Nehézkesen, vagy egyáltalán nem működik az új rendszer a patikák harminc százalékában – mondta Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke. A patikusoknak egy modem segítségével kellene mobiltelefon-alapú kapcsolatot teremteniük az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatbázisával, amely a taj- és a közgyógyigazolvány-szám beütése után elvileg azonnal visszajelez, hogy az illető kiválthat-e gyógyszert térítésmentesen.
Csakhogy Hávelné Szatmári Katalin szerint sok helyen nincs megfelelő térerő a kapcsolathoz, hiba esetén bizonytalan a szervizelés, s az adatbázisból visszaérkező információ is gyakran téves. A betegek ezt azonban nem érzik. Ha náluk van az érvényes igazolvány, akkor megkapják térítésmentesen az orvosságot, függetlenül attól, hogy az adatbázis milyen visszajelzést küldött. A kamarai elnök a technikai hibáktól eltekintve jónak tartja a közgyógyellátás átalakítását, amelynek fő eleme, hogy a beteg nemcsak a 700 készítményt tartalmazó közgyógylistáról válthat ki térítésmenetesen gyógyszert, hanem az összes tb-támogatott medicina közül választhat. Az eddigi korlátlan hozzáférés helyett azonban mindenkinek egyéni, maximum havi 12 ezer forintos pénzkeretet határoznak meg.
Király Gyula, az OEP főigazgató-helyettese szerint nincs nagy gond. Az első napon 133, a másodikon 42 bejelentés érkezett, ami az induló rendszereknél a szokásos hibaszázalékon belül van. Szerinte a szervizelés is megfelelő, ha a patikákból a megadott telefonszámra érkezik a jelzés. Azonban elismerte, az adatok – az önkormányzatok hibájából – nem megfelelők, de hangsúlyozta: új igazolványokat csak az egészségbiztosító adhat ki, így legkésőbb 2007 júliusától, a dokumentumcsere végleges időpontjától ez a probléma is megszűnik.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket