A gyógyszertárakat és az egészségbiztosító adatbázisát öszszekötő on-line rendszer segítségével ellenőriznék a 90 és a 100 százalékos tb-támogatású medicinák felhasználását (így próbálják ellenőrizni a közgyógyellátottak jogosultságát is). A beteg taj-számának beírása alapján a rendszer azonnal kijelzi, hogy élő azonosítóról van-e szó. Az Egészségügyi Minisztérium szerint ugyanis előfordul, hogy elhunyt hozzátartozó taj-számával váltanak ki kiemelt támogatású orvosságokat.
A szaktárca tervei szerint utólag azt is lehetne ellenőrizni, hogy a gyógyszerrendelés előtt valóban járt-e orvosnál a páciens, van-e olyan betegsége, amelynek kezelésére használható az adott készítmény, illetve hogy a receptet felíró doktornak van-e megfelelő szakvizsgája. Felvetődött ugyanis a gyanú, hogy orvosok patikusokkal összejátszva rendeltek százszázalékos támogatású készítményeket, amelyeket nem adtak oda senkinek, de az árát az egészségbiztosítóval elszámoltatták.
Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára hangsúlyozta: a beteg minden esetben megkapja a gyógyszerét, függetlenül attól, hogy az azonnali on-line ellenőrzés milyen eredményt hoz. Az egészségbiztosító a patikának is kifizeti a támogatás összegét, ám ha az utólagos ellenőrzés kideríti, hogy a vény kiváltását megelőzően nem volt orvos-beteg találkozó, vagy a felíró doktor nem rendelkezett megfelelő szakvizsgával, illetve a háziorvos nem szakorvosi ajánlás alapján rendelte a készítményt, akkor az Országos Egészségbiztosítási Pénztár visszavonja a jogtalanul felhasznált közpénzt az egészségügyi intézménytől vagy az orvostól.
Nem tájékoztatta a tervekről a szaktárca a Magyar Gyógyszerészkamarát (MGYK) – mondta Hávelné Szatmári Katalin, az MGYK elnöke. Úgy fogalmazott: az újdonság mindössze az on-line taj-ellenőrzés lenne. Szerinte azonban a rendszer bizonytalanságát jelzi, hogy akkor is ki kell adni a gyógyszert, ha az egészségbiztosító adatbázisából az a válasz érkezik, hogy az érvénytelen. Nem kifogásolják a szigorú ellenőrzést, de kikérik maguknak, hogy csalóknak titulálják a gyógyszerészeket. Ha a minisztérium szerint vannak olyan orvosok és patikusok, akik szabálytalanságot követnek el, azokat meg kell nevezni, és feljelentést kell tenni ellenük – mondta.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú