Zöldszám betegeknek

Ingyenesen hívható zöldszámot indított az Egészségügyi Minisztérium, amin bejelentést tehetnek a daganatos betegek is, ha úgy érzik: nem kaptak megfelelő ellátást. A betegszervezetek szerint a zöldszámnak nincs értelme, mert a páciens gyakran nem is tudja, mi lenne a helyes kezelés.

2006. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zöldszámot működtet az egészségügyi tárca, amelyen azoknak a betegeknek a hívását várják, akik úgy érzik: nem a megfelelő ellátást kapták. Mindezt azután jelentette be Molnár Lajos szakminiszter, hogy sajtóhírek sokasága foglalkozott az onkológiai ellátás súlyos gondjaival. A 06-80/374-636-os, éjjel-nappal hívható zöldszámra érkező bejelentéseket egyenként kivizsgálják – mondta a tárcavezető, hozzátéve: ha kell, ő jár közben egy-egy ügyben, mert „a miniszter nem azért van, hogy szabályokat alkosson, hanem azért, hogy segítsen a betegeknek”.
Molnár Lajos egyelőre egyetlen ellátással kapcsolatos problémáról tud. Sajtótájékoztatóján elmondta: a Semmelweis Egyetem rektora, Tulassay Tivadar levélben azt írta egy daganatos betegnek, hogy az intézmény nem tudja ellátni, mert az egészségbiztosító nem finanszírozza a kezelést. A miniszter szerint ez nem igaz, és az állítást felháborítónak tartja. Az ügyben vizsgálatot indít. (Tulassay Tivadart lapunk munkatársa nem tudta elérni.)
Nemcsak a rektor, hanem más kórházvezetők is állítják azonban, hogy nincs elegendő finanszírozás a betegek gyógyszereihez. A másik gond, hogy az úgynevezett volumenkorlát sok intézményben a szükségesnél kevesebb beteg ellátását teszi lehetővé, ami miatt várólisták alakulnak ki.
Az Egészségügyi Minisztérium tegnapi sajtótájékoztatóján Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet (ez a tárca felügyelete alá tartozik) főigazgatója visszafogottan nyilatkozott. Mint mondta: a probléma alapja az, hogy egyes helyeken fölösleges kapacitások alakultak ki, míg máshol több a beteg a vártnál. Ezért megvizsgálják, hogy hová kell átcsoportosítani a kihasználatlan kapacitásokat, azaz a betegellátás lehetőségét.
A miniszter szerint a kemoterápiás kezelésnél az átlagos várakozási idő egy hónap körüli, ami nem több a nemzetközileg elfogadottnál. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke viszont fenntartja korábbi álláspontját, miszerint egyes intézményekben már három hónapot is várni kell. Szerinte a zöldszám semmit nem ér, mert a betegek sokszor nem is tudják, ha nem a megfelelő kezelést kapták.
Szűcs Miklós, a Magyar Sugárterápiás és Onkológiai Szakmai Kollégium elnöke szerint a kapacitásátcsoportosítás csak egy része a gondok megoldásának. Arra is szükség lenne, hogy az ellátások finanszírozása emelkedjen, mert az jelenleg nem tartalmazza a daganatos betegek ellátásának teljes költségét. Az egészségbiztosító korábban ígéretet tett a korrekcióra, ám ez eddig nem történt meg – tette hozzá. A miniszter és a szakemberek egyetértettek abban, hogy tovább kellene szűkíteni az ellátóhelyek számát, így lehetne koncentrálni a fejlesztéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.