Megtalálták a főapátság műkincseit

Több száz millió forintra becsült nemzeti kincseket lopott el a pannonhalmi bencés főapátságból az a 36 éves helyi férfi, akit a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai múlt csütörtökön fogtak el. A gyanúsított beismerte tettét.

2006. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még április 12-én vették észre a pannonhalmi bencés főapátságban, hogy eltűnt az 1090 körül kiállított David dux oklevél a levéltár páncélszekrényéből. A magániratot Dávid herceg, Szent László unokaöccse állította ki, aki a király engedélyével – és pecsétjével szentesítve – földeket és halászhelyeket adományozott a tihanyi monostornak – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Bucsek Gábor főhadnagy, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) műkincsvédelmi alosztályának vezetője. Hozzátette: a kincs eszmei értékét növeli, hogy ebből a korból ezenkívül csak a tihanyi apátság alapító oklevele és még öt hasonló irat maradt fenn eredetiben. Az apátság vizsgálata kizárta, hogy belső munkatárs lehet a tettes.
A rendőrök azonban nem találták jelét erőszakos behatolásnak – közölte a főhadnagy. Így terelődött a gyanú arra a vállalkozóra, aki csaknem tíz éve javítja a monostor fénymásoló berendezéseit, s szabadon bejárhatott az épületbe. A férfit előállították. Vallomásából kiderült: nemcsak a XI. századi oklevelet lopta el, hanem majd’ 50, a XIV. és XVIII. század közötti korokból származó kódexet, kiváltságlevelet, pecsétet, magán- és okiratot, illetve más kincseket hozott ki a bencés levéltárból tavaly nyár óta. A szerelő megmutatta a nyomozóknak a rejtekhelyet is: a Pannonhalmáról Pázmánd felé vezető úton, egy sziklahasadékban találták meg a műkincseket, amelyek épségben kerültek elő – fejtette ki Bucsek Gábor.
A férfi előzetes letartóztatását a múlt pénteken rendelte el a bíróság. A szakértők szerint több száz millió forintos érték forgott kockán. Egyedül a David dux oklevél becsült értéke ötvenmillió forint. A gyanúsított állítása szerint a tárgyakat a saját gyűjteményébe szánta.
Hortobágyi T. Cirill atya, a főapát gazdasági helyettese lapunk kérdésére elmondta: a rendőrség szerint nincs baj a biztonsági rendszerükkel. Azt a helyiséget, ahol a történelmi értékeket őrzik, tűzriasztóval és mozgásérzékelőkkel szerelték fel, amelyek jelzései a huszonnégy órás, fegyveres portaszolgálathoz futnak be. Az erőszakos támadásokat ez kivédi, a szerelőben azonban megbíztak: nem gondolták, hogy meglopja őket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.