Már orvost se választhatunk

A finanszírozási megszorítások miatt a kórházak sorra utasítják el azokat a betegeket, akik nem az adott intézmény ellátási területéről érkeznek. A változások másik következménye a várólisták kialakulása.

2006. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Saját megszorítócsomagot készítenek a kórházak. A finanszírozási változások miatt ugyanis kevesebb lesz a bevételük, miközben nő a kiadásuk az áremelkedések és a színleltnek minősített szerződések átalakítása miatt.
– A spórolási lehetőségek végén vannak az intézmények – mondta Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a fővárosi Uzsoki utcai kórház főigazgatója. Ebben az intézményben sem fogadnak már új, területen kívüli beteget a finanszírozási megszorítások miatt.
A júliusi jogszabályváltozások fő eleme, hogy egy előre meghatározott teljesítményen fölül (ez a tavalyinál is jóval kevesebb) semmilyen finanszírozást nem kapnak a fekvőbeteg-intézmények az elvégzett beavatkozásokért. Összességében szintén negatív irányba változott a krónikus, rehabilitációs ellátás finanszírozása is. A járóbeteg-szakrendelőknél is szigorítottak: az egészségbiztosító júliustól nem fizeti ki a páciensek ellátását, ha azokra nem jutott átlagban legalább öt perc.
– A területi ellátási körzetből érkezők elsőbbséget élveznek, s ha marad kapacitás, úgy a „külsősöket” is felvesszük – mondta Dehelán Aurélia, a makói kórház orvos-igazgatója. Hozzátette: várólistákra is számítani kell. A reumatológián, az ortopédián és a szemészeten eddig egy hét volt a várakozási idő a műtétek előtt, a jövőben kettő–négy hét lesz. Már csak igazgatói különengedéllyel fogad területen kívüli betegeket a békéscsabai kórház. Az igényeket személyenként bírálják el – mondta Boros Zoltán főigazgató-helyettes. Kisebb mértékű elbocsátást is terveznek, de ez elsősorban nem a gyógyító munkát érinti: a karbantartásról és az igazgatásról küldenek el embereket, illetve nem pótolják a nyugdíjba vonulókat. Boros Zoltán a beavatkozások előtti várakozási idő növekedésére számít például a nőgyógyászaton vagy az ortopédián a csípőprotézis-műtéteknél. Létezett eddig is a várólistákat koordináló bizottság, de nemigen volt dolga. – Most majd lesz bőven, várhatóan hetente kell majd üléseznie – hangsúlyozta.
Súlyosan érintette a fővárosi Bajcsy-kórházat is a teljesítménykorlát csökkentése. Egyelőre nem küldik el azokat a betegeket, akik a kórház ellátási területén kívülről érkeznek, de várólistákat itt is készítenek majd. Nemrég megalakították a várólista-bizottságot is – tájékoztatta lapunkat az intézmény főigazgatója, Papp László. A sürgős betegeket azonnal ellátják, de a tervezhető vizsgálatok és műtétek időpontját szigorú beosztáshoz kötik. Az eddiginél többet, minden bizonnyal heteket kell majd várni például a szívkatéterezésre, a szemészeti és a fül-, orr-, gégészeti operációkra, az ideggyógyászati és a bélrendszeri vizsgálatokra, valamint a CT-re. Ez utóbbinál eddig két-három hetes volt az előjegyzési idő, ami a jövőben négy-öt hétre is nőhet. A kényszerű kiadáscsökkentés érdekében szűkítették a gyógyszerlistát is, amelyről az osztályok rendelhetnek.
A szombathelyi megyei kórház sem fogad majd területen kívüli betegeket azokban a szakmákban, amelyekben ezt megteheti – mondta Lakner László főigazgató. Hozzátette: a bevételkiesés és a költségnövekedés miatt 10 százalékot kellene spórolniuk, de mint mondja, egyelőre nem látják, hogy miként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.