Pénzért kapható új vese?

Pénzért hamarabb juthatnak új szervhez a transzplantációra várók – állítja több szakmai szervezet képviselője.

2006. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magam is találkoztam olyan személlyel, aki azt állította, hogy pénzért előre vették a várólistán – fogalmazott Ádám Aurél, a Vesebetegek Országos Szövetségének elnöke. Nem tudni, hogy igaz-e, amit az említett személy állított, de az biztos, hogy a szervátültetésnél a betegek kiválasztása nem megfelelően ellenőrzött és nem átlátható. Szinte közszájon forog, hogy miként lehet jogosulatlan előnyt szerezni – tette hozzá. Mindezt nehéz bizonyítani, hiszen soha nem beszélnének a nyilvánosság előtt azok, akik így jutottak új szervhez. Kiszolgáltatottak ugyanis, egész életükben kezelésre, kontrollra kell járniuk abba az intézménybe, ahol műtötték őket – szögezte le.
A donorveséknél egy számítógép segítségével választják ki, hogy ki kapja a szervet.
*
Ez úgy történik, hogy a donor adatai, többek között vércsoportja, életkora és immunológiai tulajdonságai alapján a számítógépes program 30-50 olyan beteg nevét dobja ki, aki alkalmas az adott szerv befogadására. Az első helyen lévő van a legsúlyosabb állapotban, illetve ő vár legrégebben a transzplantációra. A beültetést végző klinika illetékese a listáról telefonon hívja a betegeket. Az intézmény régiójába tartozók közül az elsőnél kezdi, s ha az illető éppen beteg, nem tudja elérni, nem tartózkodik Magyarországon, vagy azt mondja, nincs olyan lelkiállapotban, hogy vállalja a műtétet, akkor hívja a következőt.
– Nagyon sok a 30-50 név, így könnyen lehet okot találni, hogy miért a hátrébb lévőt hívták be – vélekedett Ádám Aurél. – Az Eurotransplant Nemzetközi Szervcsereszervezet programja például csak az első két alkalmas beteg nevét adja ki, így a kiválasztást végző sebész nem látja az esetlegesen alkalmas betegek teljes listáját. Azaz a folyamat átláthatóbb és jobban ellenőrizhető. Tettünk kezdeményezést arra, hogy ezt a listát nálunk is szűkítsék, eddig azonban nem jártunk sikerrel – szögezte le.
Tari Tamás, a Májátültetettek Országos Szövetségének elnöke is többször hallott olyan esetről, hogy egy beteg pénzt fizetett azért, hogy hamarabb jusson új szervhez. A májtranszplantáció előtt állóknál a megfelelő beteg kiválasztása másként történik, mint a vesére váróknál. A donor adatait a Semmelweis Egyetem Transzplantációs Klinikája kapja meg – Magyarországon ugyanis csak itt végeznek májátültetést –, s ők választják ki a szervet kapó személyt. A döntés elsősorban az orvosok becsületén múlik – ismerte el Tari Tamás –, de meggyőződése szerint mindannyian tisztességesen végzik a munkát. Hozzátette: a májvárólistán körülbelül 50-en vannak, kevesebben, mint az ezer nevet tartalmazó vesevárólistán, így egy donorra – a vércsoport és a testsúly, testméret egyeztetése után – általában csak néhány alkalmas beteg jut. Ezért a visszaélés lehetősége kisebb. Tari Tamás is egyetért azzal, hogy mihamarabb átláthatóságot garantáló szabályokat kellene beépíteni a rendszerbe.
Lapunknak további – nevük elhallgatását kérő – szakemberek is azt nyilatkozták, hogy nincs kizárva a visszaélés lehetősége. Mindannyian úgy látják, hogy a megfelelő beteg kiválasztását egy olyan testületre kellene bízni, amely független a betegektől, tehát nem találkozik velük személyesen, mint a kezelőorvosok.
Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány elnöke viszont nem hisz a korrupciót feltételező állításokban. Szerinte ezek alaptalan vádak. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy a rendszer megfelelő működése a transzplantáló orvosok és a beültetés szervezésében részt vevő koordinátorok erkölcsén és becsületén múlik. Hozzátette: ellenőrző mechanizmus valóban nincs a rendszerben, de a folyamat utólag ellenőrizhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.