Firenzében a dóm körül is voltak tehenek, és Kaczynski, az akkori varsói polgármester is büszke volt a Tehénparádéra. A budapestiek is szeretik a rendezvényt, és nem a politika dolga, hogy a szobrokról véleményt mondjon és cenzúrázzon – értékelte a bazilika előtt álló szoborral történteket Demszky Gábor a tegnapi tájékoztatón. Annak ellenére, hogy a Deminem csoport tagjai hangsúlyozták: tettüknek nincs politikai éle, csupán megfelelőbb helyet kerestek a tartalmában, szellemiségében, megformálásában nem oda illő műtehénnek. – Hasonló rendezvényeknek adott otthont korábban Firenze, Amszterdam, New York, Edinburgh, Varsó és még számos város, de kisebb rongálásokon, firkálásokon kívül sehol nem volt atrocitás a szobrok ellen – fűzte hozzá a főpolgármester. A szobor készítőinek nevét, a szobor címét és a főtámogató nevét ismertető táblán most „Ez üres bosszantás, nem?, ORWELL SZEMÉTDOMBJA, Vigyetek el innen sürgősen!” feliratok láthatók.
A Scotsman című lap – Skócia első számú napilapja – májusi számában Demszky állításaival ellentétben az olvasható, hogy az Edinburghben rendezett Cowparade-en már az első héten tíz tehenet összefirkáltak, és a város graffitiellenes csoportját kellett bevetni, hogy a többit megkíméljék. A lap csokorba szedte az eddigi eseteket is: 2004-ben Prágában a Cowparade azért okozott felháborodást, mert az utcákon egy szovjet tankot mintázó tehén jelent meg, amit a helyi diákok be is löktek egy szökőkútba. Stockholmban magukat Militáns Graffity-művészeknek nevezők elraboltak egy műanyag tehenet, és álarcba öltözve, fúróval felszerelkezve azzal fenyegetőztek, kivégzik, azaz összefurkálják, ha a szervezők nem ismerik el nyilvánosan, hogy a Tehénparádé nem művészet. Manchesterben több példányt súlyosan megrongáltak. Dublinban 2003-ban a szervezőknek az összes tehenet el kellett távolítaniuk a közterekről, miután alig egy hét alatt tíz szobrot törtek össze a járókelők.
2000-ben David Lynch filmrendező is szeretett volna saját alkotással megjelenni a Cowparade-en, de az ő, lefejezett tehenet mintázó installációját, amely kevésbé volt megbotránkoztató, mint a bazilika előtti, a szervezők eleve nem is engedték a közterekre, mondván, a műalkotás nem fér össze a parádé szellemiségével.
Csikós Gergely projektmenedzser szerint a szobron esett kár több százezer forint lehet, bár a rongálások feltehetőleg nem az átszállításkor keletkeztek. Feljelentést fontolgatnak az ügyben, és azon is gondolkodnak, hogy a szobor a helyreállítása után hová kerüljön. Az ötödik kerületi polgármesteri hivatalból közben megkeresték Csikóst, hogy megkérjék, vitesse el a szobrot a bazilika elől. A menedzser ez ügyben tegnap találkozott Szabó Géza kanonok-plébánossal is.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
