálja, hogy a színlelt szerződések megszüntetése miatt ne alakulhasson ki súlyos létszámhiány és ellátási zavar. A jelentéseket az Egészségügyi Minisztériumba továbbítják – tette hozzá.
Lapunk körkérdése szerint azonban sok intézmény nem jelentett az elmúlt napokban, egyesek azért, mert – az intézményvezetők állítása szerint – nem jutott el hozzájuk az ÁNTSZ körlevele. Mások – név nélkül nyilatkozva – azt mondták: félnek, hogy a bejelentett hiányosságok miatt esetleg osztályokat is bezárathatnak.
*
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint a mentővel szállított súlyos betegeknél ezzel valóban elkerülhető, hogy olyan helyre kerüljenek, ahol átmeneti létszámhiány akadályozza az ellátásukat. Mást azonban ezzel az intézkedéssel nem lehet elérni, végleges megoldást kell találni a színlelt szerződések megszüntetése miatt kialakult helyzetre – szögezte le.
Eközben a Magyar Orvosi Kamara (MOK) védelmet kér azoknak az álláshelyeknek, amelyek a színlelt szerződések felbontása miatt üresedtek meg. Felhívással fordult tagjaihoz, s arra kérte őket, hogy legyenek szolidárisak egzisztenciájukért harcoló kollégáikkal, s ne pályázzanak ezekre az álláshelyekre, ott helyettesítést se vállaljanak. A kamara szerint egyes kórházakban igyekeztek mihamarabb betölteni a megüresedett helyeket, hogy letörjék azoknak az ellenállását, akik nem akarták elfogadni a vállalkozói helyett felajánlott közalkalmazotti jogviszonyt.
Ismert: az elmúlt napokban kaotikus helyzet alakult ki az egészségügyben. A vállalkozói szerződéseket fölmondták, mert azt az adóhatóság július elsejétől színlelt szerződésnek minősítheti és büntetheti. Az eddigi vállalkozói szerződések helyett azonban számos orvos nem vállalta a jóval kevesebb fizetést hozó közalkalmazotti státust. Ezért Zalaegerszegen több osztályon csak a sürgős eseteket tudták ellátni a hét elején, 40–50 orvosnak ugyanis nem volt szerződése, anélkül nem dolgozhattak. A problémát ott átmenetileg sikerült megoldani, míg máshol például önkéntes segítőként alkalmaznak sokakat, végső megoldás azonban egyelőre nincs. A minisztérium azt ajánlja az érintetteknek, szabadfoglalkozású orvosként lássák el feladatukat.
Éger István, a MOK elnöke azt hangsúlyozta: a szabadfoglalkozású orvoslás elvben támogatható lenne, de a régóta szorgalmazott jogállási törvény hiánya miatt a részletes szabályai nincsenek törvényben rögzítve. Miután nincs elfogadott minimális bértétel sem, egy nemtelen béralku akár a közalkalmazottinál is rosszabb fizetést eredményezhet azok számára, akik a szabadfoglalkozású orvoslást választják.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket