Alkotmánybírósághoz fordulnak a tanárok

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) után a legtöbb tanárt tömörítő érdekvédő csoport, a baloldali kötődésű Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is az Alkotmánybírósághoz fordult az óraszámemelés miatt. Hiller István szerint jogilag támadhatatlan a törvénymódosítás. A Fidesz az érdekvédők összefogását sürgeti. Becslések szerint a jogszabály miatt évente átlagosan százezer forinttól esnek el a tanárok.

2006. 08. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmánybírósághoz fordul a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a közoktatási törvény módosítása miatt, amelynek értelmében az iskolák külön díjazás nélkül heti két, kötelező tanórán kívüli foglalkozás, például korrepetálás, szakkör megtartását rendelhetik el a tanároknak. Varga László, a szervezet elnöke kijelentette: álláspontjuk szerint a jogszabály sérti az egyenlő munkáért egyenlő bér elvét, hiszen annak értelmében – teljesítménytől függetlenül – ugyanannyi fizetést kap az is, aki pluszórákat tart, és az is, aki nem. Az új tanévtől tehát a tanárok egy része ingyen dolgozik többet, mint egy évvel korábban, a többiek pedig keresetvesztés mellett látják el ugyanazt a munkát.
Varga leszögezte: tanárok munkaideje nem csak a kötelező órák megtartásából áll, hiszen rengeteg időt igényel az adminisztrációs feladatok ellátása, a tanórákra való felkészülés és a dolgozatjavítás is. A külön díjazás nélkül elrendelhető órák kapcsán kijelentette: egy 40 éves pedagógus heti plusz egy óráért átlagosan bruttó 3500–4000 forintot kap. Havi nyolc pluszfoglalkozás esetén ez körülbelül 30 ezer forint mínuszt jelentene.
Emlékezetes: a másik tanári érdekvédő tömörülés, a PDSZ már augusztus elején az Alkotmánybírósághoz fordult az óraszámemelés miatt. A szervezet szerint alkotmányosan aggályos az is, hogy az új tanévben a kötelező órába nem számít majd bele az az óra, amikor a pedagógust osztályával együtt például önkormányzati ünnepségre, vagy fogorvoshoz rendelik. Ilyen esetekben a tanároknak pótolni kell az órát. – Meggyőződésem, hogy nem ütközik az alaptörvénybe a közoktatási törvény módosítása, hiszen az kötelező előírás helyett pusztán lehetőséget biztosít arra, hogy iskolák heti két foglalkozást rendeljenek el külön díjazás nélkül – reagált a szakszervezetek lépésére Hiller István. Az oktatási és kulturális miniszter nem válaszolt lapunk azon kérdésére, hogy a jogszabálynak köszönhetően mennyi pénztől esnek el az ingyenórák miatt tanárok. A Fidesz egyetért a szakszervezetek döntésével, és támogatja azt. Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője reméli, hogy a gyerekek és a pedagógusok érdekében a két szakszervezet végre hajlandó összefogni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.