Szakadék szélén az onkológia

Hamarosan válságos helyzetbe kerülhet a traumatológiai és az onkológiai ellátás – állítják szakemberek. Úgy tűnik azonban, elbeszél egymás mellett a szakma és az egészségügyi miniszter, utóbbi szerint ugyanis nem súlyos a helyzet. Egy nemrég lezárult szakmai vizsgálatból egyébként kiderül: valóban nincs minden rendben a daganatos betegeket kezelő intézményekben.

2006. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos gondok jellemzik a rákbetegek ellátását – állapította meg az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ júniusban lezárult vizsgálata. Hiába jelölték ki tavaly év végén az onkológiai centrumokat, s hiába döntöttek úgy, hogy csak ezekben az intézményekben finanszírozzák a rákbetegek gyógyítását, feltételezve, hogy itt biztosítottak a személyi és tárgyi feltételek. A tapasztaltak a vártnál rosszabb képet mutattak – áll az összefoglaló jelentésben. Számos centrum személyi állománya hiányos, a 15 betegre minimálisan előírt öt orvos helyett két-három látja el a munkát. Sok központban nincs belgyógyász-onkológus, emellett még a szakmai alapfeltételek, a kemoterápiás kezelések biztonságát meghatározó eszközök is súlyos kívánni valót hagynak maguk mögött. A helyzetet csak súlyosbítja az új onkológiai finanszírozási rend – olvasható a jelentésben.
Éppen ezt kifogásolták, s azonnali intézkedést kértek az egészségügyi minisztertől az ellátás összeomlásának elkerülése érdekében a rákbetegeket képviselő szervezetek nemrég. Mint azt Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga vezetője elmondta: a finanszírozási rendszer változása azt eredményezte, hogy a betegeknek nem adják a legmegfelelőbb, korszerű, drága gyógyszereket, hanem olcsóbbat választanak helyettük. Ráadásul több hónapos várólisták alakultak ki a kemoterápiás kezeléseknél, mert központilag korlátozták az elvégezhető terápiák számát.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter szerint nem fog összeomlani az onkológiai ellátás. Mint mondta: többletpénzt rendeltek a kijelölt centrumokba, ám sajnálatos, hogy sok helyen – 44 intézmény közül 19-ben – nem használták fel, vagy nem a megfelelő célra használták fel ezt a pénzt. A többletforrás ugyanis a kórházak központi kasszájában jelent meg, s nem lehet előírni a minisztériumból, hogy azt pontosan mire fordítsák – fogalmazott. Emiatt vizsgálatot rendelt el, és kérte az érintett intézményeket, hogy az eredeti céloknak megfelelően használják a többletforrást. A miniszter szerint a daganatos betegek ellátásához szinte minden feltétel adott. Molnár Lajos egyébként ma jelenti be, hogy tervez-e intézkedéseket a helyzet rendezésére.
Súlyos helyzet alakulhat ki a traumatológiai ellátásban is, szeptembertől megszűnhetnek a sürgősségi ügyeletek – állítják a baleseti sebészek. Akkortól ugyanis csak a törvényes heti munkaidőt hajlandók ledolgozni, s csak a kötelezően elrendelhető heti 8 órás túlmunkát vállalják. Ez az ügyeleti szolgálat töredékének megszervezésére elegendő, ami azt eredményezi, hogy a hónap második felében nem lesz ügyeletes – állítja a Magyar Traumatológus Társaság. Követeléseiket 12 pontban foglalták össze, amelyben többek között a „színlelt” szerződések megszüntetése miatti bevételkiesésük ellentételezésére 250 százalékos béremelést, a sürgősségi ellátás finanszírozásának felülvizsgálatát és az ellátások számát korlátozó döntés megszüntetését követelik. Augusztus végéig várják a kormány válaszát.
Molnár Lajos szerint irreális az általuk kért 250 százalékos béremelés. Az ő munkájuk nagyon fontos, de minden egészségügyi dolgozóé fontos – szögezte le, majd hozzátette: csak a biztosítási reform véghezvitelével lehet megfelelő bérezést biztosítani. Mint mondta: a színlelt szerződések megszüntetéséből adódó problémák helyi szinten megoldhatók, mint ahogy azt a kórházak többsége meg is oldotta. Az üzemeltetés ugyanis nem az egészségügyi miniszter feladata – noha kisebb-nagyobb segítséget tud nyújtani –, hanem a tulajdonosé, ez esetben az önkormányzaté.
Újságíróknak egyébként egy beteg azt jelezte, hogy egy éve vár csípőprotézis-műtétre, már alig bír járni. Az előre kitűzött műtéti időpont előtt nem sokkal telefonon értesítették, hogy a kialakult kaotikus helyzet miatt egyelőre nem tudják elvégezni az operációt, de ha sorra kerül, ne feledkezzen meg a hálapénzről sem. Ezzel kapcsolatban a miniszter úgy fogalmazott: tűrhetetlen, hogy hálapénzhez kötik a betegek ellátását, s hozzátette: ennek megszűnését is remélik a tervezett egészségügyi reformtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.