Az elfelejtett Vekeri-tó

A Debrecen környéki Erdőspusztához tartozó Vekeri-tó hosszú évek óta kedvenc pihenőhelye a cívisváros és környéke lakóinak. Igaz, először nehezen barátkoztak meg a mesterséges vízzel, az akkor még kopár tóparttal, mert a megye vészes hírű utolsó párttitkárának, Sikula Györgynek a keze nyomát látták benne. Később mégis megszerették, sőt egy időben még a határokon túlra is eljutott a Vekeri-tó híre. 1986-ban itt rendezték a kemping-világtalálkozót is. Bár a természeti környezet most is szép, a pihenőerdő és a tó sorsát kétségessé teszi, hogy az eddig fenntartásukhoz és fejlesztésükhöz használt állami források az EU-csatlakozás ürügyére hivatkozva elapadni látszanak, a magántőke mozdulását pedig jogszabálydzsungel akadályozza.

2006. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Verőfényes júliusi délelőttön látogatunk ki a Debrecentől 13 kilométerre fekvő Vekeri-tóhoz. Két úton is mehetünk, ezért odafelé a hosszabb, szebb panorámautat választjuk, visszafelé pedig a rövidebbet, ami a 47-es főúthoz csatlakozva éri el a várost. Az első választást nem bánjuk meg, az úton szinte senki, ha lassan megyünk és lehúzzuk a kocsi ablakát, még a madárcsicsergést is halljuk. A viszszaút sem okoz csalódást, rövid és meleg, a város határához érve pedig zajos és zsúfolt.
Maga a tó fák közé bújva, csendes szépségében várja a látogatót. Meglehetősen rozoga állapotban, de megvan a régi fahíd is, amin a víz közepére épített mesterséges szigetre juthat a látogató. A hajdan oly zajos csónakházi környék most kihalt, sem evezni vágyó családdal, sem vízi kalandra vágyó kamasszal, sem álmodozó szerelmespárral nem találkozom. Csend még sincsen, gépek zaja veri fel a halakat meg azt a néhány horgászt, aki a tikkasztó hőségben még kitart a parton. Számukra egyébként hosszabb távon paradicsomnak ígérkezik a hely, mert olyan vállalkozás vette át üzemeltetésre a tavat és a csónakházat, aminek már van tapasztalata a horgászturizmusban. A megállapodás úgy szól, hogy az új üzemeltető, a Haldorádó 6 Szövetkezet saját kockázatára telepít és tart halállományt, és ő szedi a hasznot is.
Juhász Lajostól, a Vekeri-tó tulajdonosi jogait gyakorló Nyírerdő Zrt. debreceni erdészetének vezetőjétől megtudom, új stéget építenek a régi móló helyén, azért a nagy sürgés-forgás. Folyik a felújítás a csónakház nyugati oldalán lévő vendéglátó-ipari egységben is, így csalódnia kell annak a turistának, aki étel-ital nélkül érkezve helyi vendéglátásban reménykedik. Igaz, ez csak a tó nyugati részére vonatkozik: a keleti részen van egy büfés, aki viszont konkurencia nélkül árulván nem tekinthető olcsónak, és ráadásul messze esik a csónakos résztől. Még ettől is távolabb áll a Bóbitás nevű étterem, ami a Dorcas Alapítvány által működtetett kemping lakóit és a vastagabb pénztárcájú kirándulókat hivatott kiszolgálni. Mikászó János, az étterem tulajdonosa azt mondja, nagyon vastag pénztárcára azért nem kell gondolni, öt-hatezer forintból még mindig meg tud ebédelni nála egy négytagú család.
– A kempingezőkkel elvileg nem is lenne baj, ők hozzám járnak reggelizni, ebédelni és vacsorázni, a városból azonban kevesen jönnek, mert nincs tömegközlekedés csak a tótól néhány kilométerre lévő alkotóházig – mondja a vendéglős, aki több mint húsz éve működteti a Bóbitást. Az idén viszont a táborozók is kevesebben voltak, mert a Dorcas Alapítvány kempingje ugyan üzemel, ám a városi ifjúsági tábor nem nyitott ki a szezonban. Fel kellene újítani, és az önkormányzat állítólag meg is szavazott erre tízmillió forintot, viszont a munkák még nem kezdődtek el. Így mondhatni, június közepe, a Vekeri-tavi fesztivál óta, ami tízezreket vonzott a tópartra, leginkább csak pang az élet a környéken.
