Már csak a kijelölt centrumokban lehet idén rákos betegeket kezelni, elvileg ezeken a helyeken biztosítottak a megfelelő személyi és tárgyi feltételek. Így számos kórházban megszűnt az onkológiai ellátás, onnan a betegeket a centrumokba irányították. Változott az onkológiai ellátáshoz szükséges gyógyszerek finanszírozása is: az egészségbiztosító megszüntette az úgynevezett külön keretet.
*
Eddig ebből a keretből biztosították a többnyire nagyon drága medicinákat a kezelést végző intézményeknek. Az egészségbiztosító kiszámolta, hogy ebből a külön keretből mekkora összegben igényeltek gyógyszert az egyes kórházak, s ezt az összeget a „hagyományos” kórház-finanszírozás keretében biztosítja az intézményeknek.
Csakhogy ez az összeg nem számol a megnövekedett betegszámmal – hívta fel a figyelmet Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke, aki szerint így sok helyen nem a megfelelő orvosságot adják a betegnek, hanem olcsóbbat választanak helyette. Ráadásul ezt a pénzt bármire el lehet költeni, bérre, rezsire vagy másfajta betegek gyógyszereire – tette hozzá. A helyzetet súlyosbítja, hogy előre meghatározták: az egyes centrumok mennyi kemoterápiás kezelést végezhetnek. Csakhogy ez kevesebb a szükségesnél, így egyes helyeken már három hónapot kell várni a kezelésre. Pedig a gyorsaság nagyon fontos, életek múlhatnak rajta – szögezte le.
Vasváryné Artúrné szerint érthetetlen, hogy a kormány a korai felismerés fontosságát hirdeti, közben pedig a korán felismert betegek gyors ellátását nem biztosítja. Azt is döbbenetesnek nevezte, hogy az egészségügyi miniszter a hálapénz megszüntetéséről beszél, miközben annak melegágyát teremti meg, ha az orvos maga döntheti el, melyik betegnek adja a korszerű gyógyszert. A Magyar Rákellenes Liga más szervezetekkel közösen azonnali intézkedést kér az egészségügyi minisztertől és a kormányfőtől.
Az ügy tegnap téma volt a parlamentben is. Mikola István (Fidesz), az Orbán-kormány egészségügyi minisztere interpellációt intézett Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz. Azt a kérdést tette fel a kormányfőnek, hogy tudja-e: sok helyen három hónapot kell várni a kemoterápiára, s betegek tömegei nem kapják meg a megfelelő kezelést. „Sokan nem is tudják, hogy létezik olyan gyógyszer, amellyel meggyógyulhatnának. Ők csendben vannak, nem reklamálnak, meghalnak” – fogalmazott. „Elolvassa ön a betegek levelét?” – tette fel a kérdést Gyurcsány Ferencnek, majd meg is válaszolta azt: „Nem, mert most is beszélget, miközben hozzá beszélek. Talán megvárom, amíg abbahagyja.” Szili Katalin (MSZP) házelnök ekkor rendreutasította a képviselőt, mire a szocialista párt soraiból nevetgélés, ricsaj hallatszott. Erre Mikola István úgy fogalmazott: „Itt rákos betegekről van szó, akik nem kapják meg a gyógyszereiket. Mosolyognak, nevetgélnek ezen? Milyen parlament ez?”
– Fölösleges a betegek riogatása, ez tűrhetetlen egy orvostól – hangzott a válasz Molnár Lajos egészségügyi minisztertől, aki hozzátette: „anyagi lehetőségeinken fölül mindent megtettünk, hogy a daganatos betegek időben, magas színvonalon gyógyuljanak, s ehhez igyekeztünk kiemelkedő forrásokat is biztosítani”. A szabad demokrata politikus közölte, konkrét példával tudja igazolni, hogy most többet fordíthatnak a daganatos betegek ellátására, mint korábban. Annyit azonban elismert a tárcavezető, hogy a drága gyógyszerek finanszírozására szánt keretet sok helyen nem a megfelelő célra fordították.
– Azon gondolkodtam, miközben beszélt, hogy ön nem látja, mi a helyzet, vagy megszegte hippokratészi esküjét, és nem mond igazat, magyarul hazudik – fogalmazott viszonválaszában Mikola István. Hozzátette, betegek tömegei nem kapják meg a gyógyszereiket, ez nem riogatás, hanem a szomorú valóság. A miniszteri választ Mikola nem, az Országgyűlés kormánypárti többsége viszont elfogadta.
Nyitnak az első karácsonyi vásárok, mutatjuk milyen programokkal készülnek