Ősszel másodfokon a maffiaper

A bírósági nyári szünet utánra, október másodikára tűzte ki a Szegedi Ítélőtábla a kecskeméti maffiaperben elítélt R. László és társai másodfokú tárgyalását. A fellebbviteli főügyészség valamennyi vádlottra súlyosabb ítéletet kért, egyedül a tizenegyedrendű P. József felmentése vált jogerőssé. Az első fokon szintén felmentett volt birkózó, G. Nándor esetében viszont a bűnösség megállapítását kérték.

2006. 07. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt határnapot tűzött ki a Szegedi Ítélőtábla a kecskeméti maffiaper másodfokú tárgyalására: október másodikától hatodikáig kell jogerősen döntenie a büntetőtanácsnak a tíz vádlottról. Az egykori olajosok alkotta szervezet vezetői és alvezérei ügyében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság áprilisban hirdetett ítéletet. Az ügyészség akkor többek között súlyosbításért, és a felmentettek esetében bűnösség megállapításáért fellebbezett. Egyedül a tizenegyedrendű vádlott, P. József örülhetett, mert a fellebbviteli főügyészség visszavonta fellebbezését, ezért felmentése jogerőssé vált. Az első fokon szintén felmentett egykori birkózó, G. Nándor esetében viszont az ügyészség átiratában a vádlott bűnösségének kimondására tett indítványt. A fellebbezésben szerepel az is, hogy a harmadrendű vádlott Cs. Zsigmondot és a negyedrendű F. Attilát ne „csak” emberölés előkészületében, hanem a fegyvercsempészetben is marasztalják el. Ők első fokon öt, illetve hat év fegyházat kaptak.
A megyei bíróság a keresztapának tartott elsőrendű vádlottat, R. Lászlót bűnszervezet tagjaként elkövetett emberölés előkészületéért mint társtettest, illetve ugyanígy minősülő, folytatólagosan elkövetett fegyvercsempészetért felbujtóként ítélte el. Mindezért 12 év fegyházbüntetést kapott. A bíróság döntése szerint a fegyvercsempészetben a bűnszervezet vezetői közül a másodrendű vádlott M. Péter és az ötödrendű M. Richárd vett még részt, ezért ők 10 és 8 évi szabadságvesztést kaptak. A csoport egyik végrehajtója, a szerb állampolgárságú Endrigo N. tíz év fegyházat kapott, s véglegesen kiutasították Magyarország területéről. A két, Kecskeméten lebukott futárt, Z. Imrét és Á. Zsoltot hét-hét év fegyházbüntetésre ítélték. A bírói tanács mindannyiukat kizárta a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségéből. A szintén szerb Vladimir S.-re hároméves büntetést szabtak ki, s öt évre kiutasították az országból.
Az elsőfokú ítélet szerint az R. László vezette bűnszervezet egy 1996–1997 körül létrejött, közös üzletből származó, nyolcvanezer dolláros követelést akart az Energol-ügyben is vádlott V. Gábortól behajtani. Mivel egykori üzlettársuk nem fizetett, 2004 tavaszán elhatározták, hogy megölik. A férfi T. Tibortól kért védelmet, ezért a csoport vezetői úgy gondolták, hogy inkább az utóbbi férfit lövetik le, s így duplán jól járnak: megszerzik V. Gábor tartozását s egyben T. Tibor érdekeltségeit. Külföldi bérgyilkosokat bíztak meg a munka elvégzésére, s megegyeztek az ügy koronatanújával, a szerb állampolgárságú Szlobodan Sztojanoviccsal, illetve a hatodrendű vádlottal, Endrigo N.-nel, hogy hazájukból fegyvereket és plasztik robbanóanyagot szereznek be. Az ügyben együttműködő, gyanúsítottként szereplő K. Árpád utazott ki déli szomszédainkhoz tárgyalni az ottani fegyvercsempészekkel. Erre a futár két alkalommal 2800 eurót kapott M. Pétertől és R. Lászlótól. Az áru fuvarozásában Z. Imre és Á. Zsolt segédkezett. Összesen két szállítmány érkezett Magyarországra, de az utóbbit a rendőrség Kecskeméten lefoglalta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.