Rákbetegek várólistán

Akár több hónapot is várni kell a kemoterápiás kezelésre, s számos kórházban nem a megfelelő, drága gyógyszert adják a pácienseknek – állítják a rákbetegeket képviselő szervezetek vezetői, akik szerint a finanszírozási változások okoztak káoszt. Levelükben azonnali intézkedést kértek az egészségügyi minisztertől. Az ügy tegnap a parlamentben is vitát váltott ki.

2006. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már csak a kijelölt centrumokban lehet idén rákos betegeket kezelni, elvileg ezeken a helyeken biztosítottak a megfelelő személyi és tárgyi feltételek. Így számos kórházban megszűnt az onkológiai ellátás, onnan a betegeket a centrumokba irányították. Változott az onkológiai ellátáshoz szükséges gyógyszerek finanszírozása is: az egészségbiztosító megszüntette az úgynevezett külön keretet.
*
Eddig ebből a keretből biztosították a többnyire nagyon drága medicinákat a kezelést végző intézményeknek. Az egészségbiztosító kiszámolta, hogy ebből a külön keretből mekkora összegben igényeltek gyógyszert az egyes kórházak, s ezt az összeget a „hagyományos” kórház-finanszírozás keretében biztosítja az intézményeknek.
Csakhogy ez az összeg nem számol a megnövekedett betegszámmal – hívta fel a figyelmet Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke, aki szerint így sok helyen nem a megfelelő orvosságot adják a betegnek, hanem olcsóbbat választanak helyette. Ráadásul ezt a pénzt bármire el lehet költeni, bérre, rezsire vagy másfajta betegek gyógyszereire – tette hozzá. A helyzetet súlyosbítja, hogy előre meghatározták: az egyes centrumok mennyi kemoterápiás kezelést végezhetnek. Csakhogy ez kevesebb a szükségesnél, így egyes helyeken már három hónapot kell várni a kezelésre. Pedig a gyorsaság nagyon fontos, életek múlhatnak rajta – szögezte le.
Vasváryné Artúrné szerint érthetetlen, hogy a kormány a korai felismerés fontosságát hirdeti, közben pedig a korán felismert betegek gyors ellátását nem biztosítja. Azt is döbbenetesnek nevezte, hogy az egészségügyi miniszter a hálapénz megszüntetéséről beszél, miközben annak melegágyát teremti meg, ha az orvos maga döntheti el, melyik betegnek adja a korszerű gyógyszert. A Magyar Rákellenes Liga más szervezetekkel közösen azonnali intézkedést kér az egészségügyi minisztertől és a kormányfőtől.
Az ügy tegnap téma volt a parlamentben is. Mikola István (Fidesz), az Orbán-kormány egészségügyi minisztere interpellációt intézett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz. Azt a kérdést tette fel a kormányfőnek, hogy tudja-e: sok helyen három hónapot kell várni a kemoterápiára, s betegek tömegei nem kapják meg a megfelelő kezelést. „Sokan nem is tudják, hogy létezik olyan gyógyszer, amellyel meggyógyulhatnának. Ők csendben vannak, nem reklamálnak, meghalnak” – fogalmazott. „Elolvassa ön a betegek levelét?” – tette fel a kérdést Gyurcsány Ferencnek, majd meg is válaszolta azt: „Nem, mert most is beszélget, miközben hozzá beszélek. Talán megvárom, amíg abbahagyja.” Szili Katalin (MSZP) házelnök ekkor rendreutasította a képviselőt, mire a szocialista párt soraiból nevetgélés, ricsaj hallatszott. Erre Mikola István úgy fogalmazott: „Itt rákos betegekről van szó, akik nem kapják meg a gyógyszereiket. Mosolyognak, nevetgélnek ezen? Milyen parlament ez?”
– Fölösleges a betegek riogatása, ez tűrhetetlen egy orvostól – hangzott a válasz Molnár Lajos egészségügyi minisztertől, aki hozzátette: „anyagi lehetőségeinken fölül mindent megtettünk, hogy a daganatos betegek időben, magas színvonalon gyógyuljanak, s ehhez igyekeztünk kiemelkedő forrásokat is biztosítani”. A szabad demokrata politikus közölte, konkrét példával tudja igazolni, hogy most többet fordíthatnak a daganatos betegek ellátására, mint korábban. Annyit azonban elismert a tárcavezető, hogy a drága gyógyszerek finanszírozására szánt keretet sok helyen nem a megfelelő célra fordították.
– Azon gondolkodtam, miközben beszélt, hogy ön nem látja, mi a helyzet, vagy megszegte hippokratészi esküjét, és nem mond igazat, magyarul hazudik – fogalmazott viszonválaszában Mikola István. Hozzátette, betegek tömegei nem kapják meg a gyógyszereiket, ez nem riogatás, hanem a szomorú valóság. A miniszteri választ Mikola nem, az Országgyűlés kormánypárti többsége viszont elfogadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.