Magam is találkoztam olyan személlyel, aki azt állította, hogy pénzért előre vették a várólistán – fogalmazott Ádám Aurél, a Vesebetegek Országos Szövetségének elnöke. Nem tudni, hogy igaz-e, amit az említett személy állított, de az biztos, hogy a szervátültetésnél a betegek kiválasztása nem megfelelően ellenőrzött és nem átlátható. Szinte közszájon forog, hogy miként lehet jogosulatlan előnyt szerezni – tette hozzá. Mindezt nehéz bizonyítani, hiszen soha nem beszélnének a nyilvánosság előtt azok, akik így jutottak új szervhez. Kiszolgáltatottak ugyanis, egész életükben kezelésre, kontrollra kell járniuk abba az intézménybe, ahol műtötték őket – szögezte le.
A donorveséknél egy számítógép segítségével választják ki, hogy ki kapja a szervet.
*
Ez úgy történik, hogy a donor adatai, többek között vércsoportja, életkora és immunológiai tulajdonságai alapján a számítógépes program 30-50 olyan beteg nevét dobja ki, aki alkalmas az adott szerv befogadására. Az első helyen lévő van a legsúlyosabb állapotban, illetve ő vár legrégebben a transzplantációra. A beültetést végző klinika illetékese a listáról telefonon hívja a betegeket. Az intézmény régiójába tartozók közül az elsőnél kezdi, s ha az illető éppen beteg, nem tudja elérni, nem tartózkodik Magyarországon, vagy azt mondja, nincs olyan lelkiállapotban, hogy vállalja a műtétet, akkor hívja a következőt.
– Nagyon sok a 30-50 név, így könnyen lehet okot találni, hogy miért a hátrébb lévőt hívták be – vélekedett Ádám Aurél. – Az Eurotransplant Nemzetközi Szervcsereszervezet programja például csak az első két alkalmas beteg nevét adja ki, így a kiválasztást végző sebész nem látja az esetlegesen alkalmas betegek teljes listáját. Azaz a folyamat átláthatóbb és jobban ellenőrizhető. Tettünk kezdeményezést arra, hogy ezt a listát nálunk is szűkítsék, eddig azonban nem jártunk sikerrel – szögezte le.
Tari Tamás, a Májátültetettek Országos Szövetségének elnöke is többször hallott olyan esetről, hogy egy beteg pénzt fizetett azért, hogy hamarabb jusson új szervhez. A májtranszplantáció előtt állóknál a megfelelő beteg kiválasztása másként történik, mint a vesére váróknál. A donor adatait a Semmelweis Egyetem Transzplantációs Klinikája kapja meg – Magyarországon ugyanis csak itt végeznek májátültetést –, s ők választják ki a szervet kapó személyt. A döntés elsősorban az orvosok becsületén múlik – ismerte el Tari Tamás –, de meggyőződése szerint mindannyian tisztességesen végzik a munkát. Hozzátette: a májvárólistán körülbelül 50-en vannak, kevesebben, mint az ezer nevet tartalmazó vesevárólistán, így egy donorra – a vércsoport és a testsúly, testméret egyeztetése után – általában csak néhány alkalmas beteg jut. Ezért a visszaélés lehetősége kisebb. Tari Tamás is egyetért azzal, hogy mihamarabb átláthatóságot garantáló szabályokat kellene beépíteni a rendszerbe.
Lapunknak további – nevük elhallgatását kérő – szakemberek is azt nyilatkozták, hogy nincs kizárva a visszaélés lehetősége. Mindannyian úgy látják, hogy a megfelelő beteg kiválasztását egy olyan testületre kellene bízni, amely független a betegektől, tehát nem találkozik velük személyesen, mint a kezelőorvosok.
Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány elnöke viszont nem hisz a korrupciót feltételező állításokban. Szerinte ezek alaptalan vádak. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy a rendszer megfelelő működése a transzplantáló orvosok és a beültetés szervezésében részt vevő koordinátorok erkölcsén és becsületén múlik. Hozzátette: ellenőrző mechanizmus valóban nincs a rendszerben, de a folyamat utólag ellenőrizhető.
Zseniálisak, így istenítette nyilvánosan Magyar Péter az EP-képviselőit, a hangfelvételen viszont példátlanul mocskolta őket