A helybéli vállalkozók, lovastanyák és távolabbi éttermek gazdái egyébként is nehezményezik, hogy bár a nyolcvanas években világra szóló tervek voltak (gyógyfürdőt, kenupályát és az állatkert kitelepítését álmodták ide a létező szocializmus utolsó urai), a fejlesztésekből nem lett semmi, sőt. Tavalyelőttig azért nem tudtak terjeszkedni, saját forrásból fejleszteni, mert a város változtatási tilalmat írt elő a hetvenhektáros területre, most meg azért nem, mert a tó környéke úszótelekként van nyilvántartva a földhivatalban, és a Nemzeti Földalap tulajdonát képezi, aminek parcellázható telekké minősítéséhez erdőkivonásokat is végre kellene hajtani.
Másutt látja a bajt, és másban érzékeli a tó további sorsának kockázatait Sári Zsolt, a tulajdonos Nyírerdő Zrt. főmérnöke. Szerinte az a gond, hogy az állam egyre kevesebb forrást ad a jóléti tevékenységre, és így alig-alig tudják az egyébként szívesen vállalt közjóléti feladataikat elvégezni. Az Erdőspusztára készült ugyan közjóléti fejlesztési terv a kilencvenes évek végén, a tervhez hozzá is rendeltek elviekben kétmilliárd forintot, ám a valóság az lett, hogy a terv kidolgozása óta alig több mint százmillió forintot tudtak ebből a földművelésügyi tárcától lehívni és fejlesztésre fordítani. Ez mind nem kerülhetett a Vekeri-tóra: kellett belőle a bánki tájházra, a ritka fajtájú kőrisekből álló Szabó Pál-emlékerdőre, a hármas-hegyi pihenőcentrumra és még sok minden másra. Sári Zsolt – csakúgy, mint a debreceni erdészetet vezető Juhász Lajos – azt is kifogásolja, hogy az erdő szemetes voltáért, az erdőtüzekért – utóbbiakra néhány hete is volt példa – felelőssé teszik, sőt meg is bírságolják a Nyírerdőt mint tulajdonost, ám a gyújtogatók, szemetelők mindig megússzák a dolgot lebukás, felelősségre vonás nélkül.
– Mi a legnagyobb örömmel vállaljuk a közjóléti feladatokat, de várjuk a civil környezetvédők segítségét abban, hogy a kirándulók magatartásában némi előrelépést érjünk el. Megengedhetetlen, hogy olyanok történjenek, mint a Vekeri-tavi kilátó felgyújtása volt jó néhány évvel ezelőtt, vagy amilyen a hármashegyi új körjátékszín asztalainak felégetése az idén – mondják. A károk helyreállítására ugyanis pénz nincsen, de arra sem, hogy több erdőfelügyelővel vigyázzák az értékes közvagyont. A Gyurcsány-csomag ugyanis az állami tulajdonú erdészeti részvénytársaságokat sem kíméli: nemhogy embereket lehetne felvenni, létszámcsökkentésre és erdészeti körzetek összevonására kényszerítik őket. Ráadásul a csekélyke fejlesztési forrás is elapadni látszik, mert az állami bürokrácia nem tudja olyan megoldással helyettesíteni a nem EU-konform közjóléti forrást, amit Brüsszelben is el tudnak fogadni.
A derecskei Csík családot – nagymamát, apukát és a két kislányt – szerencsére nem zavarja, hogy nincsenek fejlesztések, nem lehet csónakázni, a tóparti építkezés miatt csekély szerencsével kecsegtet a horgászat, és mindössze két vendéglátóhely kínál némi ételt-italt az éhes-szomjas kirándulóknak. Ők – ottjártunkkor a hetvenhektáros víztükör és tópart egyetlen látogatói – főzni, pihenni, a csendben elmerülni jöttek ide. Meg is találták azt a zugot, ahol a gépek zaja már nem hallatszik. A lányok sem unatkoznak: elhozták a kis spánielt, amivel vígan futkároznak a zöld füvön, ami most csak az övék, és szívesen segítettek a nagymamának abban, hogy gyorsan elkészüljön a paprikás krumpli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.