Tömeges kórházper

Tömeges perek indulhatnak több kórház ellen. A Rácz Jenő volt egészségügyi miniszter vezette veszprémi fekvőbeteg-ellátó intézményben 250, a győriben pedig több mint 100 orvos és szakdolgozó fordulna bírósághoz az elmaradt ügyeleti díjak miatt.

2006. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciusban 250-en tettek igénybejelentést a vezetőségnél, hogy az ügyeletet az európai és a hazai bírósági ítéleteknek megfelelően díjazzák, azaz teljes egészében tekintsék munkaidőnek. Vannak közöttük orvosok és szakdolgozók – műtősnők, beteghordók – is – mondta lapunknak Dávid Gyula, a veszprémi megyei kórház főorvosa.
A korábbi főigazgatóval és az intézményhez kirendelt csődbiztossal nem sikerült dűlőre jutnunk. Eddig arra vártunk, hogy kinevezzék az új vezetőt, hátha vele meg tudunk egyezni. Úgy tűnik azonban, hogy ő sem változtat az eddigi gyakorlaton. Ha ezt írásba adja, akkor perre megyünk – fogalmazott a főorvos, s hozzátette: ügyvédet is fogadtak.
Nem volt könnyű tehát az indulás Rácz Jenő, az előző kormány egészségügyi minisztere számára a veszprémi kórházban. Néhány nappal azután, hogy elfoglalta főigazgatói székét, a dolgozók egy része munkalassítást hirdetett a színlelt szerződések felbontása miatt. Most pedig 250-en indíthatnak pert az intézmény ellen az elmaradt ügyeleti díjak miatt.
*
Rácz Jenő lapunknak úgy nyilatkozott: hétfőn megbeszélést tartott az érintettekkel. – Azt mondtam nekik, hogy arra tudok kötelezettséget vállalni, amire fedezetet nyújt a finanszírozás. Márpedig a jelenleginél magasabb ügyeleti díjra nincs fedezet. Elmondtam nekik – tette hozzá a volt miniszter –, hogy az én feladatom minimalizálni az esetleges perekből származó anyagi kárt. Ha tehát nem változtatnak szándékukon, akkor át kell állnunk a két vagy három műszakos munkarendre, ami azt feltételezi, hogy az éjszakát is ki kell tölteni munkával. Ez azt jelenti például, hogy éjszakára is kell időzíteni tervezhető műtéteket. Így nincs ügyelet, azaz perelni sem lehet az elmaradt díjazás miatt. Ez azonban nem jó a betegeknek, de nem jó a dolgozóknak sem, hiszen a műszakos beosztásban még a jelenleginél is kevesebbet keresnének – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy milyen következménye lehet, ha megítélik a dolgozóknak a pénzt, úgy felelt: azt nyilván inkasszálják a kórház számlájáról, s így biztosan romlik majd a betegellátás. Rácz Jenő egyébként arra számít, hogy megszületik az új európai irányelv, amely elismerné, hogy az egészségügyi munkának van aktív és inaktív időszaka.
Tömeges per indulhat a győri Petz Aladár Kórházban is. Ott több mint százan tervezik, hogy bíróságon szereznek érvényt követelésüknek. Mint azt Ágh László főorvostól megtudtuk: a pert fontolgatók már ügyvédet is fogadtak, akad közöttük orvos és szakdolgozó is.
Ismeretes: több per is indult már hazánkban az elmaradt ügyeleti díjak miatt. Nálunk ugyanis az ügyeletnek csak egy részét tekintik munkaidőnek, s csak ezután fizetnek kiemelt díjazást. Az Európai Bíróság után nemrég a magyar Legfelsőbb Bíróság is kimondta, hogy az ügyeletben töltött idő teljes egészében munkaidőnek számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.